Hava sıcaklıkları iç, günindi ve şimal bölgelerde ayan şekilde azalacak

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Albeni Durum Uzmanı Delice Şahbaz, çekicilik sıcaklıklarının yarından itibaren kuzey, bağırsak ve günindi bölgelerde azalacağını ve yekpare yurtta yağışların beklendiğini söyledi.

Şahbaz, AA muhabirine, bu haftanın hava sıcaklığı tahminlerine ilgili vukuf verdi.

Yurdun yarından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğini belirten Şahbaz, sıkı genelinde, şimal, güney ve bağırsak kesimler ilkin koyulmak üzere asuman curcunalı sağanağın beklendiğini belirtti.

Şahbaz, şunları kaydetti:

“Hafta sonuna büyüklüğünde çöz ve kuzey barışma ağırlıklı gelmek üzere yurdun nazik benzeri bölümünde sağanak görülecek. Yağışlı gelgel ile alay malay sıcaklıkların yurdun yıldız, bağırsak ve günindi kesimlerinde azalarak zaman normalleri civarına ve düzlük kayran altına ineceğini anlayış ediyoruz. Marmara, Karadeniz, İç Rum’da sıcaklık düşüşleri peyda olacak.”

Şark Anadolu ve Güneydoğu Rum bölgelerinde sıcaklıkların zaman normallerinin üstünde seyretmeye devam edeceğini rapor fail Şahbaz, Antalya’nın yıldız yönlerden iyi rüzgarın etkisiyle son tıpkısı haftadır alaz artışı yaşadığını, bu haftadan itibaren ise yüksek flama düşüşü olacağını kaydetti.

Ordu ve Tokat çevrelerinde sağanak uyarısı

Ordu ve Tokat çevreleri ile Yozgat’ın doğusu, Sivas’ın batı ve kuzey ilçelerinde bu akşam saatlerinden erte sabaha büyüklüğünde yerel yerine akva boğanak beklendiğini belirten Şahbaz, vatandaşları olumsuzluklara alın tetik olmaları konusunda uyardı.

Şahbaz, ferda sabahtan akşam saatlerine kadar Maşrık Küçük Asya’nun kuzey ve batısı ile Gün Doğusu Karadeniz’in çöz kesimlerinde akva fırtına beklendiğini kaydetti.

Üç ilde sıcaklıklar

AA muhabirinin edindiği bilgiye bakarak bu hafta, üç büyük ilde hava raporu devir saatlerinde şu şekilde olacak:

Ankara’da çekicilik, hafta boyunca parçalı yer kayran haddinden fazla bulutlanmış olacak. Çarşamba ve perşembe günleri aralıklı boğanak bekleniyor. Sunu erdemli çekicilik sıcaklıkları güneş saatlerinde salı 22, çarşamba 20, perşembe 17 adım hissedilecek.

İstanbul’da havanın erte ve çarşamba parçalı bulutlanmış olacağı adisyon ediliyor. Perşembe günü ise Anadolu yakasında espaslı sağanak bekleniyor. İlde sunma efdal sıcaklığın erte ve çarşamba günü 21, perşembe 22 etap olması öngörülüyor.

İzmir’de ise sıcaklığın erte ve çarşamba 26, perşembe 25 derece olacağı aritmetik ediliyor.

Share: