Gökçealan, Osmancık Üzümü ile Şenlendi

Efes Selçuk’un Gökçealan köyünde planlı Şerefine Salkım Bayan Osmancık Üzüm Şenliği, protokol üyelerinin dahi paydaşlık sağladığı üzüm hasadı ile başladı.

Efes Selçuk Şehremaneti Bandosu’nun korteji ile renklenen şenliğe, CHP Ekincilik Politikalarından Mesul Genel Başkan Başdanışmanı ve Bursa Saylav Orhan Sarıbal, CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, geçmiş dönem CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İlçe Kaymakamı Ekrem İnci,  Tarım Yazarı Şanlı Ekber Sebep, Müzikçi Murat Ivedili, üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın sonrasında Efes Selçuk Belediyesi El Oyunları Ekibi ve yiğit gösterisinin peşi sıra neşe açım konuşmaları ile bitmeme etti.

“BİZ ITIBAR DUYUYORUZ BU KÖYLÜNÜN ÜRETİMİNDEN”

Efes Selçuk Şehremini Cımbar Ceritoğlu Sengel, yaptığı konuşmada üretimin önemine özen çekerek, şunları söyledi:

“Yıllardan beri tarım politikalarının yanlış gitmesi nedeniyle azık egemenliğini savunuyoruz, üretimi destekliyoruz, üreticinin birlikte olduğumuzu gelişigüzel ant söylüyoruz. Bu kadar hatalı politikalar konusunda halen elan o toprağa sınırlanmış olan, halen henüz üretim tahsis etmek amacıyla ceht sarf eden, halen elan bizler üzere çalışan ve toprağına kapalı olan köylülere yetişkin alkış istiyorum. Gökçealan üzere Osmancık üzümü çokça değerlidir. Gökçealan bu üzümleri üretirken bunaltıcı olarak iş harcama etmektedir. Tığ üreticilerimizin kuşkusuz emek sarfiyat ettiğini bildiğimiz amacıyla Osmancık Üzüm Şenliği adının kullanılmasına rağmen bu kalın kafalı halkı bize şeref verdiği amacıyla o yüzden şenliğin adını ‘Şerefine Salkım Karı’ koyduk. Çünkü toprağa derece verenlerin ne büyüklüğünde çokça olduğunu biliyoruz. Tığ itibar duyuyoruz bu köylünün bizimle olmasından, biz onur duyuyoruz bu köylünün üretiminden. Tığ itibar duyuyoruz bu köydeki Atatürkçülerden. Hepiniz itibar verdiniz, izzetinefis verdiniz. Üretiminiz artağan, bereketiniz tükenmez olsun. Şenliğimiz hepimize dobra olsun.”

Tarım yazarı Yüksek Ekber Saika, Türkiye’nin varlıklı bir ekincilik potansiyeli olduğuna özen çekerek, “Türkiye tarımdan baylanlık üretebilecek haddinden fazla nazik ayrımsız potansiyele eş bire bir büyüklük. Türkiye tarımdan naz yaratarak bir nice problemini çözebilecek. Ego Sayın Başkanımıza bu alay üzere haddinden fazla teşekkür ediyorum. Gökçealan üzüm üretimi açısından şanlı merkezlerden aynı tanesi ve Osmancık kabilinden kendi tarihinden mevrut bire bir üzümü var. Burada müstahsil bilcümle verdiği emeği bu şenlikle kutluyor. Osmancık üzümü ile ait coğrafi belen alınma sürecinin sonuca ulaşması ve bu üzümün korunması haddinden fazla cesim. Bu konuda üstelik belediyenin çalışmalarının desteklenmesi ve ayrımsız zaman önce sürenin sonuçlanmasını diliyorum” dedi.

Önceki dönme CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Yıllardır bu köye üzüm şenliği için gelmekten iri benzeri şenlik duyuyorum. Çiftçimizin, köylümüzün yüzünün güleceği günlerin benzeri an evvel gelmesini diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’nin kurtuluşunun tarımda olduğunu belirterek, “Tarıma müteveccih Efes Selçuk Belediye Başkanımızın akıbet yıllarda yaptığı çalışmalara şahitlik edince burada tutmak istedik. Burada eke üzümleriniz var. Bunların markalaşması, melfuf ayar elde edilmesi hür surette sağlanmalı. Çocuklarımıza tarımı sevdirmeliyiz. Bu anlamda şehremaneti başkanlarımızın güç çabalarını görüyoruz. Bunu geliştirelim. muadele ile entelektüel yarınlara yürüyelim” dedi.

SARIBAL: “OSMANCIK ÜZÜMÜ BU ÜLKENİN YERYÜZÜ KIYMETLİ ÜRÜNÜ”

CHP Ekincilik Politikalarından Mesul Umumi Başbuğ Başdanışmanı ve Bursa Saylav Orhan Sarıbal de şöyle konuştu:

“Gökçealan’birlikte üretilen Osmancık üzümü çekirdekli, lezzeti dört dörtlük, susuz de üretilebilen benzeri çeşit. Zaman Osmancık üzümü üzere düzenlenen aynı sevinç için buradayız. Osmancık üzümü bu ülkenin genişlik bulunmaz ürünü. Bu kitap yağmur yağsa da yağmasa birlikte yetişir. O yüzden biz de diyoruz kim; Osmancık üzümü yerli bir nev. Osmancık üzümü coğrafi belen almalı. Bunun üzere tığ elimizden geleni yapacağız. Uray başkanımız elinden geleni yapıyor. Biz bile hepimiz bu coğrafi bel amacıyla elimizden geleni yapacağız. Ego Filiz Başkanı kutluyorum. Bir karı duyarlılığı ile Efes Selçuk’ta zirai kalkınmayı muvaffak olmak amacıyla değme şeyi yapıyor. Zaman üstelik çiftçisinin beraberinde rastgele soy desteği vermeye çalışıyor. Bu bayram ile üzümün sesini duyuruyor. Üreticiye üretmeleri için bindi veriyor. Zaman de bağbozumu şenliği ile kıtipiyoz Çımbar Başbuğ bir defa daha Efes Selçuk’tan imge olmaya, çiftçiyi desteklemeye ve üretimi sürdürülebilir olması üzere elinden geleni yapmaya devam ediyor.”

İlçe Kaymakamı Ekrem İnci ise “Bu şenliği düzenleyen uray başkanımız Sürgün Ceritoğlu Sengel’e, uray çalışanlarına ve emeği sabık herkese teşekkür ediyorum. Birçok evire çevire günlerde bağlanak, muadele süresince festivaller, şenlikler yapılmasını diliyorum” dedi.

Yapılan açım konuşmalarının arkası sıra katılımcılar, Akustik Gitarlı Kız İrem ve ekibinin konseri ile eğlendi.

YER PIR ÜZÜMLER SEÇİLDİ

Şerefine Salkım Kadın Osmancık Üzüm Şenliği’nde düzenlenen yarışmada Gökçealan’ın sunu güzelce üzümü ve sunma pir Osmancık üzümü de seçildi. Jüri üyelerinin yaptığı değerlendirmeler sonucunda “Sunma Güzelce Üzüm Yarışması’nda”  Gökçealanlı üzüm üreticilerinden İbrahim Son üçüncü, Yüksel Bozdoğan ikinci ve Merve Serencam birincilik ödülü almaya doğruluk kazandı. Yeryüzü Güzelce Osmancık Üzüm Yarışması’nda ise Serkan Özoğuz üçüncü, Durmuş Gezici ikinci ve Gülseren Ovalıoğlu da birincilik ödülüne layık görüldü.

Şerefine Salkım Kadın Osmancık Üzüm Şenliği Efes Kent Orkestrası Konseri ile devam etti. Dinleti böylecene Komutan Ceritoğlu Sengel, orkestraya teşekkürname plaketi verdi.Share: