Hayme Ana 741. defa anıldı

Hayme Ana 741. sefer anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine sınırlı Çarşamba köyünde düzenlenen Hayme Ana’yı Yâd ve Barhana Şenlikleri güç katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Asıl (Celal Anne), 741. sefer düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Şanlı Polat ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Domestik Yönetimlerden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Sadir Durmaz, AK Fırka Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Ağır Sıklet Erenler, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Yüce Fazıl Etçi, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Bilen Işık ve binlerce vatandaş katıldı. Resmi tören öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile yöntemince başlayan merasim, Kur’an-ı Ahi tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Ulvi Çelik, yaptığı konuşmada, “Hayme Ana, Konya- Karaman’dahi Zübeyde Bayan, Kütahya’üstelik Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’de Şerife Bacı, Erzurum’de Anne Hanım, Malatya’bile Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Bent Sezen, Çorum’de Aybüke sarıklı, Diyarbakır’bile velet nöbeti markajcı korkusuz analardır. Hayme Asıl’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, ayrımsız hezel karşılar sizi. O sanki Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça elan şişman işlemler boşaltmak için kendinde kuvvet bulacaktır’ der. Zaman burada benzeri arada oluşumuzun sebebi da işte bu önsezi ve düşüncedir. Eğer ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna bakarak ayrımsız duruş ve irade gösterebilirsek geleceğimizi de güvenle düz yazı ederiz. Bu sene burada Hayme Ana’yı 741. misil anarken Domaniç’in bile düşman işgalinden kurtuluşunun dahi 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Firez ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Ana’nın bire bir zamanda devletin bekası hesabına sunulan emeğin sunma oylumlu örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar sağ esen getirmesiydi. Devletin bekası hesabına o mehabetli mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek olanaklı olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilge ve aristokrat gönlü kadınlarımıza sabah yeli ergin, asırlar bilahare de cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bire bir ufuktur o, inan ile idealini var fail, inanç ile tarihi abat fail benzeri kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, hayal düz Domaniç folklor gösterisi ve arkası sıra süvari okçuluk ekiplerinin gösterileri ile devam eden şölen, Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile sonuç buldu.Share: