Gamze Akkuş İlgezdi: Erzurum’da Hareketli Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Kadar Her Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, karşı teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye ulama sunan kül hemşerilerimin başımızın üzerinde yerleri var. Hele hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’dahi faal hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana büyüklüğünde herhangi bir şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi yönetmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında parçalanmamış bu sorunlar, sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Öz toprağımızı kendimiz işleyip, hep gelişigüzel güneşli domuzuna eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’üstelik temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin arkası sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Matbuat toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Ziyalı Özer, Sezgin Tanrıkulu, Sağlam İlhan ve Mualla Fazıl Etçi, Içtimai Politikalardan Mesul Komutan Yardımcısı Gencay Cidal, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger da katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti için değerlendirmelerde bulunan İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Güzeşte sene haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Serencam yerine birlikte bu sene mayıs ayında geldim. İl başkanımız, kadın ve bilgisizlik kolları başkanımız, kaymakamlık başkanımız, toprak ve ilçe yöneticilerimizle seçim hazırlıkları ile ilişik çalışmalar gerçekleştirmiştik. 9 Eylül’bile, CHP’nin kuruluşunun 99. sene dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni esirgeme andımızı içten yine ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödün vermeden, halkımız ve ülkemiz amacıyla azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum amacıyla bile yetişkin bire bir yıl dönümü bulunuyor. 6 Ilkgüz 1939’üstelik ilk defa şimendifer, Erzurum Garı’na girmişti. O bölüm 40 binden fazla hemşerim, istasyonda bütün, ‘Yaşasın İnönü, yaşa Cumhuriyet’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı mütehammil günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 sene geçti. Ne yazık ki Erzurum, hak ettiği çabuk trene kavuşamadı.

“YEGÂNE KOCA REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN EL ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden cumhur reisi koyulmak için düşünce isterken ‘Erzurum’u hızlı katar ağına bağlayacağız. Bu yüce projenin dahi rastgele aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o acul tren? Hangi efsus ki zaman Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek herif rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan el ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla mezkûr değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u gelişigüzel kuracağız. Dert varsa tılsım birlikte Cumhuriyet Altını El Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın hayat tarzına müdahale edilmesinin karşısında durarak domuzuna, ümitli Türkiye’ye yeni tıpkısı iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ DOĞRULUK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde bati aynı çalışma yürütüyoruz. Geçmişte Erzurum’un da aralarında bulunduğu gâh illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna kadar açılıyor demincek. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu kalkışmak üzere projelerimizi anlatıyoruz. Birkaç kaldı. Biraz sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem dahi mecmu Türkiye’nin bilcümle sorunlarını gelişigüzel beraberinde, ahali ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet’in temel taşlarının atıldığı yer yetişkin illerimizden birisidir. Bu ilimizi doğruluk ettiği yere ifade etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü tıpkısı hemşeriniz, benzeri kardeşiniz kendisine söylüyorum. Kadim tarihi olan tıpkısı şehrimiz Erzurum’bile çalmadık konu bırakmadık, bırakmayacağız bile. 99. yapılış sene dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Erzurum milletvekilliği yaptı. Milli iradenin önceki söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim şehir Erzurum’un hem ego hem da partimizde çok özel, majör bire bir yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, BAĞAN BEDELLİ KIRMIZI SÜT VERECEĞİZ”

Sayın Umumi Başbuğ’ımızın üstelik anlatım ettiği kabil çiftçilerin Ekincilik Cesaret Kooperatifleri’nden veya bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Ekincilik ürünlerinin, hayvanların yurt dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Ekinci, hiçbir devir ektiğinden, ürettiğinden uymazlık etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, düşük bedelli al motorin vereceğiz. Çiftçi ürününü satamazsa kişmiri dolaşma dostu TMO ürünü alacak.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A KADAR 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum kim bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne büyüklüğünde kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, görmüş geçirmiş kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza ortak oluyor. Gelişigüzel dertlerimize çözüm bulmaya, sorunları belirleme etmeye çalışıyor. Türkiye’da aylaklık, yokluk sorunu, sunma koca sıkıntılardan birisi olarak seçkin gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında tekmil bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için mücadele vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Zaman Türkiye’birlikte 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum kim Erzurum 62’nci tam. Türkiye’nin yer yetişkin balaban şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı banko adalet etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum evvel 10’dahi olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu domuzuna coğrafyada beher yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun amacıyla her bir ilimizle ait muhteşem projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Balkı kadar illerimizde hele hayvancılık ve ekincilik haddinden fazla koskocaman. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede kestirmece 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır gelişigüzel geçen çağ büyüyen işsizliğe birlikte bu vesileyle ilaç bulacağız.

“ÜRETİMİN FERT DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzde 80’inin geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Maalesef hangi tarım ne de hayvancılık eksik. Daim barhana veren tıpkı el haline gelmiş Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Çat ve Hınıs, ekincilik arazilerinin genişlik bati olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz özellikle tutmak için bölgede kıvrak yurttaşlarımız zar-print ayakta duruyor. Yegâne sözleşme kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan tarım ve hayvancılığı baştan canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu kadim şehrimizi siyasi çekişmelerin kaderine bırakamayız. Dinç insan bakımından Türkiye’birlikte 11. sırada mevcut Erzurum’da yerinde üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için çalışmalarımızı balaban ayrımsız titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın kavil kaynaklarını yeniden hayata geçireceğiz. Hele şita turizmi amacıyla makro destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin en balaban kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada kâin 41 makro ski merkezi beyninde 18’inci sırada. Hastalık Palandöken önce 5’te değil? 12 ayın yaklaşık 6 ayı karla ciltli olan bu bayrı coğrafyamızda turizmi canlandırmak üzere projeleri paydaşlarla alay malay hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve içtimai altyapısı yıllardır ihmal edilmiş. Hem kültürel hem bile içtimai depresyon Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın basit transit ticaret şehirlerinden biri olan Erzurum’bile faziletli çabuk tren, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu tıpkı kardeşiniz yerine, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya devam edeceğim.”

Share: