Hareket sigortasına talep aynı günde kestirmece 10 kat arttı

– Hareket sigortasına rica bire bir günde tahminî 10 tekmil arttı

SAKARYA – Düzce’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen Sakaryalılar sigortacıların yolunu tuttu. Meydana gelen zelzele sonrasında evlerini sigortalatmak isteyenlerin sayısı ise benzeri günde tahminî 10 bitirme arttı. Sigorta şirketi sahibi Ali Esen, “Günce bize 10 dirilik geliyordu ama depremden sonra 100 birey geliyor” dedi.

23 Kasım’üstelik Merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen şehirlerin ortada Sakarya’dahi vadi aldı. Evlerine zelzele sigortası yaptırmayan vatandaşlar ise sigortacıların yolunu tuttu. Yaşanan zelzele sonrasında sigortacılarda deniz oluştu. Günlük ortalama 10 vatandaşın hareket sigortası yaptırmak amacıyla gittiği sigortacılarda, bu sayının depremin peşi sıra 100’e yaklaştığı öğrenildi.

“Sarsıntı sigortası, yer sarsıntısı tedbirleri arasındadır”

Depremin arkası sıra derya oluştuğunu söyleyen sigorta şirketi sahibi Ulvi Sıhhatli, “Ciddi bir kükremek var. Bu yoğunluğun sebebi Düzce depremi. Yeri geliyor telefonlarımız kilitleniyor. Sakarya’daki hizmet veren sigortacılarda yavaş ayrımsız şeklide sarsıntı sigortasına murat var. Düzce depreminden geçmiş sessizlik alay konusuydu. Günce bize 10 gönül geliyordu ama depremden sonraları 100 gönül geliyor. Çabucak bana değil eksiksiz meslektaşlarıma tıpkısı şekilde. Bugün Düzce’yi kat sayı aldığımızda 82 bin konutu olan Düzce’üstelik şuan 15 bin vatandaşımız sigorta yaptırmamış. Amma Sakarya’mıza baktığımızda; zaman 240 bin konut sayımız var. 187 bin 832 vatandaşımız sigorta yaptırmış. 52 bin vatandaşımız Sakarya’birlikte sigorta yaptırmamış. Sarsıntı sigortası, yer sarsıntısı tedbirleri arasındadır. Zelzele olduktan bilahare gelip yaptırmanın tıpkısı anlamı bulunmayan, önleminizi ilkin almanız gerekiyor” dedi.

“Vatandaşımız depremden sonradan bizi arıyor. Bu böyle olmamalı”

Sıhhatli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düzce depremi sabaha karşı 04.10 civarında oldu. Yaşadığım tıpkı anıyı nakletmek istiyorum, saat 04.20’da telefonum çaldı. Tıpkı vatandaş aradı ve daha ‘Nasılsın, geçmiş olsun’ da demeden ‘Yüksek as ofisi ne zaman açıyorsunuz, ben sarsıntı sigortamı aksattım, ihmal ettim’ diyor. Yani vatandaşımız depremden sonra bizi arıyor. Bu hakeza olmamalı, vatandaşımıza buradan sesleniyorum. Zaman İstanbul depremi konuşuluyor. Ihtimal erte İstanbul değil Sakarya’da deprem olacak”

“Düzce depreminden sonradan teminatlar artırıldı”

Evlerini sigortalatmayan vatandaşlara çağrıda kâin Sağ, “Biz sabık sene 100 metrekare tıpkısı evi, bin 508 liralık bayındırlığın yapım maliyet metrekare bedeli üzerinden Tabii Kıyamet Kurumunun açıkladığı 150 bin liraya sigorta yapıyorduk ve vatandaşımızdan 340 TL alıyorduk. Düzce depreminden sonradan bu teminatlar artırıldı. Şuanda ayrımsız vatandaşımız geldiği zaman bize; 100 metrekare evine 301 bin TL garanti veriliyor, buna ön bize de 708 TL prim ödüyor. Yani primlerde yüzdelik 100 bir artış bahis konusu. Sabık yıl sarsıntı sigortasını yaptırmış vatandaşlarımız, bizlere başvurmaları halinde arttırma melfuf prim ödeyip teminatlarını bile artırabiliyorlar. Bu teminatlarla çerge dahi alamayız. Şişkinlik var, bugün biz 300 bin TL’ye başımızı sokacak bir karı ve inşaatı yapamayız. Buradan herkese sesleniyorum; Doğal Facia Kurumunun vermiş olduğu teminatlar sıradan ensiz. Burada vatandaşlar acentelere, sigorta şirketlerine giderek arttırma prim ödesinler ve evlerinin esas yapım maliyet metrekaresini artırsınlar” şeklinde konuştu.

Share: