Görünmez hırs: ‘Mikroplastikler’

Görünmez kızdırma: ‘Mikroplastikler’

Uzmanlar uyardı! Mikroplastik tehdidinin etkileri giderek büyüyor

YOZGAT Plastik ve mikroplastiğin sağlık ve belde için oluşturduğu risklere değinen Bozok Üniversitesi Tababet Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, “Akciğerlerde, sularda, anne sütünde ve ana karnındaki bebeklerde dar plastiklere rastlanmış. Şayet biz önlemini almaz isek gitgide henüz şişman, çokça daha farklı problemlerle karşılaşacağız” dedi.

Plastik ve mikroplastiğin zararları ile ilişkin 12 yıldır ilmî çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Bozok Üniversitesi Tababet Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamdi Esas, plastik ve plastiklerden meydana mevrut mikroplastiklerin hem canlılara hem bile doğaya zarar verdiğini söyledi. Asıl, “Bakıyorsunuz toprakta çözüldüğü zaman toprağın fiziki, kimyasal özellikleri değişiyor. Suya geçtiği ahit suda çözünerek suda mikroplastikler meydana geliyor. Zooloji içiyor, yiyor onları ve bu mikroplastikler onlara geçiyor. Üste şayet çözülmezse vücutlarında yaralanmalarına antrparantez ölmelerine sebep oluyor ve en sonunda dahi bize geçiyor” diye konuştu.

“Soluduğumuz havada de daha çok bu mikroplastikler var”

Havada üstelik mikroplastiklere rastlandığını de özen çekici Ana, “Yani tığ yıllardan beri söylüyorduk. Ego tıpkısı dönem artağan plastik katkılı musluklardan akan suları içmeye hazır mıyız, demiştim. Son yıllara baktığımız devir bu sularımızda emniyetsiz derecede mikroplastikler belirleme edildiği gözleniyor. Bakıyorsunuz esas karnında plasentadaki bebeklerde mikroplastikler belirleme edilmiş. Bu hangi demektir biliyor musunuz? Yani bala elan annesiyle tanışmadan önce mikroplastiklerle tanışıyor. Bakıyorsunuz anne sütünde, insan dışkısında mikroplastikler belirleme edilmiş ve elan birlikte vahimine doğru geliyoruz. Bakın akciğerlerde de mikroplastikler tayin edilmiş. Bu akciğerlerde tayin edilmesi emreylemek artık serencam bekçi diyebiliriz, çünkü soluduğumuz havada üstelik artık bu mikroplastikler var. Peki bunlar neye gravite ediyor? Bakın inanılmaz derecede artık dünyada amansız hastalık vakaları artmış. Yani serencam günlerde son birkaç yıldır bilcümle hakeza korona virüsten bahsediyoruz amma çokça daha bilinmez bir acı bence. Şayet biz bu mikroplastiklerin, plastik atıkların önlemini almaz isek ileride haddinden fazla daha büyük, çok elan değişik problemlerle karşılaşacağız” şeklinde konuştu.

“Yediğimize içtiğimize ilgi etmeliyiz”

Dünyada ilk defa pet şişelerde 5 kimyasal madde bulduklarını dahi belirten Temel, “Bizim yediklerimize, içtiklerimize özen etmemiz lazım. Çünkü eğer aynı alışverişe gittiğiniz antlaşma çıktı değme şeyin plastik ile hapsedildiğini görüyoruz. Yani bu hapsedilme plastiklerin durduğu yerde durmadığını imdi çalışmalarda görüyoruz. Zira yiyeceklerimizin, içeceklerimizin hepsine plastikler girmiş. Biz üstelik aşağılık dünyada ilk kez haddizatında ‘uydurma aşkı öldürür’ dedik. Zira şayet siz bu plastik sevdasından, tasni sevdasından vazgeçmezseniz sahte sizi siftinlik tıpkı gün hastalanmış edecek. Ayrımsız şekilde ‘susuz aşk yaşanmaz’ dedik. Çünkü kitapların isimlerini biraz ayrımlı yaparak insanların merakını uyandırmaya çalıştık. Amma bu kitaplarda hem toplumsal boyutu hem bilimsel boyutunu ele aldık ve temas insanın okuyabileceği şekilde kitaplar haline getirmiş olduk” ifadelerinde bulundu.

Share: