Hdp’li Muazzez Orhan Işık Bakan Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Mebus Ermiş Orhan Işık, serencam tıpkısı haftada Ankara’dahi eroin işçisi Ömer Tür, Gaziantep’te inşaat işçisi Ali Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’birlikte inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’dahi hastanede asayiş görevlisi olan Çakır Okudan, gemide zeybek olan Yır Balcı, Sakarya’dahi benzeri firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Hizip, Konya’da yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Arslan, Bursa’da Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, iştirakçi ölümlerini Faaliyet ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Mebus Ermiş Orhan Işık iştirakçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Mesai ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler yer aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE GÖRE 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE GENIŞLIK BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de vacip inhibütör tedbirler alınmadığında aksiyon cinayetleri sistematik ayrımsız şekilde devam etmektedir. Gelişigüzel yıl genişlik beş alti iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) basın ve özge kâh kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında iş cinayetlerinde en bir iki 2.170 iştirakçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının önceki sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde temelli, inhibitör tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den çok iştirakçi, lazım önlemler alınmayan iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Alelhusus tarım ve yapım sektörlerinde vasıta dışılık zımnında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, gelişim kazası ve meslek hastalığı geçirenlere ilgilendiren verilerin kaydı ya tutulmamaktadır evet birlikte sakim tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı iştirakçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı işçi Şafak Polat birlikte 20 yaşındaydı. Serencam ayrımsız haftada Adana’üstelik orman işçisi Düş Durakçı, Kastamonu’üstelik yapım işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’bile inşaat işçisi Mustafa Tığ, Samsun’de otel etkin Mustafa Şeker Hastalığı, Malatya’dahi inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Mutlu Gündoğan ve Mehmet Patırtı, Ankara’birlikte Eroin işçisi Ömer Soy, Gaziantep’te inşaat işçisi Mehabetli Taşar, itfaiye işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’üstelik inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’birlikte hastanede güvenlik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide yiğit olan Yır Balcı, Sakarya’dahi ayrımsız firmada ısı çarpıcılık işçisi olan Muhsin Bölük, Konya’birlikte inşaat işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Aslan, Bursa’da Suriyeli inşaat işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında korkulu yaralanan, kalıcı bire bir şekilde özürlü olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ahiret yolculuğu getirmektedir.”

Nazır Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Çelik’ın ölümü karşı yürütülen bire bir soruşturma kâin mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sınırlanmış ahiret yolculuğu sayısı’ kaç olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine bakarak dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin gözyaşı ve cinslik dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sınırlanmış kazalarla engelli olan yaşama sayısı’ kaç olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği iş kazaları ve maruz kaldıkları çığır hastalıklarına ait Bakanlığınızın bir bilgi derlemesi yahut raporu mevcut mudur? 2011-2022 yılları ortada Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci işçi sayısı ve bu kişilerin tebaa, eşey, yaş kabilinden göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik zımnında yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten sorumlu görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği namına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruh bilimsel, ekonomik ve toplumsal destekler nelerdir?”

Share: