Gün Batısı Karadeniz’de palamut bolluğu devam ediyor

Batı Karadeniz’in genişlik kocaman limanlarından olan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde palamutun fiyatı 30 liraya büyüklüğünde düştü.

Kasalar yoğun su palamutlarla limana ahit tekneler, kamyonlarla ülkenin bire bir haddinden fazla iline sivri sevkiyatı yapmaya başladı.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balıkçıların arada bir poyraz fırtınasından etkilense bile sivri bolluğun bitmeme ettiğini söyledi.

Çok kilolu oranda Akçakoca’bile pelit çıktığını tamlayan Karakaş,” Akçakoca’birlikte 2 gündür bati anlamda sivri çıkıyor.Gırgır ve teknelerden 2 binden 5 bin kasaya büyüklüğünde pelit çıkıyor. Bucak balıkçılarına de av vermeye başladı. Bu avcılığın sonucu tezgah fiyatlarına yansıdı. Şu anda palamudun tanesi 30 liraya kadar düştü. Bu domuzuna havalarda çokça henüz pelit geleceğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Her kesimin palamut bolluğundan mutlu olduğunu vurgulayan Karakaş, “Balıkçılar süründen olsun, fiyattan olsun memnunlar. Balık beş altı olup fiyatlı olacağına, çokça olup kızgın olması bizi bahtiyar ediyor. Bizi sürümden kazandırıyor.” şeklinde konuştu.

“Bire Bir zamanda Pelit haşat olunca vatandaşında talebi fazla oluyor” diyen Karakaş, “Şu zamanda çıkan çok palamut, soğuk hava depolarına girecek pozisyona geldi. İyice yağlandı. Evlerde buzdolaplarına dip donduruculara koyma zamanı geldi. Mübarek palamut çıkması hem vatandaşı hem birlikte bizim amacıyla baht diyebiliriz.Bir süre elan hakeza devam edecek. Kısaca 15-20 çağ daha devam kırat.” dedi.

Karakaş, vatandaşın da fasit olmasından kıvançlı olduğunu 1 kilogram palamudun 30 liraya bayındır bire bir şekilde yiyebildiğini sözlerine ekledi.

Share: