Göçükten çıkarılarak “Gerileme” adı sunulan kedi, kontrol kurtarma ekibinin maskotu oldu

“Asrın felaketi” sonrası çok sayıda binanın yıkıldığı Nurdağı’nda kontrol kurtarma çalışması yürüten Mardin İtfaiyesi ekibinin bir enkazdan çıkardığı ve ismini “Enkaz” koyduğu pisik, ekibin can arkadaşı oldu.

Depremlerle yıkılan Atatürk Mahallesi’ndeki Cari Apartmanı’nın enkazından 129. saatte 5 kişiyi kurtaran Mardin İtfaiyesi ekibi, aynı enkazdaki 2 kediyi üstelik sağ çıkardı.

Tıpkısı kediyi sahibine ulaştıran kol, sahibi çıkmayan özge kedinin bakımı ve beslenmesini üstlendi. “Enkaz” adı konulan pisik, kontrol istirdat ekibini serbest bırakmıyor.

Mola zamanlarında kol üyelerinin kucağına sâdır ve kendisini sevdiren “Çökme” ekibin maskotu haline geldi.

Kedinin bakımını üstlenen itfaiye aracı görevlisi Yüksek Çakas, 90 nefis ekiple depremin ilk gününden bu yana boyuna taharri istirdat yaptıklarını, tıpkısı kişiyi henüz canlı çıkarabilmek amacıyla çalıştıklarını anlattı.

“Belki kedinin sahibini dahi bulacağız”

Takım kendisine 129. saatte biri yavru 5 kişiyi enkazdan çıkardıklarını, bunun kendilerine moral olduğunu anlatan Çakas, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra diğer canlıları birlikte çıkarıyoruz. Depremin dördüncü gününde Van kedisi cinsi bir pisik çıkardık. Sahibine doğrulama ettik. Tıpkı ahir ahit üstelik bu kediyi kurtardık. İsmini bile Enkaz koyduk, enkazdan çıkardığımız üzere. Belki az buçuk sevimsiz geliyor kulağa amma bu şekilde anısı olsun dedik. Tığ bile burada yediğimiz içtiğimiz her şeyi Gerileme ile paylaşıyoruz. Pisik üstelik buradan ayrılmadı, dikkatimizi çekici bap üstelik buydu. Az Buçuk da iz almaya çalışıyoruz türkçesi. Çünkü ihtimal kedinin sahibini bulacağız. Ama buradan ayrılmıyor. Tıpkı kaygı birlikte görüyorum üzerinde. Ihtimal sahibi gelir diye hele burada tutuyorum. Amma sahibi çıkmazsa yanımda götürmeyi düşünüyorum, bire bir anısı olacak benim için.”

Share: