HDP Insan Genel Başkanı Sancar’dan ‘bakanlık’ açıklaması: Bunu konuşmaya birlikte derece bulmuyoruz

HDP Adam Genel Başkanı Mithat Sancar, cumartesi haset İstanbul’dahi Iş ve Demokrasi İttifakı’nı kamuoyuna duyuracaklarını belirterek, “Bizim esas hedefimiz bu ülkede demokratik dönüşüme giden yola yıpranmamış tıpkısı çıban yapmaktır, bu ülkenin yönetimindeki hareketli gücü ortaya çıkarmaktır. Ülkenin yönetiminde etken korkulu olmayı anca koalisyon ortağı, nezaret tartışması gibi sığ noktalara bağlamayı de reddediyoruz. Bunu konuşmaya derece üstelik bulmadığımızı söyleyelim” dedi.

HDP Âdem Umumi Başkanı Mithat Sancar, Diyarbakır’dahi ayrımsız otelde, sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileriyle buluştu. Basına sınırlı güruh öncesi açıklamalarda kâin Sancar, Türkiye’nin arz balaban sorununun Kürt meselesi olduğunu belirterek, “Kürt sorunu demokratik çözümle doğrudan mümkündür. Diyoruz ki yeniden saksı olacaksa Kürt sorununun yolunu açacak minimum mutabakatlar gereklidir” diye konuştu.

‘EMEK VE HÜRRIYET İTTİFAKI’NIN CUMARTESİ DUYURACAĞIZ’Temel hedeflerinin ülkede demokratik dönüşüme revan yola yeni bir baş tahsis etmek olduğunu belirten Sancar, şunları kaydetti:

“Hedefimiz bu ülkenin yönetimindeki etkili gücü ortaya çıkarmaktır. Cumartesi haset İstanbul’dahi Emek ve Özgürlük İttifakını kamuoyuna duyuracağız. Bu mücadelenin sunu serbest kesimlere ulaşması için bunu temas alanda devam etmek gerekiyor. Ülkenin yönetiminde faal alçak olmayı anca koalisyon hükûmeti ortağı, nezaret tartışması üzere sığ noktalara bağlamayı birlikte reddediyoruz. Bunu konuşmaya derece üstelik bulmadığımızı söyleyelim. Biz halkların ortak gücü, ezilenlerin, sömürülenlerin, dışlananların iradesini genişlik dinamik şekilde ortaya çıkaracak birlikteliği hedefliyoruz. İktidar operasyonlar ve provokasyonlar yapıyor. Bu operasyonlar ve provokasyonlar demokratik siyasetten ve ısrardan vazgeçirmiyor. Demokratik siyasette ısrar ve çözüm gücü olma konusunda oturma bizim asıl unsurlarımızdır.”

Share: