Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) Yetersiz başvuru sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Kent Yurdu ortamında mevcut Yurt Eş Güdüm Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ancak başvuru sonuçlarının birinci fazda okus pokus oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini dahi analiz, traksiyon ve aplikasyon namına üç ana başlıkta inceliyoruz”

Sıkıntılı referans süreçlerini ‘analiz, cazibe ve uygulama’ namına 3 anne başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında mektepli kumpas işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet adına umum çalışmalarımızı bilgelik odaklı benzeri şekilde topu topu ile tıpkısı bütün yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini üstelik çözümleme, tasrif ve uygulama kendisine üç ana başlıkta inceliyoruz. Uygulama aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Zaman bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Temel amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara iskân sürecini sunma okunabilen şekilde, genişlik artağan, dinamik aynı eş güdüm ile akdetmek. Öncelikle cümle başvuruların topu objektif aynı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tefhim etmek isterim” diye konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 amme kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini nâkil Nazır Kasapoğlu, “Biliyorsunuz bakir eğitim bilimi tedrisat yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun üzere 12 amme kurumu eliyle, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Faaliyet ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ocak ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Cahillik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital olarak doğrulama edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, dirimlik, sükse ve toplumsal boyut kriterleri anne alınarak dijital ortamda nesnel aynı şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına yer mail vekillik yurdundan buyurmak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, tertip aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları özellikle değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda bütün ancak başvurularının yüzdelik 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yer fazla talebi almış olmamıza karşın tarihimizin bildirme yüksek tertip oranını gerçekleştirdik. Ülke olarak birinci fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı yurt faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, BENDE yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik tıpkısı karşılama oranı ile hem üstelik birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 memleket hacısı hocası ile yerleşimini bittiğini, 20’ye yakın ilde da ikinci faz yerleşimlerin bitirilmek için olduğunu tamlayan Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak doğmak için 41 iklim merkezimizde tüm başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde de bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tamamlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: