Hakkari domestik: Sürgünden 62 yıl bilahare dede toprağı Hakkari’ye geldi

Sürgünden 62 sene sonra ata toprağı Hakkari’ye geldi

HAKKARİ Hakkari’de 1960 yılında babası sakat İl Can Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne revan Nafi Kayaç, aradan sabık 62 yıl sonra ata toprağı Hakkari’yi ziyaret etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Can Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne giden Yararlı Kaya, aradan 62 sene sonradan ata toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken daha 8 yaşında olan Yararlı Kayaç, kentte diri akrabaları ile hasret giderdikten bilahare atalarına ilgili Saha Medresesi ve eş mezarlıklarını ziyaret ederek dua etti. 1960 darbesinde birdenbire ayrımsız kararla merhum babası İhsan Kaya, Zeki Çipo, Mehmet Bati ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile tıpkısı şita günü memleketlerinden cımbar edildiklerini anımsatan Yararlı Kayaç, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O zaman meşbu ve otobüste namevcut. Fakat merhum Salih Güzel’in süt kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda doğal gaz bidonlarının üzerine yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonradan Tunceli’ye nakil olduk. 2 yıl sonra Antalya’ya nasıp oldu. Orada ise 7 yıl kaldık. Daha sonradan tayinimiz Hatay’a artık. Orada bile 3 sene kaldık. en son aktarım Burdur’a çıktı. Çıktı babam yaşlanmıştı. Zahmetli olana büyüklüğünde dahi bu illerde koca müdürü kendisine hizmet yaptı. Babam çokça anaç biriydi. İnanılmaz ayrımsız el yazısı vardı. Herkes yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Haklı Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 sene önceki 105 yaşında ebedî uyku etti. Tanrı rahmet eylesin” dedi.

Antalya’üstelik ruhlu Kayaç, Antalya’de evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonraları Türk Albeni Yollarında çalıştım. Şu an emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan ortalık Hakkari’ye gelemedim. 62 yıl aradan sonradan Hakkari’ye gelerek akrabalarımı ülfet ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi biz buradan ayrıldığımızda medreselerimiz nakız olmuştu. Kent ağız ağıza arazi evlerle doluydu. Amma deminden apartmanlarla meşbu benzeri şehir görüyorum. Üniversitemiz sebebiyle medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız dulda altına münfail. Ama gördüğüm kadarıyla bu ehliyetli değil. Mezarlıklarımız bakımsız bırakılmış. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin el atması gerektiğini düşünüyorum” diyerek konuştu.

Kentte hareketli kuzeni Eksiksizlik Kaya’nın zevcelik ettiği Yararlı Kaya, en üst dedesi Şeyh Muhammed Doğruca Efendinin mezarını da ülfet ederek yakarış etti.

Share: