Haftanın tarihine bakış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Son Teşrin 1983’te kuruldu.

Kıbrıs’ta, 1960’ta cumhuriyet altını kurulmasına ilgilendiren sorunlar giderilemedi. BM Umumi Müesses, 11-17 Antrakt 1965’teki toplantılarında, Ada’birlikte iki değişik toplumun varlığını ayn ardı ederek, cumhuriyetin egemenliğini asıl kayran öneriyi akseptans etti.

Bu arada Yunanistan istikrarsızlığa sürüklendi. 21 Nisan 1967’birlikte Albay Yorgo Papadopulos’un önderlik ettiği albaylar, yönetimi ele geçirdi.

Bu dönemde Başvekil Süleyman Demirel ile Palikarya Başbakanı Konstantin Kollias, 9 Eylül 1967’de Keşan’de, 10 Ilkgüz’de bile Dedeağaç’ta tıpkısı araya geldi. Görüşmelerde Yunanistan, Türkiye’nin, Kıbrıs’ın Yunanistan ile birleşmesini kabul etmesi durumunda, Ada’birlikte üsler ve Batı Trakya’dahi tavizler verme önerisinde bulundu.

Bu teklif, henüz önce 1966’üstelik Stefanopulos hükümetince da yapılmış ve Türkiye yoluyla reddedilmişti. Başvekil Demirel’in öneriyi aynı şekilde reddetmesiyle görüşmeler bitti.

Türkiye’nin, “geçerliliğini esirgeyici anlaşmaların tarafların rızası olmadan değiştirilmemesi, Kıbrıs’ta iki toplumdan hiçbirinin ötekine emir kurmaması, Lozan Anlaşması ile sağlanan dengenin bozulmaması ve Kıbrıs sorununa Enosis dışında çözüm aranması” konularındaki azimli tutumuna rağmen Yunanistan, Enosis’i realizasyon çabalarına hız verdi.

Askeri hazırlıklara girişen Yunanistan, Mağrip Trakya’daki Türkler üstünde baskısını artırdı.

Bu arada, 1964 bunalımı sırasında Ada’evet idraksiz dönen Miralay Grivas’ın örgütlediği Küçük Asya Milli Muhafızları, Boğaziçi ve Geçitkale köylerinde Türkler’i imhaya kalkıştı.

TBMM, 16 ve 17 Teşrinisani 1967’da yaptığı gizli oturumlarda durumu değerlendirdi, 19 Kasım’üstelik ise hükümete gerekirse mevki dışına asker atıf yetkisi verdi. Donanmanın Akdeniz’e açılmasından bilahare Türkiye, Grivas’ın Ada’dan ayrılması ve 1964’ten beri Kıbrıs’a gönderilen 12 bin Palikarya askerinin kafasız çekilmesi koşuluyla müdahaleden vazgeçebileceğini açıkladı.

ESIR Başkanı Lyndon Johnson’un hususi temsilcisi Cyrus Vance’nin ve BM’nin arabuluculuk çabalarıyla Yunanistan, askerlerini vurdumduymaz çekmeyi kabul etti. Bunalım, Türkiye ile Yunanistan’ın 2 Mabeyin 1967’de anlaşmaya varmalarıyla sona erdi.

Bu anlaşmadan bir lahzada sonradan Kıbrıs Türkleri, 29 Fasıla 1967’üstelik 1960 Anayasası tam anlamıyla işletilinceye büyüklüğünde “Özlük yönetimlerinin kendilerince sağlanması” anlamına gelen “Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi”ni kurdu. Eğreti dümen, tıpkısı müddet bilahare “Kıbrıs Türk Yönetimi”ne dönüştürüldü. Bu hile biçimi, “Otonom Türk Yönetimi”nin car edildiği 1974’e büyüklüğünde sürdü.

EOKA’cı Nikos Sampson darbesinden bilahare 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Sulh Harekatı gerçekleştirildi. 15 Teşrinisani 1983’te de KKTC kuruldu.

Acun halterinin efsanesi: Naim Süleymanoğlu

Bulgaristan’ın Kırcaali kentinde, 23 Eş 1967’birlikte dünyaya mevrut Naim Süleymanoğlu, halterdeki mefret performansıyla tamam otoritelerin dikkatini çekerken, “Çökertme Herkülü” lakabını aldı.

16 yaşında evvel dünya rekorunu afet Süleymanoğlu, 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada yılın haltercisi seçilirken, 1992’bile Uluslararası Halter Basın Komisyonunca dünyanın bildirme ongun sporcusu ilan edildi.

Naim Süleymanoğlu, Bulgaristan’daki baskılardan boşanmak ve Türkiye yerine müsabakalara gelmek üzere 1986’dahi Avustralya’da planlı Halter Acun Kupası sırasında Türk Büyükelçiliği’hangi sığınarak sığınma etti.

1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi üzere Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek mukteza cevaz alındı. O tarihten itibaren Naim Süleymanoğlu, şampiyonalara milli mayoyla katıldı.

Süleymanoğlu, 1986’birlikte dönemin başbakanı Turgut Özal ve ilgilendiren birimlerin kalburüstü operasyonuyla Türkiye’ye getirildi. İlk önceki İngiltere’nin başkenti Londra’ya götürülen, tıpkısı şeb kaldıktan sonra üstelik Türkiye’ye mevrut “Çökertme Herkülü”, uçaktan iner inmez toprağı öperek Türkiye’ye özlemini gösterdi.

Süleymanoğlu, 5’i Türkiye yerine koyulmak üzere 7 öğün acun şampiyonluğuna ulaştı.

Başarılı sporcu Avrupa şampiyonalarında 7 değerli madalya kazanarak, 46 dünya rekorunu kariyerine ekledi.

Arsıulusal Halter Federasyonu (IWF) üyeliğine 2000 ve 2004 yıllarında seçilen “Cep Herkülü”, uykuluk naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi çetin hizmet ünitesinde 18 Teşrinisani 2017’birlikte yaşamını yitirdi.

Naim Süleymanoğlu, politika, iş ve spor camiasından haddinden fazla sayıda ismin katıldığı törenle Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

Sanatçıların hocası Nasip Kenter

1928’üstelik İstanbul’birlikte dünyaya gelen, ana adı Ayşe Şans olan Yıldız Kenter, İngiliz kökenli Olga Cynthia (Nadide) ile Ahmet Naci Bey’in çocuğu adına dünyaya geldi.

Ablası Güner, ağabeyleri Nedim ve Mahmut ile amiyane kardeşi Şefkatli’le 7 nefis aynı ailede büyüyen Kenter, Ankara Izzet Konservatuvarı’nı bitirdikten sonradan, Ankara Azamet Tiyatrosunda çalıştı.

Kenter, ESIR ve İngiltere’bile üçkâğıtçılık öğretiminde eskimemiş teknikler üstüne de icraat yaptı.

Usta sanatkâr, 1956-1959’birlikte çalıştığı Fehamet Tiyatrosundan ayrıldıktan sonraları 1 sene Muhsin Ertuğrul ile çalıştı, daha sonraları eşi Minnet Güngör ve kardeşi Sevecen Kenter ile Site Oyuncuları topluluğunu kurdu.

Ankara Cesamet Konservatuvarı, İstanbul Belediye Konservatuvarı ve İstanbul Üniversitesi Büyüklük Konservatuvarı Temsil Bölümünde sektör başkanlığı dahi fail kankızıl sanatçı, dokuz canlı çok tiyatrocu yetiştirdi.

Sanatçı antrparantez Sovyetler Birliği, ESIR, İngiltere, Almanya, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya ve Kıbrıs’ta İngilizce ve Türki oyunlar sergiledi.

Shakespeare, Çehov, Brecht, Inoesco, Pinter, Albee, Tenessee Williams, Düzlük Ayckbourn, Arthur Miller, Brian Freil, Neil Simon, Athol Fugard, Sergey Kokovkin kabilinden uluslararası yazarların birlikte Melih Cevdet Anday, Necati Cumalı, Güner Sümer, Doğruluk Ağaoğlu, Zeki Özturanlı, Güngör Dilmen, Muzaffer İzgü’nün oyunlarını da sahneye koyan Kenter, 1981’üstelik “Kerem Sanatçısı” unvanı aldı.

Kader Kenter, kariyeri süresince millî ve uluslararası bir nice festivalde “Arz İyi Eş Oyuncu” ödülünü kazanırken, 1995’te Kültür ve Turizm Bakanlığı yoluyla tiyatro sanatına katkılarından ötürü Saygınlık Ödülü’hangi layık görüldü. Sanatçı ayrıca, 1998’dahi Cumhurbaşkanlığı Balaban Firez ve Danışma Ödülü, 1999 ve 2000’bile Iffetli En İyi Kadın Aktör Ödülü’nü aldı.

Kariyeri boyunca 100’den aşkın seyretme oyunu, film ve dizide alengir kayran dirayetli artist, yaşamı boyunca sahnelediği roller ve sahneye koyduğu eserlerdeki başarısıyla dikkati çekti. Kenter, 3 posta Değerli Portakal Ödülü’nün sahibi oldu.

Akciğer rahatsızlığı zımnında otama gören Nasip Kenter, 17 Kasım 2019’dahi yaşamını yitirdi.

Belli çivi vesair olaylar

14 Kasım

1517- Veziriazam Piri Mehmet Vakur öldü.

1526- Kanuni Odalık Süleyman, Ilımlı Avrupa seferinden İstanbul’a döndü.

1900- Dr. Karl Land Steiner, 3 ayrı içki grubunu belirledi.

1908- Einstein, Kuantum Teorisi’nin sunumunu yaptı.

1950- Âşık Orhan Veli, Ankara’bile yol yapım çukuruna düştükten iki aktarılma sonraları İstanbul’da öldü.

1976- Çayırhan Termik Santrali ve Kömür Istihsal Tesisleri’nin temeli atıldı.

1985- Demokratik Sol Tümen (DSP) kuruldu.

1993- Naim Süleymanoğlu, Melbourne’deki Halter Şampiyonası’nda 3 zer madalya kazandı.

1999- KUL Başkanı Bill Clinton resmi musahabe üzere Ankara’ya geldi.

2001- A Milli Ayak Topu Takımı, Dünya Kupası Avrupa Elemeleri baraj mücadelesinde Avusturya’yı yenerek, 48 sene aradan sonraları Dünya Kupası finallerine iltihak hakkı elde etti.

2005- Esenboğa Hava Meydanı İç Hatlar Terminali yandı.

2012- Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İtalya ilkin almak amacıyla Avrupa genelinde tümsekli şet önlemlerine cebin başlayan iş bırakımı ve ihtarname dalgasında Belçika’dahi trenler durdu, binlerce protestocu Almanya Büyükelçiliği’ni haya yağmuruna tuttu.

2013- Norveç Edebiyat ve İfade Özgürlüğü Akademisinin milli âşık Bjornstjerne Bjornson yerine verdiği “Bjornson Ödülü”ne Yaşar Kemal layık görüldü.

2015- Çin’in Cıciang eyaletinde meydana gelen yerey kaymasında 38 birey hayatını kaybetti.

2016- Moldova’birlikte cumhurbaşkanlığı seçimini Rusya yanlısı Toplumcu önder İgor Dodon kazandı.

2016- Ay’ın Dünya’ya genişlik mümasil konuma gelmesi sonucu, 70 yıldır insanlığın gördüğü arz mail Ay gözlendi.

2018- İngiltere’dahi Hükûmet, Avrupa Birliği ile varılan Brexit anlaşmasına müsaade verdi.

2018- Süsleme ve minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, İstanbul’de 87 yaşında vefat etti

15 Kasım

1638- Osmanlı ordusu Bağdat’ı kuşatmaya başladı.

1889- Brezilya’da tek erklik devrildi ve cumhuriyet altını kuruldu.

1956- Orta Doğu Maharet Üniversitesi (ODTÜ) kuruldu.

1960- Nükleer zırh taşıyan ilk denizaltı USS George Washington, Cenup Carolina Charleston’bile suya indirildi.

1967- Kıbrıs’ta 3 Türk köyüne saldırarak engelleme fail Rum tedhişçiler, 28 Türk’ü öldürdü, 200’ün üzerinde Türk kayboldu. Alışılmadık toplanan Bakanlar Kurulu, erkânıharbiyeiumumiye başkanı ve kuvvet komutanları ile durumu değerlendirdi.

1969- Washington DC’da çeyrek milyon gönül Vietnam Savaşı’na karşı eylem yaptı.

1977- Türk atlet Iye Şanslı, Pakistan’birlikte yapılan Arsıulusal Atletizm Yarışmaları’nda maraton dalında bir numara oldu.

1979- Yunan şilebi Evrenia ile Haydarpaşa mendireği açıklarında çarpışan Romanyalı tankeri Independenta’nın infilak etmesi sonucu 51 Romanyalı denizci öldü.

1983- KKTC zar edildi.

2003- İstanbul’bile Neve Şalom ve Beth İsrael sinagoglarına cumartesi duası sırasında eş zamanlı intihar saldırılarında bulunuldu, 25 can öldü.

2008- G20 ülkeleri liderleri, Washington’daki zirvede IMF ve Acun Bankasında düzelti yapılması konusunda anlaştı.

2012- Türkiye’nin ilk milli ana savaşma tankı “Altay”ın evvel prototipleri, Otokar’ın Sakarya’daki fabrikasında, Başvekil Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtıldı.

2012- TBMM Genel Kurulu, “muharrem iftarı” dolayısıyla ilk defa birleşime meydanlık verdi. Divan lokantalarında muharrem orucu tutanlar amacıyla kuru ve soğansız yemekler menüye karışma edildi.

2013- Hollanda hükümeti, Suriye’den gelebilecek saldırılara alın bu yılın başında NATO’nun isteği doğrultusunda Türkiye’ye gönderdiği Patriot füzelerinin görev süresinin uzatılmasına izin verdi.

2015- Türkiye’nin devir başkanı olduğu G20’nin Liderler Zirvesi, Antalya’dahi başladı.

2016- Gaziantep Mebus Ümit Özdağ, MHP Şekil Sıkı Düzen Yerleşmiş kararıyla partisinden ihraç edildi.

2017- Leonardo dahi Vinci’nin Hazreti İsa’yı resmettiği “Salvator Mundi” tablosu, tarihin arz yüksek fiyatı olan 450 milyon dolara satıldı.

2019- İran’de benzine yüzdelik 300 bindirim yapılmasının üzerine birçok kentte başlayan ve 3 zaman süren gösterilerde kamu binaları, bankalar, benzin istasyonları bozma edildi, marketler yağmalandı. 7 bin kişi gözaltına makbuz, Arsıulusal Af Örgütü gösterilerde sunma birkaç 208 kişinin öldüğünü açıkladı.

16 Son Teşrin

1824- New York 5. Ana Yol, iş dünyasına açıldı.

1869- Süveyş Kanalı’nın açılışı gerçekleştirildi.

1918- Macaristan Ahali Cumhuriyeti ilan edildi.

1922- İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington’a yazıyla başvuran Halife Vahdettin, İstanbul’bile hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere’ye sığınmak isteğini bildirdi.

1926- Hint ozan Tagore, İstanbul’a geldi.

1933- MEMLUK ve Sovyetler Birliği, diplomatik ilişkileri başlattı.

1945- Nazi sırlarını taşıyan 88 Alman bilimci ÇAKER’ye ulaştı.

1945- BM Eğitim, Selen ve Firez Örgütü (UNESCO) kuruldu.

1948- “Sihirkâr halı” operasyonu başladı ve Yahudileri İsrail’e haiz ilk uçak Yemen’e indi.

1960- Amerikan aktör Clark Gable, 59 yaşında öldü.

1967- Rumlar, engelleme ettikleri Türk köylerini boşalttı. TBMM, konuyla ilgili gizli oturum yaptı.

1972- CHP’den ve milletvekilliğinden ricat fail İsmet İnönü, Anayasa’nın bozuk cumhurbaşkanlarına tanıdığı haktan bilistifade, Cumhuriyet Altını Senatosu’nda ahit etti ve “İlk Tabii Senatör” adına görevine başladı.

1978- Türkiye’nin önceki film operatörü ve Atatürk’ün fotoğrafçısı Remzi Ar son etti.

1987- Gayrikanuni TKP Genel Sekreteri Haydar Mutlu ile az dışında dinamik TİP Genel Sekreteri Nihat Yapmacıksız, Türkiye’ye geldi. Kutlu ve Içten, Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına makbuz.

1993- Rusya Oran Başkanı Boris Yeltsin, Lenin Müzesi’ni kapattı.

2002- Reisicumhur Ahmet Necdet Sezer, YANLIŞSIZ Fırka Kayseri Saylav Abdullah Gül’ü hükümeti kurmakla görevlendirdi.

2005- Saz Şairi ve yazar Özdemir İnce, merkezi Lüksemburg’birlikte bulunan Avrupa Türkü Akademisi daim üyeliğine seçildi.

2007- Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü İhya Balak, makamında silahla vurularak öldürüldü.

2011- Türkiye Ayak Topu Federasyonu, A Milli Takım Maharet Direktörü Guus Hiddink’in sözleşmesinin feshedildiğini açıkladı. Yerine Abdullah Cebbar getirildi.

2013- İtalya’birlikte 8’incisi planlı “Roma Arsıulusal Film Festivali”nin konkur dalında izleyicilerle buluşan direktör Tayfun Pirselimoğlu’nun serencam filmi “Ben O Değilim”, “Genişlik İyi Senaryo Ödülü”nün sahibi oldu.

2013- Bulgaristan’bile Sosyalist Tümen, 1984-1989 yıllarında ülkedeki Türklere alın uygulanan dönüşme politikası zımnında bozukluk diledi.

2021- Ozan, edip ve düşünüm adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti.

17 Teşrinisani

1558- İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth tahta çıktı.

1877- Moskof birlikleri Kars’a saldırdı.

1913- Panama Kanalı’ndan önce gemi intikal yaptı.

1917- “Düşünen Insan” heykeli ile tanınan yontucu August Rodin, Fransa’da öldü.

1918- İngilizler, Bakü’yü karışma etti.

1922- Akıbet Osmanlı Padişahı VI. Mehmet (Vahdettin) İstanbul’u metrukiyet etti.

1922- Abdülmecit hükümdar oldu.

1924- İlk aykırılık partisi Ilerici Cumhuriyet Altını Fırkası kuruldu.

1967- TBMM ikinci kat yaptığı muamma oturumda, 18 saat 20 an Kıbrıs’taki sonuç gelişmeleri görüştü.

1972- Türkiye’birlikte ilk eş partisi olan Türkiye Ulusal Kadınlar Partisi kuruldu.

1993- Cenup Afrika siyasi liderleri, ırk ayrımına sonuç veren eskimemiş anayasayı akseptans etti.

2006- Eski Acımasız ajanı Aleksandr Litvinenko, polonyum-210 ile zehirlendikten sonra Londra’da kaldırıldığı hastanede öldü. Litvinenko ile serencam görüşenlerden İtalyan öğretim üyesi Mario Scaramella’üstelik dahi 1 Açıklık’ta benzeri ızdırap saptandı.

2011- Başvekil Recep Tayyip Erdoğan, BENDE’nin adlı dergisi Time’ın 28 Son Teşrin tarihli Avrupa, Asya ve Cenup Pasifik baskılarında “Erdoğan’ın Yolu” başlığıyla kap oldu.

2013- 35’inci Vodafone İstanbul Maratonu’nu Kenya kökenli Fransız atlet Abraham Kiprotich kazandı.

2013- Yükseköğretim Oturmuş, demokratikleşme paketinde düzlük kayran Hikâyeleme Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsünün, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılmasını kararlaştırdı.

2013- Türkiye, 2013-2017 dönemi için UNESCO’nun mefret organlarından Acun Miras Komitesi üyeliğine seçildi.

2016- İçişleri Bakanlığınca, Van Büyükşehir Şehremini Bekir Kayaç, Tunceli Belediye Reisi Mehmet Mürtefi Bul, Mardin Büyükşehir Belediye Reisi Ahmet Türk ile, tutuklanan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan görevlerinden uzaklaştırıldı.

2018- Fransa’dahi büyüklük genelinde akaryakıt zamlarını protesto fail ve toplumsal medyada örgütlenen “solgun yelekliler” meydanlarda eylem yapmaya başladı. Hükümetin vergi zammı üstüne et kafalı adım atmaması üstüne “sarı yelekliler”e destek arttı, gösteriler mutluluk geneline yayıldı.

2019- Duayen temsil sanatçısı Şans Kenter, İstanbul’bile, akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti. “Fehamet sanatçısı” unvanı birlikte kâin Kenter, sanat yaşamı süresince 100’den çok tiyatro oyunu, film ve dizide caka aldı.

2021- Azerbaycan’a çeri gönderilmesine ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Umumi Müesses’nda akseptans edildi.

18 Kasım

1583- Galata’daki Saint Benoit Kilisesi’hangi yerleşen Cizvitler, St. Benoit Mektebi’ni açtı.

1601- Tiryaki Hasan Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, Haçlı ordusunu yenerek Kanije Zaferi’ni kazandı.

1865- Mark Twain’in ilk öyküsü yayımlandı.

1912- İstanbul’de kolera salgını başladı.

1928- Walt Disney’in yarattığı iz film Mickey Mouse’un önceki gösterimi yapıldı.

1931- Japonlar, Mançurya’yı karışma etti.

1933- İstanbul Darülfünunu, “İstanbul Üniversitesi” adına açıldı.

1945- “Doğan Ahi Tekellüm Müsamereleri”nin ilki Tepebaşı Çocuk Tiyatrosu’nda yapıldı.

1951- Şerife Feriha Sanerk, emniyet müdürlüğüne yükselen ilk kadın oldu.

1967- Türk jetleri Kıbrıs üzerinde alçaktan uçtu. BM Hazar Gücü denetimindeki Erenköy bölgesinde Türkler ile Rumlar arasında çıkan çatışma 7 saat sürdü.

1976- İspanya’da 37 yıllık diktatörlüğün ardından demokrasinin kurulması kararı makbuz.

1983- BM Güvenlik Konseyi, KKTC’yi tanımadı.

1990- Avrupa Düzenlilik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) toplandı, Paris Sözleşmesi imzalandı.

1992- Ukubet Muhakemeleri Usulü Kanunu akseptans edildi.

1999- İstanbul’daki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde, Bakü- Ceyhan Petrol Boru Yolu ve Sulh müteaddi gaz projelerine ilişik anlaşmalar, ilgili ülkelerin ihtişam başkanlarınca imzalandı.

2000- Türk sanat müziğinin ünlü ismi, kompozitör ve ses sanatçısı Saika Gürses ihtisas yetmezliğinden öldü.

2007- Türkiye-Yunanistan Gaz Boru Hattı’nın resmi açılış töreni, İpsala Gümrük Sahası’nda Azerbaycan Cumhur Reisi İlham Aliyev, Başvekil Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in katılımıyla yapıldı.

2009- Araştırmacı, gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete yaşamını yitirdi.

2010- Fidel Castro, Küba Altın Partisi liderliğinden kaynaklanan yetkilerini devretti.

2012- Küçük Asya Ajansı Arapça Haberler Koordinatörlüğünün Kahire merkezli Ortadoğu Bölge Müdürlüğü hizmete girdi.

2013- Temaşa sanatçısı Nejat Uygur, İstanbul’birlikte aynı süredir tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında emrihak etti.

2015- Nijerya’nın Adamawa eyaletinin başkenti Yola’daki patlamada 32 birey hayatını kaybetti, 80 kişi yaralandı.

2016- Çad’bile Fetullahçı Yıldırı Örgütü’hangi ilişkin tamlık okulların Türkiye Maarif Vakfına devredilmesine değişmeyen verildi.

2016- Siirt’in Şirvan ilçesinde, hususi beyaz zehir ocağında çökmüş meydana geldi. Yılgın altında artan işçileri kurtarmak için günlerce süren çalışmalarda gerileme altında küsurat 16 işçinin camit bedenine ulaşıldı.

2016- Türk Çekicilik Yolları, “Batman V Superman: Adaletin Şafağı” filminde yaptığı reklam kampanyasıyla Zer Epica Ödülü’nü kazandı.

2017- Din İşleri Komutan Yardımcılığı’na, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Huriye Martı’nın atanmasıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, ilk kez bu göreve benzeri karı getirildi.

2017- Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu sakat milli halterci Naim Süleymanoğlu, karaciğer naklinin ardından tedavisinin sürdüğü Ataşehir Memorial Hastanesi dokunaklı hizmet ünitesinde 50 yaşında yaşamını yitirdi.

2018- Rum Ajansı (AA), Balkan-Güney Maşrık Avrupa Olgun Ajansları Birliği’nin (ABNA-SE) yıpranmamış periyot başkanı oldu.

2018- Milli Motosikletçi Can Avangart, Moto3 Dünya Şampiyonası’nda yarışan ve birinciliğe vasıl yeryüzü güre uçman namına tarihe geçti.

19 Son Teşrin

1900- İngiltere’bile güzel ve seçilme hakkı isteyen 119 kadın, Alt Tabaka Kamarasına zorla girmekten tutuklandı.

1926- Troçki ve Zinovyev, Politburo’dan kovuldu.

1938- Atatürk’ün naaşı, İstanbul’dan Ankara’evet, üzücü bir törenle yola çıkarıldı.

1943- III. Ruz Kongresi toplandı.

1949- PTT’ye devredildikten sonraları 1938’üstelik yayınlarına meydanlık veren İstanbul Radyosu, normal yayınına başladı.

1967- TBMM, hükümete mutluluk dışına çeri gönderme yetkisi verdi. Donanma alarma geçirildi, Ankara’daki 28. Fırka İskenderun’a cereyan etti.

1977- Darı Cesamet Başkanı Enver Sedat, İsrail’i görüşme eden geçmiş Fellah reis oldu.

1979- Eski milletvekillerinden Ortadoğu gazetesi yazarı İlhan Darendelioğlu, İstanbul’dahi uğradığı silahlı geveze sonucu hayatını kaybetti.

1984- BM görevlisi Enver Ergun, Viyana’dahi Ermeni teröristlerce katledildi.

1985- ÇAKER Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği Cesamet Başkanı Mihail Gorbaçov, Cenevre’dahi ilk kez buluştu.

1988- Pakistan’birlikte, Benazir Butto başvekil seçildi.

1994- Halil Bahtiyar, Dünya Halter Şampiyonası’nda 7 dünya rekoru kırarak 3 değerli madalya kazandı. Naim Süleymanoğlu 64 kiloda 5 acun rekoru kırarak 3 değerli madalya, Fedail Güler birlikte 70 kiloda iki acun rekoru kırarak 2 değerli madalyanın sahibi oldu.

1999- İstanbul’daki AGİT Zirvesi’nin akıbet haset, Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması’nın (AKKA) yeni koşullara uyarlanmış şekli, tarafların liderlerince imzalandı.

2007- Macar edebiyatının duayeni Magda Szabo, 90 yaşında son etti.

2011- Ünlü sinema yönetmeni Ömer Lütfi Akad, 95 yaşında İstanbul’üstelik hayatını kaybetti.

2012- Amerikalı Çalgı Aleti Ödülleri töreninde, hanende Justin Bieber, arz nazik ödül akseptans edilen “Yılın Sanatçısı Ödülü”hangi layık görüldü.

2013- British Council, Türkçeyi, Mürekkep Krallık’ta ati 20 sene amacıyla en kocaman 10 vasıta beyninde gösterdi.

2013- Ukrayna’nın Kharkiv şehrindeki Skovoroda Pedagoji Üniversitesinde Türk Kültür Merkezi açıldı.

2016- Belçikalı Georges Prosper Remi evet dahi gayrı ismiyle Herge’nin çizeri olduğu Tenten’in maceralarına ait benzeri yağız cins iş, Fransa’üstelik 1 milyon 550 bin avroya satıldı.

2018- Kazdağlarının eteklerinde MÖ 10. yüzyılda kurulduğu memul Antandros Antik Kenti’nde, üzerinde 22 satırdan oluşan ve dekret adına isimlendirilen kararnamenin yer aldığı 2 bin 200 yıllık yazıt bulundu.

20 Son Teşrin

1910- Meksika Devrimi başladı.

1923- Ahali Fırkası “Müdafaa-i Ünsiyet Cemiyeti” örgütünü bünyesine aldı.

1926- KUL’li yazar Jack London intihar etti.

1943- İstanbul Beceri Üniversitesi kuruldu.

1945- II. Dünya Savaşı’ndan sonra Nürnberg duruşmaları başladı.

1949- Türk Milli Ayak Topu Takımı, Acun Kupası grup eliminasyon maçlarının ilkinde Suriye’yi 7-0 yendi.

1953- Türkiye’deki önce araba direnç yarışı, “İstanbul-Ankara-İzmir-İstanbul” güzergahında yapıldı.

1959- BM, “Bala Hakları Deklarasyonu”nu yayımladı.

1961- Türkiye’dahi önceki koalisyon hükümeti, Başvekil İsmet İnönü marifetiyle AP ve CHP’li bakanlarla kuruldu.

1975- İspanya’birlikte General Franco öldü.

1979- İstanbul Üniversitesi Hususiyet Fakültesi Öğretim Üyesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Beklenti Doğanay, uğradığı saldırıda öldürüldü.

1989- Birleşmiş Milel Yavru Hakları Sözleşmesi akseptans edildi.

2003- İstanbul’üstelik, İngiltere Başkonsolosluğu ile HSBC Bank Umumi Müdürlüğüne müteveccih intihar saldırılarında 27 kişi öldü.

2010- Türkiye’nin önce avrat itimat müdürü Şerife Feriha Sanerk hayatını kaybetti.

2011- İspanya’dahi er genel intihabat yapıldı. Iyi görüşlü Ahali Partisi tarihi bir galibiyet kazanarak yegâne başına iktidara geldi, sosyalistler demokratlık tarihindeki bildirme zehir sonucunu aldı.

2012- 12 Ilkgüz askeri darbesine ilgilendiren davada, dönemin Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı, 7. Cumhur Reisi Kenan Dünya ile Gelgel Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Ses ve Kaynak Bilişim Sistemi eliyle bilgili karşısına çıktı.

2015- Mali’nin başkenti Bamako’daki Radisson Otel’birlikte, 170 yabancı tabiiyetli, silahlı kişiler aracılığıyla dengesiz alındı. 22 kişinin öldüğü, 20 kişinin yaralandığı tutak krizini, önceki El Kaide ile angajmanlı Halk Murabitun Grubu, sonra Macina Kurtuluş Cephesi üstlendi.

2021- Türkiye’bile Safha-3 çalışmalarına başlanan Çin asıllı Kovid-19 aşısının, gönüllü sağlık çalışanlarından sonra fahri vatandaşlar üzerinde üstelik uygulanması amacıyla başvurular başladı.

Share: