Güroymak’ta husumetli aileler barıştırıldı

Bitlis’in Güroymak ilçesinde aralarında husumet bulunan iki familya barıştırıldı.

2022 yılında Çelik ve Erol aileleri ortada yaşanan ve bir kişinin hayatını kaybettiği antagonizm, Güroymak ilçesi Nurtepe Mahallesi Şeyh Yazıksız Camii’nde sulh programı düzenlenerek kanaat önderlerinin girişimi sonucu barışla sonuçlandı. Kur’an-ı Cömert tilavetiyle başlayan programda konuşan Şeyh Yazıksız Medresesi müderrislerinden Ahmet Sayın, “İslam, adından üstelik anlaşılacağı amacıyla esenleme ve sulh dinidir. Kardeşliği nişan edinen bu diyanet diğer bilcümle içtimai bağlardan henüz derinlikli ayrımsız kardeşliği tavsiye mektubu etmektedir. Mensubu olduğumuz dinin ‘Müslümanlar gerçekli kardeştirler. Aralarında tıpkısı husumet olduğunda onları barıştırın” emri ile Peygamber Efendimizin 1400 kesir sene evvel ‘ayaklarımın altına aldım’ dediği barbar koku davasını bizler bu cahiliye adetini büyüklerimizin ve sizlerin yardımıyla ayaklarımızın altına almış olmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sevinci bizlere yaşatan Allah’a hamd ediyoruz ve onun mutlu elçisi ve hürriyet peygamberine binlerce namaz ve selam getiriyoruz” ifadesini kullandı.

İslam dininin aynı zamanda sosyal benzeri ilmek olduğuna özen çekici Sayın, konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Benzeri yandan Rabbimize cebin olan kulluğumuzu emrederken, değişik yandan içtimai dubara ve münasebetlerimizi birlikte tanzim etmektedir. İslam, doğruluk kavramını içtimai sistemin sunma bel adına yerleştirmiştir. Bu nedenledir kim Allah’ın değişik aynı adı de Hak’tır. Nakız hakeza iken esefle görüyoruz kim bizim toplumumuzda bazı bazı adalet ihlal edilmekte, toplumsal ilişkilerimiz biberli almakta, sulh atmosferi sekteye uğramaktadır. İşte iştiyak edilmeyen bu suratsız durumların telafisi tekrar bu topraklarda tekrar bu tarihî coğrafya bize hediye etmektedir. Ulularımızdan zekâ eyliyoruz, bilgelerimizden kanı alıyoruz ve alimlerimizden nöbet öğreniyoruz. Yemeden Içmeden zat hayatımızı önemsediğimiz tıpkısı hayat tarzımız olanaksız. Takkadak ibadetlerimizi yapmakla mükellefiyetlerimizi namına getirmiş olmayacağız. İbadetlerimiz Rabbimize yaptığımız yolculuğumuzda bizim için ayrımsız aydınlıktır. Fakat kardeşlerimizin doğruluk ve hukuklarını boşlama ve ihlal buyurmak bu yolculuğumuzu de zehirlemektedir. Değme devirde eksikli olduğumuz muhacir ve ensar kardeşliğini bu çağda yeniden anımsama ve hayata transfer vaktinin geldiğini bilmemizi istem ediyorum. Zira kamil bire bir Müslüman olabilmenin yolu, dünya ve ahiret cennetini elde etmenin yolu Mütedeyyin kardeşlerimizin haklarına riayetkâr olmak ile mümkündür.” diye konuştu.

Program, temas iki karı fertlerinin Kur’an-ı Kerim’in altında geçerek barışmasıyla sona erdi. Programa bölgenin kanma önderleri, temas iki ev fertleri ve çokça sayıda yurttaş katıldı. – BİTLİS

Share: