Giresun ve Trabzon’da öğretmenler depremzedeler için battaniye dikip soba üretiyor

Giresun ve Trabzon’da öğretmenler, “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 10 ile çalışmak için battaniye dikiyor ve soba imal ediyor.

Giresun’un Görele ilçesindeki 13 Gücük Ay Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi’nin 9 öğretmeni, hurda çamaşır makinesi kazanları ve varillerden soba imalatına başladı.

Okul Müdürü Yusuf Öztürk, AA muhabirine, ülkenin kip süreçten geçtiği dönemde öğretmenlerin ellerini taşın altına koyarak çadır zarfında ve dışarıda kullanılmak için soba imalatına başladığını söyledi.

Öğretmenlere duyarlılıkları nedeniyle teşekkür fail Öztürk, “Halkımızdan da kullanmadıkları hurda çamaşır makinelerini, varillerini bizlere getirmelerini kâm ediyoruz. Bunları sobaya dönüştüreceğiz.” dedi.

Metal Teknoloji Alanı Büro Şefi Cafer Işıklı ise gücük sürede 20 soba hazırladıklarını belirterek, “Beş Altı günde de 200 soba imal etmeyi planlıyoruz. İl Milli Yetişek Müdürlüğümüze teslimini yapıp, facia bölgelerine ulaştıracağız. Sobaların üretimi üzere muktezi malzemelerin temini üzerine yaptığımız duyuruya dokunaklı irade gösteren halkımıza dahi teşekkürname ediyorum.” diyerek konuştu.

Trabzon’da da Akçaabat Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi’nde atölye oluşturuldu.

Öğretmenler, burada deprem bölgelerine işlemek amacıyla battaniyenin yanında panço ve argaç kadar türlü kışlık malzemeler üretiyor.

Gönüllü 29 hoca, 9 personel ve 6 yardımseverin, önce etapta hazırladığı 560 battaniye ve 800 parça çul yer sarsıntısı bölgesine gönderildi.

Share: