İçişleri Bakanı Soylu’dan AFAD’ın çalışmalarına ilgili videolu paylaşım

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Çağdaş tıpkısı facia yönetiminden hangi olması gerekiyorsa bugün Türkiye’da var. Size deprem veya baskın olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimse veremez, amma ayrımsız elan kimsenin ‘Nerede bu oran?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.” dedi.

Soylu, içtimai medya hesabından, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu.

Dünyada kıran riski yeryüzü yüksek coğrafyalardan birinde yaşadıklarını belirten Aristokrat, ruz süresince depremlerle, sellerle, heyelanlarla sınandıklarını ve çokça iri teessürat yaşadıklarını dile getirdi.

“Yaşanan seçkin afette vatandaşlarımız dürüst ve aynı o kadar de incitici ayrımsız istifham sordu, nerede bu devlet?” ifadesini kullanan Aristokrat, şöyle bitmeme etti:

“Bu soru, kıyamet yönetimine bakışımızı değiştirdi. Türkiye’nin kıyamet geleceğini değiştirdi. 2011’deki Simav ve Van depremleri, 2020’deki Elazığ ve Malatya depremi, Bingöl Karlıova, İran merkezli Van Başkale depremi, İzmir depremi, Giresun dominant felaketi, 2021 yılındaki Rize-Artvin yeğin afeti, Kastamonu-Sinop-Bartın sel afeti, Adana, Mersin, Antalya, Muğla orman yangınları. Bu yıl yaşanan orman yangınları, hepsinde çap oradaydı. AFAD ekipleri, AFAD koordinasyonunda kamunun hep kurumları ve kuruluşları, mecmu bakanlıklar, sivil sosyete kuruluşları, Kızılay, polis güçleri, bitirmiş, Cesamet Su İşleri, karayolları, Belde Şehircilik, İller Bankası, Türk Silahlı Kuvvetleri, Yaka Güvenlik Komutanlığı, İl Hususi İdareleri, belediyeler, itfaiyeler, tek karmaşa ve hiçbir gecikme yaşanmadan devlet oradaydı.”

2020 Elazığ depremine anında 7 bin 574 personelle müdahale edildiğini nâkil Aristokrat, “35 bine yakın çerge gönderdik. İzmir depreminde çadırlar, konteynerler, 10 bini çok personel, 1500’e mümasil araçla hep gelişigüzel oradaydık. 2021 yılındaki Muğla orman yangınında 13 bin personelle, Mersin yangınına 726 personel, ayrımsız zamanda helikopterler, arazözler…” dedi.

“Vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik”

Batı Karadeniz dominant felaketine 1500’e andıran miftah, 12 bine mümasil personel, 26 helikopter, korvet, 14 kenar asayiş botuyla müdahale edildiğini hatırlatan Soylu, Adana orman yangınında ise elden 3 bin 222 tahliye gerçekleştirildiğini bildirdi.

“Antalya orman yangınında uçaklar, helikopterler, arazözler, gelişim makineleri esasen 10 bine mümasil personel, bine yakın açkı ve itfaiye araçları, vatandaşımızın ve ormanlarımızın yanı sıra oldu” bilgisini bile paylaşan Nazır Aristokrat, şu açıklamalarda bulundu:

“Artvin ve Rize baskın afetinde 568 vatandaşımızı boşaltma ettik. Tekrar binlerce personel yeniden 1500’e yakın araçla afete engelleme ettik. Hep bu saydığım ve sayamadığım, battaniye dağıtmaktan tutun, 3 sefer yunak kemirmek çıkarmaya kadar mütehammil çokça canlılık yaparken hiçbir karışıklık, izzet adına hiçbir ürkü yaşamadık. Afetzedeleri yeri geldi helikopterle çatıdan aldık. Yeri geldi şayet benzeri karye yerleşim durumunda cıvıltı yoksa oraya helikopterle jeneratör indirdik, günce reçete, aldatmak, azık getirdik. Yeri geldi periferi güvenlik gemileri ile kıyıdan tahliyeler yaptık. Hangi keçe ne battaniye hangi soba hangi SERPMEK hangi ruba, vatandaşımıza hiçbir şeyin sıkıntısını yahut eksikliğini çektirmedik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yönettiği hiçbir afette Tanrı’a çok şükür ‘Nerede bu çap?’ cümlesini hiç duymadık. Onun adına biricik tıpkı kamu duyduk, Tanrı devletten ve milletten razı olsun.”

“Bu noktaya bittabi geldik?”

“Olur bu noktaya pekâlâ geldik?” sorusunu soran İçişleri Bakanı Aristokrat, 2009’de Reisicumhur Erdoğan’ın vizyonu ve talimatlarıyla AFAD Başkanlığını kurduklarını bildirdi.

Böylece, facia yönetiminde alışılmadık aynı izleme oluşturduklarını vurgulayan Soylu, “Hoppadak enkazdan hanay yetirmek değil, kıyamet öncesi, afet ajanda ve afet sonrası ıslah kendisine totaliter aynı afet yönetimi oluşturduk.” dedi.

Facia öncesi tedarik üzere faal kampanyalar yaptıklarını belirten Soylu, 2020’nin facia tedarik yılı olduğunu hatırlattı.

Aristokrat, sabık yılı dahi afet yetişek yılı car ettiklerini anımsatarak, 56 milyon kişiye facia farkındalığı ile ulaştıklarını söyledi. 2022’yi ise tatbikat yılı olarak car ettiklerini bildiren Icra Vekili Aristokrat, 51 bini okul tatbikatı kalkmak amacıyla 57 bin 400 tatbikat yaptıklarını dile getirdi.

Erzurum Kış Tatbikatı, Trabzon’da dominant ve aşırı tatbikatı, Antalya’bile orman yangını tatbikatı, Kütahya’bile beyaz zehir tatbikatı, İstanbul Kağıthane’birlikte zelzele tatbikatı ve bir nice eskimemiş tatbikatı bu yıl içre gerçekleştirdiklerini aktaran Icra Vekili Soylu, son teşrin ayı amacıyla üstelik “Türkiye Zelzele Yadigâr Tatbikatı”nı planladıklarını bildirdi.

Hazırlık anlamında çok özel aynı akademik faaliyet gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, 81 ilin bilcümle risklerini gözeterek, gelişigüzel ilde risk kısıntı planlarını tamamladıklarını söyledi. Bunları hem akademisyenlerle hem amme marifetiyle uygulayıcılarla, üniversitelerle ve yerel yönetimlerle bütün alay malay gerçekleştirdiklerinin altını çizen Soylu, demin birlikte bu planların takip ve yorum ayağını yürüttüklerini kaydetti.

Öte yandan afet müdahale kapsamında bile balaban çalışmaları olduğunu belirten Soylu, seçme şeyden ilk Türkiye Afet Müdahale Planı’nı oluşturduklarını ve bunu sonsuz kendisine güncellediklerini vurguladı.

Son 3 yıldaki cümle afetlere bu tasrif çerçevesinde müdahale ettiklerini ve tek sav yaşamadıklarını tabir eden Soylu, Türkiye Afet Müdahale Planıyla amme ve sivil toplumun bilcümle gücünün, kıyamet takkadak tek bir eğin üzere uyum zarfında çalıştığını söyledi.

“Fahri sayısı 562 bine ulaştı”

Mavera yandan, AFAD Gönüllülük sistemini kurduklarını ve fahri sayısının 562 bine ulaştığını belirten Soylu, “Tıpkı eksantrik yeniliğimiz arama kurtarma ekipleri ile ilgili. Bu ekiplere eğitim bilimi verilip AFAD çatısı altında rastgele biri akredite edildi. Halen Türkiye’da denklik almış taharri istirdat ekibi sayısı 61. Polisimizin KILIKLI arama istirdat, jandarmamızın Kurnaz Kontrol Kurtarma timleri var.” diye konuştu.

Toplam personel sayısını yükselttiklerini, 81 devlet müdürlüğünde 27 geri hizmet, 54 da bindi deposu bulunduğunun altını çizen Nazır Aristokrat, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hareket makinelerimiz ve araçlarımız var. Depolarımızda hiçbir eksiğimiz olmadığı kadar buralardaki malzemeleri mahsus periyotlarla yeniliyoruz. Üçüncü namına da kıyamet sonrası ıslah çalışmalarımız var. Çıktı konteynırlar, deri kentler acilen onların yerini kayran afetzedelere birinci yılında evlerini konfirmasyon etmeye başlıyoruz. Afetlerin çabucak peşi sıra nakdi yardımlar, hasar ödemeleri, hasar tespitleri gecikmeden gerçekleştiriliyor. Sonuç 3 yıldaki cuşuhuruş ve sellerden yağlık bütün 617 milyon lira hasar ödemesi yaptık. 83 bin afetzedeye 488 milyon nakdi arkalama, yıkım ve göçük kaldırma için 98 milyon ve istinat duvarları amacıyla gerçekten heybetli harcamalar gerçekleştirdik.

58 bin 320 nüsha facia konutunun inşaatına başladık. Mekân ve Kentçilik Bakanlığımızla TOKİ ile 31 bin 133 konutun türe sahiplerine teslimatını yaptık. 21 bin 905 konutun inşaatına devam ediliyor. Türkiye Facia Risk Kısıntı Planı (TARAP), Türkiye Kıran Engelleme Planı (TAMP) ve Türkiye Facia Sonrası İyileştirme Planı (TASİP). Adımlarımızı bu 3 tasrif çerçevesinde atıyoruz ve serencam alıyoruz. Bunun beraberinde vatandaşlarımıza yapışık AFAD kıvrak kabil uygulamalarımız, facia yönetimini kolaylaştıran AYDES üzere dijital alt yapılarımız var. Çağdaş bire bir facia yönetiminden ne olması gerekiyorsa zaman Türkiye’bile var. Size deprem veya yeğin olmayacağının sözünü veremeyiz. Kimesne veremez, ama tıpkı henüz kimsenin ‘Nerede bu devlet?’ demeyeceğinin sözünü veriyoruz.”

Share: