Göçerler eyyam sürecek dokuz canlı dolaşma yolculuğuna hazırlanıyor

Bingöl’ün Karlıova ilçesindeki yaylalarda konaklayan göçerler amacıyla albeni sıcaklığının düşmesiyle memleketlerine dolaşma yolculuğu başlıyor.

Yaz döneminde Doğu ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki Elazığ, Şanlıurfa ve Diyarbakır üzere illerden hayvanlarına henüz mebzul otlaklar seçmek için Karlıova’daki yaylalara mevrut göçerler günlerce sürecek periyot yolculuğu üzere hazırlıklarını yapıyor.

Yaz aylarını yüksek rakımlı yaylalarda geçiren göçerler, eşyalarını toplayarak havaların serinlemesiyle merkeze yakın ovalara yerleşti.

Burada tahminî benzeri hafta konaklayacak göçerler, hayvanlarının birlikte kaldıkları ovaya ulaşmasıyla memleketlerine görünmek amacıyla yola çıkacak.

Göçerlerden Mustafa Akalın, gazetecilere, havaların ısınmasıyla Diyarbakır’dan Karlıova’ya geldiklerini belirterek, 3-4 ay yaylada kaldıklarını söyledi.

Dönüş yolculuğu amacıyla hazırlıklarını sürdürdüklerini anlatım fail Akalın, “Havalar bile soğuduğu üzere göstermek zorundayız. Çocuklarımızın de okula gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haci Akalın birlikte şita aylarını Elazığ ve Şanlıurfa’da geçirdiklerini yaz aylarında ise Karlıova ilçesindeki yaylalara geldiklerini rapor etti.

Akalın, Elazığ’a döneceklerini anlatarak, göçerlerden bazılarının Şanlıurfa’ya bazılarının ise Diyarbakır’a gideceğini belirtti.Share: