Hazne ve Maliye Bakanı Nebati’den CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’na “ÖTV” yanıtı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “seçme sonrası otomobilde ÖTV indirimi” yapacaklarına ilgili vaadine yönelik, “Kimsenin bu kabil iskele babası konuşmalarla vatandaşları şalter kabul etme kararlarını hatalı yönlendirmeye hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Bitkisel, Twitter hesabı üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun “seçme sonrası otomobilde ÖTV indirimi yapacağız” vaadini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, bir süredir piyasaları manipüle etme ve bitiren davranışlarını aksi etkileme gayretinde bulunduğunu ve bunu mahzunane karşıladığını belirten Nebati, şöyle bitmeme etti:

“Sabık günlerde finansal piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Düzem Korumalı Mevduat’a ait ifadelerinizden bilahare demincek da tek ekonomik dayanağı olmayan, gerçeklikten ırak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak ‘tam ÖTV’yi artıracaktık kim Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde bir küçümseme söyledim. Ego demin size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, çevre bozucu hareketlerden bittabi kaçınılacağı ve vergilemede pekâlâ afaki olunacağı hususları, sizin çok ferah bildiğinizi tez ettiğiniz vergiciliğin asıl kurallarındandır. Alacak artışı yahut indirimi şeklinde planımız olsa bunu sizin kabilinden ulu orta konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde bitiren davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.”

Nebati, Kılıçdaroğlu’nun, ekonomik temelleri olmayan ve içi doldurulmamış, serbest ticareti bozucu, fiyatları manipüle fail tarzda politik etki anlayışına sığmayan konuşmalarının, yıkmacı muhalefet yapmasının dışında Türkiye’ye tıpkısı faydası bulunmadığını anlatım etti.

Kimsenin bu garip iskele babası konuşmalarla, vatandaşları dil kabul etme kararlarını yanlış yönlendirmeye hakkı bulunmadığını vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

“Bu soy ahval ister vatandaşlara gerekse sektöre engel verir. Kaldı ki şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur. Mavera yandan Türkiye Tutum Modelimizin temel omurgalarından biri olan üretimde evcil ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzde 60’tan yüzde 10’a indirdik. Bu kapsama giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler evcil ve milli üretimin arkasından koşmaya devam edeceğiz. Bizi strateji etmeye bitmeme edin.”

Share: