GSB az başvuruları açıklandı

Toyluk ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB sıkı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin sunu faziletkâr kaşkariko oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor el müdürlerinin bile devre içi katıldığı toplantıda GSB mahdut başvuru sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 terbiye öğretim dönemi ensiz başvurularına ilişin bir numara faz iş sonuçlarını katılmak için toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 mikro, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla temas alanda efdal teveccühe mahzar aynı altyapı ve yaşam alanı. Parçalanmamış gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ söylemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Mecmu çalışmaların bilim odaklı şekilde ve baştan sona benzeri herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve aplikasyon olarak 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Üçkâğıt sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini yeryüzü etken, eli nimetli şekilde yaşayan koordinasyonla çevrilemek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza objektif ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açım tarihleri iklim iklim değişik oluyor. Tığ birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı bağlılaşım komple bire bir himmet var. Bu pir çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla dijital olarak çözümleme edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve toplumsal buut kriterleri ana alınarak yeniden ağız ağıza dijital ortamda, objektif şekilde tıpkı puanlamayla belirleme edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yeryüzü mümasil tevessül etmek kaydıyla numara yapıldı. Eğer o yurtta düz yok ise sunu andıran farklı yurda rejim geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin bile göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında kendisine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha yer yerleştirmede tarihimizin arz yüksek düzen oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı daraç hizmetlerinin dünyada eşi aynı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem birlikte önce fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan aşkın kapasiteye topluluk dar altyapımız var. Bu dahi çekicilik ve sevinç vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Rate yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkışmak üzere 41 devlet merkezimizde mecmu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin kâffesi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını esasen yeni başarılarla sizlere paylaşacağım. Kamu Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma adına hep birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Umum gençlerimize sonuçlarımızın iyi olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz yakın şekilde takip etmeyi başvuru ediyorum.”

Share: