Gestalt kısalığı ve gelişme geriliği testi Medical Point Gaziantep’te

Medical Point Gaziantep Hastanesi Biyokimya Uzmanı Doç. Dr. Ataman Gönel, “Growth” hormon yerine de tanıdık, tahaccüm hormonu eksikliğinin 4 bin etken doğumda aynı görülen muhteşem aynı gestalt kısalığı sebebi olduğunu belirterek, zaruri testi Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde yapılabildiğini aktardı.

Medical Point Gaziantep Hastanesi’nden yapılan açıklamada Gönel, çor ve tespitine ait bilgilendirmede bulundu.

Doç. Dr. Gönel, tahaccüm hormonu eksikliğinin, tek başına olabildiği kadar bambaşka hormon eksiklikleri ile de olabildiğine özen çekerek, şunları kaydetti:

“Çocuklarda klan kısalığı bir zamanlar tespit edilirse, tedavi edilebilir ve kalıtım bilimi kodlarındaki meram boya ulaşabilir. Tamam, dem testleri ile boy kısalığına illet olan hormonal faktörleri tayin edebilir miyiz? Kandan büyüme hormonu ölçümü yapılabilir, ancak dem düzeyi zaman içinde tahavvül gösterdiği için elan güvenilir testler gerekebilir. IGF-1 ve IGF BP-3 testleri tahaccüm hormonu salınımını makul şekilde yansıtabilmektedir. Bu testler rutin olarak hastanemizin Çocuk Endokrinolojisi Kliniği’nde istikşaf olan çocuklara yapılabilmektedir. Çocuğunuzda kabile kısalığından şüpheleniyorsanız, Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde bu testi aynı çağ yaptırabilir, yavru endokrin uzmanımızdan akademik düzeyde bindi alabilirsiniz.”

Share: