Gümüşhane yerel haberleri | Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Gümüşhane’deki tarihi Ayasofya Camii’nin adı değiştirildi

Yeni âdemoğlu tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü

Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden biri olan Gümüşhane’deki caminin isminin değiştirilmesine vatandaşlar reaksiyon gösterdi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’de Ölçülü Çağ’dahi nesir edilen ve 285 yıl önce camiye çevrilen Ayasofya Camii’nin adının değiştirilmesi tepkilere illet oldu. Yeni benibeşer tabelasının caminin tarihi duvarlarına vida ile sabitlendiği görüldü.

Merkeze tutkun Arzular-Kabaköy beldesi sınırlarındaki bozuk Kabaköy köyünde Itidalli Çağ’da yapıldığı değerlendirilen ve Hagia Sophia’ya adanan kilise, Trabzon Küçük Asya İmparatorluğu döneminde piskoposhane merkezi haline getirildi. 18. asır başlarına kadar kilise yerine mergup çatı, bölgedeki Türk nüfusunun artmasıyla 1737 yılında camiye çevrildi. Osmanlı Padişahı Padişah Abdulaziz eliyle Kabaköy Ayasofya Camii’ne imam ve görevli tayini amacıyla verilmiş bir nişancı kâin cami, dikdörtgen düzenlenen, 3 nefli, 3 apsisli bir yapıya topluluk. İçerisinde devasa sütunların düz aldığı, dış duvarlarında kilise olduğu döneme ilgilendiren süslemelerin bulunduğu cami 1972 ve 2010 yıllarında iki el restore edildi. Türkiye’deki 9 Ayasofya camisinden birisi olan ve kapısında tarihi çeşmesi kâin tarihi yapıyı mahalle sakinleri gözü kabil korurken, 285 yıldır Müslümanlar’ın ibadet ettiği tarihi caminin ismi tarihi duvarlara vida ile sabitlenen resim ile Gümüşhane Müftülüğü yoluyla değiştirildi. Kabaköy Mahallesi Yeni Camii adı sunulan tarihi caminin adının değiştirilmesi vatandaşları erinçsiz ederken, Arzular-Kabaköy Şehremini Ciddi Meram Aşina yapılan yanlışlığın düzeltileceğini söyledi.

“Karye halkı Ayasofya değil üstelik neden Yeni Cami diye niteleyerek amiyane tıpkı tepki gösterdi”

Caminin isminin değiştirilmesinin karye halkı eliyle tepkiyle karşılandığını belirten Gaziler Mahallesi Muhtarı Sabil Yakut, “Burası Ayasofya Camii. Resmi kayıtlarda dahi doğrusu var. Müftülük eliyle birlik camilere takıldığı kabilinden buraya üstelik tabela takıldı. Bekâr bunun yanlış olduğunu, buranın Ayasofya olduğunu, kim elhak biz resmi girişimlerde da bulunduk konuyla alakalı. Uray başkanımız dahi bu konuyla ilgilendiren hassas adına çalışmalarını sürdürüyor. Ayasofya Camii kendisine resim tekrar hesabına asılacak. Kalın Kafalı da bu yazıyı burada görünce normal adına Ayasofya değil bile illet Kullanılmamış Cami diye bayağı benzeri reaksiyon gösterdi. Konuyla ilgili girişimlerde bulunuldu, resmi yazışmalar yapıldı, inşallah düzelecek. Tabelanın asılması de falsolu oldu, bu şekilde asılması olmadı” dedi.

“Tabelayı ki getirdi, elbette astı bilemiyoruz”

Caminin tarihinin kayıtlarda kayran aldığını ve isminin Ayasofya Camii yerine kalması gerektiğini tabir fail Gaziler Mahallesi sakinlerinden Tekin Ezber, “Banko hatalı bu. Yeni Cami diye bire bir husus namevcut, bunun tarihi belli, kayıtlarda Ayasofya Camii yerine kalması önem sunu ediyor. Tarihi benzeri bina, vakıfların uhdesinde bura. Banko burada doğrusu onlardan izinsiz her öz yapılamaz. Bunu kim getirdi elbette astı bilemiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Kayıtlarda Kullanılmamış Cami namına geçiyor”

Müftülük yetkililerinden alınan bilgiye bakarak, tarihi caminin ismi kayıtlarda Yeni Cami namına geçtiği amacıyla bahis konusu tablo asıldı. Yetkililer, mukteza başvurular neticesinde caminin adının gene Ayasofya Camii yerine değiştirilmesi noktasında çalışmaların yapılacağını anlatım etti.

Share: