Hakkari haberi… Sürgünden 62 sene sonradan dede toprağı Hakkari’ye geldi

Hakkari’de 1960 yılında babası eski İl Zat Müdürü İhsan Kayaç ile sürgüne revan Yararlı Kaya, aradan güzeşte 62 yıl sonra ağababa toprağı Hakkari’yi mülakat etti.

1960 yılında gerçekleşen darbede babası İl Eş Müdürü İhsan Kaya ile sürgüne revan Nafi Kaya, aradan 62 sene sonraları ağababa toprağı Hakkari’ye geldi. Babasıyla Denizli iline sürgüne giderken henüz 8 yaşında olan Nafi Kayaç, kentte aktif akrabaları ile hasret giderdikten sonra atalarına ait Vadi Medresesi ve sülale mezarlıklarını mülakat ederek dua etti.

1960 darbesinde ansız aynı kararla rahmetlik babası İhsan Kaya, Zeki Çipo, Mehmet Güç ve amcası Çukurca Kaymakamı Mehmet Abbasigil ile tıpkısı kış günü memleketlerinden sürgün edildiklerini anımsatan Yararlı Kaya, yaşadıkları zorlukları şu şekilde anlattı.

“O ahit meşbu ve otobüste yok. Ancak rahmetlik Salih Güzel’in mazot kamyonu vardı. Eşyalarımızı o kamyonda gaz bidonlarının konusunda yükleyerek memleketten çıktık. Batman’a gittik. Oradan Denizli’ye gittik. Denizli’de 3 yıl kaldıktan sonraları Tunceli’ye nakil olduk. 2 sene sonradan Antalya’ya tayin oldu. Orada ise 7 sene kaldık. Daha sonradan tayinimiz Hatay’a artık. Orada de 3 yıl kaldık. en üst nakil Burdur’a imdi. Bundan Sonra babam yaşlanmıştı. Zahmetli olana kadar bile bu illerde nefer müdürü yerine hizmet yaptı. Babam çok kurnaz biriydi. İnanılmaz tıpkısı halk yazısı vardı. Herkes yazısına hayran kalırdı. Kendisi Şeyh Muhammed Hakikat Efendinin damadıydı. Babam bundan 6 sene evvel 105 yaşında ahiret yolculuğu etti. Allah yağmur eylesin” dedi.

Antalya’da dallı güllü Kaya, Antalya’üstelik evlendiğini ve orada askere gidip geldiğini belirterek, “Askerden sonradan Türk Albeni Yollarında çalıştım. Şu zaman emekliyim. İş yoğunluğu ve rahatsızlıklardan belde Hakkari’ye gelemedim. 62 sene aradan sonraları Hakkari’ye gelerek akrabalarımı müzakere ettim. Medreselerimizi ve mezarlıklarımızı gezdim. Tabi tığ buradan ayrıldığımızda medreselerimiz bozma olmuştu. Kent ağız ağıza arazi evlerle doluydu. Amma deminden apartmanlarla dolu tıpkısı site görüyorum. Üniversitemiz sayesinde medreselerimiz restore edilmiş. Mezarlıklarımız ve tarihi mekanlarımız himaye altına münfail. Ama gördüğüm kadarıyla bu ehliyetli değil. Mezarlıklarımız bakımsız bırakılmış. Buna üzüldüm. Buna belediyemizin ve valimizin el atması gerektiğini düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kentte diri kuzeni Eksiksizlik Kaya’nın eşlik ettiği Yararlı Kayaç, en son dedesi Şeyh Muhammed Namuslu Efendinin mezarını de ülfet ederek yakarış etti. – HAKKARİ

Share: