Gestalt Bankası siyaset faizini yüzde 12’ye indirdi, uzmanlardan reaksiyon gecikmedi: Güler misin ağlar mısın?

Eşkal Bankası, TL’deki sert ayar kaybı ve yıllık enflasyonun yüzdelik 80,21’e yükselmesine karşın yüzdelik 13 olan politika faizini eylül ayında yüzdelik 12’ye düşürdü.

Vezneci; güzeşte yıl politika faizini ilkgüz, teşrinievvel, kasım ve antrakt aylarında toplanmış 500 temel fakül indirerek yüzdelik 19 seviyesinden yüzdelik 14 seviyesine çekmişti. Banka; familya, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz ayında dahi beklentilere paralel adına faizde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Ancak banka, şaşırtı tıpkısı şekilde bu yılın ağustos ayında yöntem faizini 100 baz nokta indirerek yüzde 13 seviyesine çekmişti.

EKONOMİSTLERDEN TEPKİ GELDİ

Nema kararının dolar/TL, birlik zamanların rekorunu kırarak 18,40 TL seviyesinde işlem görmeye başladı. Ekonomistler ürem indirimini değerlendirdi.

“KAR DEMEK İÇİN BALABAN FIRSAT”

Dik Karatepe, “Krediye erişimin dokunaklı şekilde zorlaştırıldığı bu dönemde yapılan repo indiriminin biricik tıpkı açıklaması benzer: Bankalara ve zımnında banka hisselerine yüklenmek. Eksantrik açıklaması olanaksız. Faiz indirimi ile; bankaların MB’den istikraz maliyeti düşecek. KKM ürem oranları düşecek, çünkü politika faizi +3 nokta limiti var. Alsana maliyet indirimi ve kar gitmek için nazik punt” ifadelerini kullandı.

“ÇOK YAZIK”

Garaz Gürses nema indirimine, “Çok yazık; zat parasını gömen bir form bankası bambaşka yerde bulunmayan…” ifadeleriyle tepki gösterdi.

“GÜLER MİSİN, AĞLAR MISIN?”

Hafi Eğilmez ürem indirimi kararının izahı olmadığını “Enflasyonun artmaya devam ettiği ülkede tarz bankası getiri indiriyor ve bazı yorumcular gerekçeye bakalım diyorlar. Güler misin ağlar mısın?” sözleriyle açıkladı.

“HANGİ FAİZE KARŞIYIZ PARÇALANMAMIŞ NAMINA?”

Saz Şairi Bingöl, “Form Bankasının faizi yüzde 13’ten yüzde 12’ye düşürdüğü bir ortamda; Vatandaşın Devlete olan borcuna muteber teehhür faizi yüzdelik 30. Vatandaşın Devletten olan alacağına uygulanan faiz ise yüzde 9. Şimdi biz hangi faize karşıyız bilcümle olarak?!” değerlendirmesini yaptı.Share: