Genç Görüşme: 8. Aktüel Konuşma Proje Yarışması’nda ihsan sahipleri mahsus oldu

Ekin ve Turizm Bakanlığınca Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında planlı “Gailesiz Laf: 8. Güncel Tekellüm Proje Yarışması” sonuçlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye’deki güncel sanatı ve gailesiz sanatçıları iaşe etmek, güncel laf pratiklerinin görünürlüğünü artırarak ve serbest kitlelere ulaşmasını çıkarmak amacıyla planlı yarışmanın sonuçlandığı bildirildi.

Yarışmanın, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı dolayısıyla temasının ” Herhangi Bir Şey Evcil Yerinde” namına belirlendiğine bel edilen açıklamaya göre, seçici kurulca başvurusu kabul edilen 110 eser değerlendirildi, eser sahiplerine bütün 175 bin teklik dünyalık ödülü verilecek.

Muvaffakiyet Ödülü’ne layık görülen 5 kişiye ayrı ayrı 18’er bin liralık, Mansiyon Ödülü’ne müstahak görülen 5 kişiye ayrı ayrı 9’ar bin lira ve eserleri sergilemeye layık tanıdık 20 kişiye dahi esasen değişik 2’şer bin lira hediye ikram edilecek.

Ödüle müstahak tanıdık sanatçılar

Yarışmada Başarı Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Olgun Duygusal, Mansiyon Ödülü’ne Ibdai Delimsirek, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Adlar Fer Tekaüt ve Zehra Seda Boztunalı müstahak görüldü.

Eserleri sergilemeye ayar mevcut sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Çakozlamak, Özlenti Delice, Yağmur Kevser Barutçu, Elif Beyaz Zehir, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceren Solmaz, Murat Avcı, Şevval Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Köle, Melike Çevik, Koca Yılmayan ve Ecem Öykü Biberli olarak sıralandı.

Eserler, CSO Cezire Ankara’da sergilenecek

Zinde Tekellüm: 8. Güncel Nutuk Proje Yarışması’nın sonucunda 30 eser festival kapsamında CSO Cezire Ankara’da sergiye sunulacak.

Çevrim içi kendisine düzenlenen yarışmanın eser toplama, armağan töreni ve işporta tarihi elan sonra Domuzuna Sanatlar Genel Müdürlüğünün internet adresinden duyurulacak.

Yarışmanın seçici kurulu

Genç Tekellüm: 8. Edimsel Musahabe Proje Yarışması’nın seçici kurulunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü ve Tanpınar Merkezi’nin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Handan İnci, Yeditepe Üniversitesi Musahabe ve Firez Yönetimi Bölüm Başkanı ve Küratör Prof. Dr. Marcus Graf, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Özalp Birol, Ankara Hacı Alay Iye Üniversitesi Güzelce Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden sanatkâr Prof. Tansel Türkdoğan, Düzce Üniversitesi Müzakere, Tasarım ve Mimari Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şans Doyran ile Ekin ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Güzelce Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ile Iyice Sanatlar Umum Müdür Yardımcısı Dr. Alper Özkan düz alıyor.

Share: