Haber-Sen Genel Sekreteri Damatoğlu’ndan ‘Sürgün’ Açıklaması: “Ptt Genel Müdürlüğü, Sendikamıza Cebin Örtüsüz Adına Sendikal Ayrımcılık Uyguluyor”

AHU SAĞLAM

Selen-Sen Umumi Sekreteri İbrahim Damatoğlu, sendika üyesi PTT çalışanlarının filiz edilmesiyle ilgili “PTT Umumi Müdürlüğü, sendikamıza cebin örtüsüz namına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin türlü yerlerine filiz edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı” açıklaması yaptı. CHP Mersin Ağacı Mebus Alpay Antmen de konuyu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Amme Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) sadık Olgun-Sen üyesi 27 PTT çalışanı, 29-30 Ilkgüz günlerinde sendikal faaliyetleri dolayısıyla kilometrelerce uzaklıktaki değişik el ve ilçelerde görevlendirildi. Ankara’dahi Umumi Forma Denetleme Kurulu üyesinin görev yeri Hakkari namına değiştirilirken; İstanbul’dan Erzurum’a, Trabzon’dan Bitlis’e, İzmir’den Mardin’e başvurmak zorunda kalan başöğretmen, işyeri temsilci, idarehane denetleyicisi sendika üyeleri bulunuyor.

CHP’Lİ ANTMEN TBMM GÜNDEMİNE GETİRDİ

CHP Sazak Mebus Alpay Antmen, konuyu Divan gündemine taşıdı. Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Antmen, şunları rapor etti:

“Elan evvel sendikal ayrımcılık ve taraflı benzeri anket işleyen kontrolörler aracılığıyla Veri-Sen yöneticileri türlü illere cımbar edilmiştir. Bu süreçte öncelikle PTT yönetimi ile müzakere yaparak bu haksızlığın giderilmesini istemişler; son alınamayınca, sürgünlerin olduğu İstanbul ve Batman’dan Ankara’ya kadar güzergahtaki PTT işyerleri önünde meşruhat yaparak Ankara’ya reviş gerçekleştirmişlerdir. Ankara’da PTT Genel Müdürlüğü uğrunda fayrap etmek istedikleri matbuat açıklamasına polis cevaz vermemiştir.

PTT tarihinde yepyeni şekilde 29 ve 30 Ilkgüz tarihlerinde Bili-Sen’e üye başöğretmen, şef, başdağıtıcı unvanlı sunu birkaç 27 sendika üyesi PTT emekçisi, yaşadıktan illerden binlerce kilometre uzak illere zat istekleri dışında atanmışlardır. Malumat-Sen üyelerinin çımbar edilmesinin protesto edilmesini peşi sıra ünvanlı kavi çok Bili-Sen üyesi PTT memuru üstelik cımbar edilmiştir.”

Antmen, Vekil Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

“2018 ila 2022 yılları arasında sabık sürede; isteği dışında yeri değiştirilen PTT etkin sayısı kaçtır? Ne tarihlerde kimler ne illerden nerelere atanmıştır? Bahsi geçen tarihler arasında özlük isteği dışına yeri değiştirilenler ne sendikaya üyedirler? Bahsi güzeşte sürgünler sonrasında PTT’ye sav açarak geçmiş fariza hesabına dönen personel bulunmakta mıdır? Varsa bunlar kimlerdir? PTT’bile yaşanan bu cımbar politikasını boğmak üzere bakanlık yerine ne kabil girişimlerde bulunacaksınız? Yaşanan bu sürgünler nedeniyle incizap eden kaç yaşama bulunmaktadır?”

Malumat-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu ise, konuya ilgili SIMURG Vukuf Ajansı’na şu değerlendirmeyi yaptı:

“PTT UMUMI MÜDÜRLÜĞÜ, SENDİKAMIZA KARŞI AÇIK NAMINA SENDİKAL AYRIMCILIK UYGULUYOR”

“Sendikamız bu sürgünleri henüz geçmiş de yaşadı. Bizzat Haber-Sen Genel Sekreteri namına beni dahi kestirmece aynı yıl ilk Zonguldak’ta Şanlıurfa’ya filiz etmişlerdi. hız ile sürgünümüzü durdurduk, kazandık, sakat görev yerine ansız döndüm. Sonuç süreçte de PTT Genel Müdürlüğü, sendikamıza karşı celi adına sendikal ayrımcılık uyguluyor. Bundan tıpkısı kamer evvel, büro yöneticilerimiz toprak içi ve ülke dışlarına sürgün edilmişti. Şu dakika fiktif ile dahi 30 parça sendika üyemiz ve sendika yöneticilerimiz İzmir’den Ağrı’ya, İstanbul’dan Hakkari’ye, Trabzon’dan Bitlis’e kadar Türkiye’nin mütenevvi yerlerine çımbar edildiler. Ailelerinden ayrıldılar. Aileler parçalandı. Bu meydanda anayasaya çap. Duruşma süreçlerinde kazanacağız.

PTT yönetimi bunu bildiği halde, bu davaları kazanacağımız halde, avukatlık masrafları, duruşma harçları ve insanların iş gücü kaybından etraf tıpkısı amme zararına dahi hastalık olmaktadırlar. Bu usule aykırıdır. Bunun haricinde sendikamız yöneticileri var, genel suret denetleme kurulu üyemiz var bu sürgünlerde. Bunlarda 4688 sayılı Sendikalar Kanunu’nun 18. Maddesine, 2016/4 sayılı Başvekillik Genelgesi’ne ve en önemlisi dahi ILO’nun 87 ve 98 dar sözleşmelerinin temel ilkelerine aykırıdır. Sendikal ayrımcılığın amme kurumlarında uygulanmasına akıbet verilmesini istiyoruz. Alelhusus PTT’ye başmaklık İHS sözleşmeli arkadaşlarımızın kadroya alınmasını istek etmemiz, PTT Genel Müdürlüğü uğrunda açıklama yapmamız bazı kişileri huzursuz etti.

Şu anda benzeri kısmı gitti, ayrımsız kısmının de buğulanmış anne babaları, çocukları var, çocukların eğitimleri var. Rapor ahzetmek zorunda kaldılar. Bu insanların davalarını açıyoruz, umarım davaları de gücük aynı sürede çıkar ve mutlu şekilde ailelerine kavuşurlar.

Sendikamıza son süreçte yapılan bu ayrımcılık had safhaya geldi, 30 kesim çımbar az değil. Bu PTT ve sendikamız tarihinde belki bile benzeri önce. 30 emanet iki aktarılma zarfında filiz edildi. Bizim sendikamız 1996’birlikte böyle benzeri takı yaşamıştı. 1996’dan beri, yıllar sonradan 2022 yılında hakeza bir rehavet devam etmek imkansız. Ben güzeşte cuma namazı haset Hollandalı meslektaşım, Hollanda’nın bildirme şişman sendikasının genel sekreteri ile görüştüm inanamıyor kendisi. ‘2022 yılında cımbar mü’ diyor, şaşırıyor. Bunları daim olmak zorunda değiliz.

“TAŞERON ARKADAŞLARIMIZIN BIRLIKTE KEZA KADROYA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Taleplerimiz himmet hayatına endeksli taleplerdi. Bizde modüler istihdam bahis konusu. Taşeron, 399 dar, İHS’li ve iştiraklerde çalışanlar var. Dizge fiyat işi yapıyor ancak değer ücret alamıyor. Tığ denk işe bedel ücreti savunuyoruz. İHS’li arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesini istiyoruz. Taşeron arkadaşlarımızın birlikte kezalik kadroya geçirilmesini istiyoruz. PTT’bile bire bir an önce çöz barışın sağlanmasını istiyoruz amma bilakis PTT yönetimi sendikal bire bir ayrımcılık yaparak sendikamız ile görüşme yapmıyor, telefonlarımıza çıkmıyor. Tek görüşme yapmadan mesail çözülmez. Tığ arkadaşlarımızın ayrımsız dakika geçmiş sakat fariza yerlerine reddetme edilmesini istiyoruz.

“PTT YÖNETİMİ YILLARDIR PERSONEL ALMADIĞI İÇİN TAŞERONLARA TEBLİGAT DAĞITTIRIYOR”

Edirne PTT Başmüdürlüğü’nün firma personellerini ihbarname dağıtımında görevlendirmesi konusunda sendika vasıtasıyla açılan davaya ait Damatoğlu, şöyle dedi:

“PTT yönetimi yıllardır personel almadığı için taşeronlara ihbariye dağıttırıyor. Bizim sendikamız bunu sevgili etti Edirne’dahi ve kazandık. Kazanmamıza rağmen PTT yönetimi halen ülkenin bir nice durumunda firma personeli arkadaşımıza ihbarname dağıttırıyor. Bu boş olarak yasaya çapraz. Bunun adına personel almasını istiyoruz. Personel eksikliğini taşeronlara ihbarname bozdurmak ile gidermeye çalışıyor. Taşeronların bildirim dağıtması kanunda vazıh yerine reddedildiğine bakarak herhangi bir hususi şirkete ait kargo firmaları de tebligat dağıtacağım diyebilir. Bu yüzden büyüklük demiş ki, vazifeli eli ile dağıtılır. Bizim sendikamız da bunu mahkemeye taşıdı ve PTT’ye karşı bu davayı kazandık. Sürgünlerden birisi dahi bu, zira tebligat dağıtmasını istemiyoruz taşeronların. Biz değil kanun bunu öngörüyor.”

Share: