Havaların zaman normalinin üzerinde seyretmesi kışlık sebzelere talebi azalttı

Marmara Bölgesi’nin sebze üretim merkezlerinden Bilecik’in İnhisar ilçesinde havaların hamam seyretmesinden ve kuraklıktan merdiven üreticisi bile damarlı etkilendi.

Yeşil soğanın hasadında ve temizliğinde çalışanların çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Sabah aile işlerini tamamladıktan sonra tarlaya giden kadınlar toplanan ürünleri çamurundan temizleyerek sargı haline getiriyor. Yıkama havuzlarında temizlenen yeşil soğanlar Marmara Bölgesi görünmek üzere Türkiye’nin bir nice iline gönderiliyor.

Albeni sıcaklığının sezon normallerinin üzerinde seyretmesi zımnında yeşil soğana murat azaldı. Üreticiler havaların kurak gitmesinden muhit masrafını çıkartmakta zorlanıyor.

Üretici Yüksel Dakak, AA muhabirine, serada hasadını yaptıkları yeşil soğanı kadınların çamurdan temizleyerek deste haline getirdiğini anlatarak, mahsulün yıkama havuzlarında temizlendikten sonraları paketlendiğini söyledi.

İstanbul Bayrampaşa haline gönderdikleri yeşil soğanın oradan da saf ve zihayat kendisine tezgahlara gittiğini nâkil Dakak, şöyle konuştu:

“Şita sezonunda yeşil soğan, marul ve roka üretiyoruz. Kışın 40-50, yaz sezonunda da 20 civarında istihdam sağlıyoruz. Hava kurak gittiği amacıyla aşkın randıman alamadık. Albeni ikliminden yağlık ürünümüz seralarda kaldı. Şu zaman yeşil soğana kâm namevcut. Havaların kurak gitmesinden belde yapacak tıpkısı öz bulunmayan. Günce kuzuluk gönderdiğimiz üzere daha temiz henüz genç oluyor. Bize 1 kilogram yeşil soğanın masrafı 20 lirayı buluyor. İşçiliği ağırlık, biricik tek soyuyorsun ve temizliyorsun. Emeği el. Piyasada 10-15 teklik ortada satılıyor. Sezonun başlarında fiyatlardan memnunduk. Havaların kurak gitmesinden kontekst tarımda yük var. Marmara Bölgesi’ne kışlık sebzeler buradaki ovadan, ilkin Marmara Bölgesi olmak üzere Türkiye’nin değme bölgesine gidiyor. Aynı Antalya var, burası bile ikinci Antalya.”

73 yaşında olmasına rağmen halen tarım işçisi olarak çalışan Muhterem Düşünen de 30 yıldır yeşil soğan ve marul hasatlarında çalıştığını ifade ederek, “4 torunum var, 3 torunum evlenecek. Ben da evde duramıyorum, çalışıyorum. Gelip burada, çalışıyorum, Buradakiler hem kızım hem birlikte torunum gibiler birlikte çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Neriman Kayhan dahi hasadın arkası sıra getirilen soğanları temizlediklerini dile getirerek, habbe ekonomisine bu şekilde katkıda bulunduklarını anlatım etti.

Share: