Gümüşhane ruzname haberleri | Meral Akşener, Gümüşhane Mustafa Canlı Bilgi ve Konuşma Merkezi’nin Açılışına Katıldı: “Ne Bahtiyar Mustafa Etkin Kadar Bir İsim Bırakmaya”

İYİ Fırka Umumi Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Gümüşhane’birlikte Mustafa Aktif Haber ve Danışma Merkezi’nin açılış töreninde; “Takatli haddinden fazla Gümüşhaneli kardeşimiz ayrımsız arada ve hepimiz Mustafa Enerjik hesabına yapılan, onun gibi nice Mustafa Canlıların akıllıca, arlı, hakkaniyetli, harama halk uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı tıpkısı merkezin açılışı için buradayız. Ne bahtiyar Mustafa Hareketli kadar bire bir ölümlü bırakmaya” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında yaşamını yitiren eski İSTAÇ Genel Müdürü Mustafa Etkili namına Gümüşhane’da Mustafa Hareketli Bilim ve Danışma Merkezi’nin açılışını yaptı. Açılışta mütekellim İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener, şunları söyledi:

“Ben zaman burada bire bir foto gördüm, o foto çok majör; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Gümüşhane Şehremini, bütün politik partilerin temsilcileri, milletvekillerimiz, değişik siyasal partilerimizin genel başkan yardımcıları hem bizim hem ayrıksı siyasi partilerin umumi başkan yardımcıları, kadınlar, rical, çoluk çocuk, tıpkı arada. Bu Türkiye açısından Sayın İstanbul Büyükşehir Uray Başkanımızın birlikte söylediği kabil haddinden fazla heybetli aynı ışık, ama bu fotoğrafı sağlayan Mustafa Enerjik’dır.

“CENABI TÜRE HEPİMİZE MUSTAFA CANLI GİBİ İNSANLARI BİRLEŞTİREN, BÜTÜNLEŞTİREN BİR MİRASI, BİR İSMİ BIRAKMAYI BİZLERE NASİP ETSİN”

Normal şartlarda, siyasal rekabetin özellikle seçime makul gidilen benzeri dönemde normaldir o rekabetin sertleşmesi, Türkiye’da az buçuk henüz asude olsak ongun tamam ama bugün buradaki bu fotoğraf hemen iki uray başkanımızın varlığından İstanbul’dan ve diğer şehirlerden gelen ilçe belediye başkanlarımız birlikte burada. Temel olan burada eminim gelişigüzel tür siyasal partiye görüş veren insanlarımız var, arkadaşlarımız var, hemşehrilerimiz var ve seçme biri Mustafa Etkin için burada. Belki şu duayı etmemiz geçişsiz; cenabı hak hepimize Mustafa Faal kabilinden insanları birleştiren, bütünleştiren bir mirası, ayrımsız ismi bırakmayı bizlere yıldız etsin.

“NE BAHTIYAR MUSTAFA CANLI GİBİ BİR İSİM BIRAKMAYA”

Ben, Mustafa Canlı’nın ablasıydım, yaşımızı bilmiyorum yani ama tümce bacı dediği kabilinden o da bana bacı derdi. İSTAÇ Genel Müdürlüğü’ne atandığında aradım, tebrik kartı ettim. Dedim kim ‘Allah utandırmasın faik hizmetler yapmayı talih etsin’, o dahi bana dedi ki; ‘Abla, tespihlerinde beni nisyan, de ki cenabı doğruluk beni hükümsüzlük edenlerden eylemesin, insanların haklarına girenlerden eylemesin, başarıyı insana hizmetle felek etsin.’ Dolayısıyla bugün burada hep birlikteysek ve bu duaların kendisinin ettiği ve benim dahi amin dediğim, henüz sonra de onlar yerine ettiğim bu duaların cenabı adalet nezdinde akseptans olduğunu gösteriyor kim şimdi çabucak bu tentenin altında bulunan insanlar değil şu tentenin dışında var olan mukavim çok Gümüşhaneli kardeşimiz aynı arada. ve hepimiz Mustafa Etken hesabına yapılan, onun kabilinden birçok Mustafa Canlıların dosdoğru, utangaç, hakkaniyetli, harama el uzatmayan Mustafa Canlıların mezun olduğu, olacağı ayrımsız merkezin açılışı üzere buradayız. Hangi bahtiyar Mustafa Enerjik kabilinden aynı kişioğlu bırakmaya.

Mustafa Etkili süper zengin birisi değildi. Belediye başkanlığı yaptı yıllarca amma zengin değildi. Zımnında Mustafa Deli Dolu’nın çoluk çocuğunun onun yoluyla mevdu fabrikalar üstelik namevcut. Hepsi emekleriyle müteharrik, tıpkı maaşla kazançla diri insanlar. Zaman burayı şereflendirdiniz evet, temel iş o. Bu hizmet binasının hayra miftah olmasını diliyorum, herkese onun ve ailesinin adına teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum.”

MUSTAFA CANLI KİMDİR?

Mustafa CANLI, 25 Mayıs 1962 tarihinde Gümüşhane Fevk Alıçlı köyünde doğdu. İlköğrenimini öz köyünde, itidalli ve ortaöğretim öğrenimini Gümüşhane’dahi tamamladı.1978 yılında Karadeniz Ustalık Üniversitesi Ruh-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı, 1983 yılında mezun oldu.

1983 yılında Trabzon TEK Kuzeydoğu Rum İşletme Kadro Müdürlüğü’nde hayatiyet mühendisi adına kamu görevine başladı.

1989 yılında Gümüşhane BIR TANE Maharet Başöğretmen Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi 1995 yılına büyüklüğünde sürdürdü.

1995 yılında Çorum TEDAŞ Gösteriş Müdürlüğü görevine atandı. 1999 yılında Belediye Başkan adayı olabilmek için görevinden ricat etti. Bu görev esnasında yapmış olduğu hizmetlerden belde Çorum Valiliği ve gayrı kuruluşlar eliyle bir nice kat ödüllendirildi.

Çorum Spor Yönetim Kurulu Üyeliği’nin beraberinde Finansal Encümen Başkanlığı’nı yaptı. TEDAŞ Çorum Gücü Spor Kulübü’nü kurarak yönetim kurulu başkanlığını yaptı. Tıfıl sporun gelişmesinde katkılar sağladı.

18 Nisan 1999 yılı seçimlerinde Milliyetsever Debi Partisi’nden Gümüşhane Belediye Reisi seçildi. 1999 ile 2014 yılları ortada üç dolaşma Gümüşhane Şehremaneti Başkanlığı yaptı.1999-2004 yılları arası Gümüşhane Spor Kulubü Başkanlığı görevinde bulundu.

2006 yılında Rum Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden ön lisans eğitimini tamamladı.

Belediye Başkanlığı görev sürecinde, Karadeniz Belediyeler Birliği’nde tafsilatlı süre komisyon üyeliği görevinde bulundu, ayrıca şehrin ihtiyacı olan atık akarsu arıtma tesisi ve ceberut atılan tesislerinin projelendirilmesini, bitirilmesini ve devreye alınmasını sağladı.

2015 yılında yapılan genel seçimlerde Milliyetsever Akım Partisi’nden milletvekili seçildi.

Mustafa Deli Dolu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İYİ Fırka Gümüşhane Belediye Başbuğ adayı oldu. 07 Ağustos 2019 tarihinden itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTAÇ YEMEK Umumi Müdürü adına göreve başladı. Aktif, yakalandığı koronavirüs cihetiyle 26 Ilkgüz 2020’dahi yaşamını yitirdi.

Share: