“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini fazla ziyaretçi çekti

Giresun’de mineralli suyun aktığı beyaz taşlar ve firuze renkli göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini çok emanet gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde bulunan Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Hususi İdaresi Kültür ve Içtimai İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, balkon şeklinde büyüklü küçüklü çokça sayıda akmaz oluşturuldu.

Şark Karadeniz Kalkınma Ajansının bile desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların arkası sıra Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu mevsim 7 Temmuz’da ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar kişmiri yolu güzergahında mevcut travertenler, domestik ve yabancı ziyaretçilerden alçak ilgi gördü.

Giresun İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üzerinde kişi gezdi.

“Çok beğendik, huy akman, henüz birlikte güzelleşmiş”

Samsun’dan başvurmak amacıyla kente mevrut His Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini musahabe ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle koca tıpkısı düz olduğunu anlatım eden Kocaoğlu, “Açıkçası hiç beklemediğimiz kadar fena hâlde, Giresun’a ve Şarki Karadeniz’e yakışan bire bir düz ergin. Gökçe Göl’den çıkıp da buraya geldik. Çok beğendik, huy bozulmamış, daha üstelik güzelleşmiş.” dedi.

Rağbet Basit da travertenleri ilk defa gezdiğini anlatarak, “Pamukkale kabilinden, haddinden fazla domuzuna aynı kayran. İnşallah halkımız burayı saf miktar ve bozulmaz. Şarki Karadeniz’üstelik hakeza ayrımsız düzlük olacağını tek durum etmezdim, çokça şaşırdım. Firuze kırat iyice, suyu da soğuk ve iyicene.” diye niteleyerek konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş üstelik haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden gelen Gülizar Bacanak birlikte Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ben her antlaşma Pamukkale’ye gitmek isterdim, meğer Pamukkale ayağımızın dibindeymiş üstelik haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Cenabıhak razı olsun, haddinden fazla domuzuna, süper ayrımsız meydan. Bilcümle söylüyorlardı böyle tıpkı düzlük olduğunu, bu kadar bol olduğunu ummuyorduk, soldurmak nasip oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Okumuş, Göksu travertenlerinin “mini ayrımsız Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Başmak ile girilemiyor olması çokça hoşuma gitti. Daha ileride eminim oluşumlar büyüyecektir ve henüz üstelik iyicene olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Akarsu Görgülü ise travertenlerin, insanların değer vermesi ve koruması müstelzim benzeri saha olduğunu vurguladı.

Share: