Görenler bir henüz baktı… 8 bükülmüş binanın zeminindeki beton bölgede lamba karpuzu yetişti

Görenler bir elan baktı… 8 eğik binanın zeminindeki beton bölgede karpuz yetişti

Çevredeki esnaf ve vatandaşların özen ile baktığı karpuz, bire bir sarmaşık kabil asılarak kâr vermesi sağlandı

ÇVatandaşlar, bittabi yetiştiğini anlamadıkları karpuzu görünce kökünü incelemeye başladı

ELAZIĞ – Elazığ’da beton yapıların beyninde yetişen karpuzlar, hem yetiştiği düzlük hem da uzunluğu ile görenleri hayretler ortamında bıraktı. Çevredeki esnaf ve vatandaşların özen ile baktığı karpuzlar, düşmesini yasaklanmak için fileye bağlanıp asıldı.

Merkeze sınırlı Çarşı Mahallesi’nde 8 katlı tıpkısı binanın beton zemininde yetişen lamba karpuzu hem yetiştiği meydan hem dahi uzunluğu ile görenleri şaşırtıyor. Tahminî iki kamer ilk filizlenen karpuzun uzunluğu, dükkan sahibinin üstelik ilgilenmesiyle büyüyerek apartmanın ikinci kata büyüklüğünde yükseldi. Bu müddet içinde yapraklar beyninde çok sayıda lamba karpuzu bundan sonra. Ağırlığı taşıyamaması üzerine çevredeki esnaf çareyi, dallardaki karpuzları fileyle koyup iple asmakta buldu. Binanın altından çıkarak lamba karpuzu veren sarmaşığı görenler ise dönüp ayrımsız daha meyvenin çıktığı yeri inceliyor.

“İlk özellikle lamba karpuzu olduğunu ayırt etmedim”

İlk defa hakeza ayrımsız şey ile karşılaştığını dile getiren 80 yaşındaki esnaf Nurettin Yıldırım, “Bu dükkanı ben işletiyorum. Geldiğimde baktım betonun arasından tıpkı yeşillik filizlenmiş, karpuz olduğunu de bilmiyordum. Biraz büyüyünce baktım karpuz olduğunu fark ettim. Elan bilahare su verdim ilgilendim ve büyüdü. Uçlarında karışık dallar verdi. İp bağladım ilgilendim su birlikte verince şuan lamba karpuzu oldu. Karpuz ile iki aydır ilgileniyorum. Daha evvel hiç böyle ayrımsız karpuz görmedim. Karpuz gördüm amma karpuz branş salar şöyle 15 metrede kol salar amma karışık cinsini görmedim. Bu yalnız başına sarmaşık kabil ayrımsız birine yapışıp dolanıp gidiyor. Alelhusus ağ ile bağladım ki yetiştirip tohumunu alıp ekeceğim. Baktım denge veriyor kopacak ciddi olmasından muhit ağ ve iple bağladım ki denge vermesin” dedi.

Sokak üstünde 20 yıldır kuaförlük eden Mehmet Zülfü Özdemir ise ‘İlk sefer hakeza bir özdek görüyoruz. Biz dahi hayretler içerisindeyiz ve şaşkınlıkla bakıyoruz. Bir Nebzecik bir bitkiydi, onu suladılar büyüttüler. Görüldüğü üzere şuanda karpuzlar tutmuş” diye konuştu.

Vatandaşlardan Emrah Tuncer da “Bakarsan demet tamam bakmazsan kötü olur. Görenler hayrete düşüyor. İyi aynı dekor oluşmuş. Adamakıllı benzeri madde” şeklinde konuştu.

Share: