İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bayburt’ta vatandaşlara seslenme etti Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin ati 100 yılının altyapısını yaptığını belirterek, “Geçmiş 100 yılın birlikte başımıza gelen felaketlerden etraf oluşan açığını kapatmaya çalıştı.” dedi.

Çeşitli ziyaretlerde yatmak için kente mevrut Aristokrat, Bayburt Valiliği uğrunda kendisini içten karşılayan vatandaşlara hitap etti.

Vekil Aristokrat, Bayburt’ta olmaktan değer duyduğunu dile getirerek, vatandaşlara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Dünyadaki bire bir mızıka ülkeler ona çelme iletmek istese bile dönüyorlar, dolaşıyorlar ayağına geliyorlar ve dünyada tıpkısı yerde iş varsa bunu ‘Tayyip Erdoğan, Türkiye çözsün’ diyorlar.” ifadesini kullanan Aristokrat, “Vakit Kaybetmeden Türkiye’nin lideri değil, dünyanın dahi umudu olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayburtlu hemşehrilerimize selamları var, sevgileri var, muhabbetleri var.” diye konuştu.

Aristokrat, terörle seçkin alanda mücadele eden kahramanların komutanı Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’in birlikte selamları ve muhabbetlerini hemşehrilerine iletti.

Dünyanın farklı bire bir dönemden geçtiğinin altını çizen Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Eksiksiz 2,5 yıldır korona denilen aynı illetle dünya karşı karşıya. Suriye’üstelik, Irak’ta, Libya’de, Yemen’de ve etrafımızdaki neredeyse hep coğrafyada koronadan hür vekalet savaşları dediğimiz, özellikle Müslümanların bulunduğu coğrafyada tıpkı karmaşıklığı oluşturabilmek amacıyla Gün Batısı dünyası elinden geleni ortaya koyuyor. Bitti mi? Müfit. Çin bire bir taraftan istihsal bantlarını, üretim sıkıntısına döndürüyor. Ayrıksı taraftan Karadeniz’in derakap üzerinde Rusya ile Ukrayna beyninde ihtimal üstelik ‘geliyorum’ diye bağıran ve hep dünyayı besin krizi ilkin doğmak amacıyla birçok süreçle etkileyen bire bir savaşın olduğuna tanık oluyoruz. Bunları bütün bu arada yaşıyoruz. Bir taraftan bu sıkıntıların içerisinde ‘Türkiye’yi acaba ekonomik saldırılarla diz çökertebilir miyiz, Irak’ın kuzeyinde, Suriye’nin kuzeyinde ayrımsız terör devleti kurabilir miyiz?’ diyerek plan, izlence ve baziçe kurmaya çalışanlar var.”

Aristokrat, PKK’nın, Amerika ve Avrupa aracılığıyla belki dahi genişlik çok bu dönemde desteklendiğini, son 3 yılda Amerika senatosunun PKK’evet 2 milyar dolar resmi yardım yaptığını aktardı.

“Onlar zannettiler ki milletimiz bu işi anlamıyor”

Milletin herhangi bir şeyden haberi olduğuna dikkati calip Vekil Aristokrat, şöyle devam etti:

“Zannediyorlar ki paralarıyla, oyunları ve tuzaklarıyla, PKK’lı teröristlerle bir araya gelerek bize diz çökertecekler. Onlar ne adımı atarlarsa atsınlar, hangi oyunu kurarlarsa kursunlar… Ayrımsız taraftan Yolculuk olaylarını yaptılar bizi diz çökertemediler. Tıpkısı taraftan 17-25 Mabeyin FETÖ darbesini yaptılar bizi diz çökertemediler. Onlar zannettiler kim milletimiz bu işi anlamıyor, onlar zannettiler kim Bayburtlu hemşehrilerim bu işleri izleme etmiyor. Ego ayrımsız şey biliyorum, şurada Bayburt’ta bir kahveye oturayım, eğer Amerikalı Başkanına fesini inatçı giydirmezse benim hemşehrilerim eksantrik tıpkı özdek bilmiyorum. Dünyayı da strateji ediyor, Türkiye’yi da takip ediyor, dünyada neler olduğunu biliyor ve bize ne oyunların kurulduğunu biliyor.”

Soylu, Libya’üstelik ve Gün Doğusu Akdeniz’üstelik varlığını ortaya koyan, bazı yerde huzuru, kimi yerde bile barışı realizasyon fail benzeri Türkiye olduğunu belirtti.

Nazır Soylu, onlar Türkiye’ye çelme takmaya çalışırken kent hastaneleri, dünyanın yeryüzü iri havalimanları, Çanakkale’deki köprüsü, insansız hava araçları, dünyadaki genişlik şişman barajları ve Ayasofya’sı ile beraber bütün dünyaya varlığını tabir fail ayrımsız Türkiye olduğunu dile getirdi.

“Bu sıkıntıları Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer?”

Dünyada yaşanan sıkıntıların bazılarının Türkiye’ye de tefehhüm ettiğine değinen Aristokrat, şunları kaydetti:

“Şu tercihi tabii kim bu şişman milletimiz yapacaktır. Bu sıkıntıları Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve avanesi mi çözer? Bu sıkıntıları bugün, dünyanın karşısında ışık kabilinden durduğu Tayyip Erdoğan mı çözer? Bugüne büyüklüğünde reise güvenlik ettiniz. Bugüne kadar Cumhurbaşkanımıza inanma ettiniz. Değerlerimize hakaret edenlere karşı milletinin yanında olan kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a güvendiniz ve güvenlik ettiniz. Hiç beş on zat geleceği amacıyla sükûnet için koltuk için hangi eğildi, hangi da büküldü. Elden bu dünyanın, ülkemizin büyümesinin ve zenginleşmesinin değil, ben yaşıyorum ve görüyorum ki sair dünyanın bile hesabını yapan, bu milletin hep değerlerine cemaat çıkmaya etkin, seçkin makule oyunu ve tuzağı çabucak milletin iradesiyle ve sizinle beraber bozmaya müteharrik Cumhurbaşkanımız var.”

Soylu, Almanya’dan İngiltere’ye, Amerika’dan Çin’e büyüklüğünde dünyada büyük geçinen ülkelerde iri karmaşıklıkların olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alışmışlardı bedavacılığa. Problemlerini, sorunlarını Dindar ülkelerin üzerine yık, Türkiye’nin üstüne yık, Türkiye ile beraber savaş, zat ülkelerinin insanlarını abat ettirmek amacıyla buralarda karmaşıklık oluştur. Onların fotoğraflarda foyaları ortaya daha çok. Afganistan’dan koruyucu uçağın fotoğrafını bütün bu arada gördük. Öyle tıpkı kaçtılar ki dünyada Amerika’nın rezilliğini kendilerinden sonradan gelecek nesillere artırmak zorunda kaldılar. Herkesin bir hesabı var. Yaptığın zulümlerin hesabını Tanrı bilir ve sana gösterir. Onun için içerisinde bulunduğumuz müşkülat ve sıkıntılar var. Bize güven edin ve güvenin. Etrafımızdaki coğrafyada sıkıntılar var, bize güvenlik edin ve güvenin.”

Icra Vekili Soylu, Tunceli Pülümür’deki asayiş kulelerinin yapımı öncesinde yaşanan tıpkı olayı dahi vatandaşlarla paylaştı:

“Hatırlarsınız bundan 4-5 yıl evvel Yaşar Paşamızla bu arada Tunceli’den Bayburt’a gelmiştik. Tunceli’de o devir 300’ün üzerinde yıldırıcı vardı. Tunceli Valiliğinde benzeri toplantı yaptık, dedik kim ‘Şu Tunceli Pülümür yolundan kimse geçemiyormuş, bütün beraber atlayayım Tunceli Pülümür yoluna gidelim.’ Etrafımızdakilerin gözleri böyle açıldı, ‘Efendim gidilemez’ dedi. Devletin Bitirmiş Umumi Komutanı ve devletin İçişleri Bakanı gidemezse millet ne yapsın? Biz bu arada oraya gittik, yeryüzü ciddi yerde durduk. Aşağıya indik ve orada tıpkı tasrif yaptık. Dedik ki ‘Bu yolun sağına, soluna, en tepesine, gelişigüzel tarafına kuleler yapacağız, vatandaşımız buradan rahat bir şekilde geçecek teröristi de burada arı sili edeceğiz, ortadan kaldıracağız.’ İlk etapta 21 kule yaptık ve Tunceli Pülümür yolundan hep rahat aynı şekilde geçmeye başladı. O zaman 300’ün üzerindeki yıldırıcı sayısını söyleyeyim yakında elimize düşerler, 5’e düştü. Onların da peşindeyiz.”

“Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde ayrımsız tek terörist kalmayacak”

Pülümür’ün yanında gayrı bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetlere birlikte değinen Vekil Soylu, “Tendürek Dağı arı sili. Mersin’den Adıyaman’a kadar Amanoslar tertemiz. Gine Kars’ta Çömçe Madur tertemiz. 2023, 29 Ekim’dahi bire bir evladınız ve kardeşiniz olarak söylüyorum, Tanrı talih ederse rahmetlik dedem öyle söylerdi, sağsak ta yaşarsak, Cumhuriyetin 100. yılında bu ülkenin içerisinde benzeri tek terörist kalmayacak. Maşrık ve Güney Doğu’de bu ülkenin vatandaşları sokağa çıkmaya korkarlardı. Çocuklarını okula göndermeye korkarlardı. İş yerlerine varidat onlardan haraç alırlardı. Haraç alanları de tepeledik, çocukları korkutanları üstelik tepeledik. Huzuru, güveni, kalkınmayı ve herkese hürriyetini ve özgürlüğünü getirdik. Sizin sayenizde ve sizle beraber.” diyerek konuştu.

“Tığ ne Amerika’evet güveniyoruz, ne Avrupa’ya güveniyoruz”

Türkiye’nin yanında etrafındaki coğrafyadan da mesul olduklarını ifade eden Soylu, bu coğrafya huzurlu olmazsa, burası üzerinden Türkiye’yi karıştırmaya çalışacaklarını vurguladı.

Aristokrat, bu coğrafyaya huzuru gine Türkiye’nin getireceğine bel ederek, “Tekrar burada Tayyip Erdoğan’ın kere arkadaşı, bire bir evladınız, bu ülkeye güvenen tıpkısı kardeşiniz yerine söylüyorum, Suriye’bile bile Şam’bile birlikte huzuru tığ getireceğiz. Irak’ta, Bağdat’ta huzuru biz getireceğiz, etrafımızdaki coğrafyaya üstelik huzuru biz getireceğiz. Müslüman coğrafyanın konusunda biçilen bu karışıklık tohumlarını Tanrı’ın izniyle bu ulus kaldıracak.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşlardan kendilerine güvenmelerini ve emniyet etmelerini talip Aristokrat, şunları kaydetti:

“Eksiğimiz cins tığ insanız. Eksikten yoksun Cenab-ı Cenabıhak’tır. Ama bu millete ihanetimiz, bu millete yalanımız, bu millete dolanımız ve bu millete yanlış bir işimiz bugüne büyüklüğünde olmadı, Tanrı talih etmesin, daha çok üstelik mümteni. Tığ hangi Amerika’evet güveniyoruz, ne Avrupa’evet güveniyoruz. Benim liderim Recep Tayyip Erdoğan bire bir yegâne madde söylüyor, ‘Ego yemeden içmeden milletin ve Cenabıhak’ın önünde eğilirim’ diyor.”

Soylu, Bayburtluların erkek, cesur, vatanperver olduğunun altını çizerek, “Hani ayrımsız otağın itidalli direği olur ya Bayburt benim milletimin otağının ılımlı direğidir. On Paralık uzatmaya, lafı bambaşka yere götürmeye ister namevcut. Siz yalnız bu ülkenin otağının en ateş parçası orta direği değilsiniz. Bu memleketin değerlerinin sahibisiniz. Birisi bir şey yapmaya kalkarsa, ‘Tığ buradayız’ diye niteleyerek haykıranlardansınız. Bu millete taraf ve alnaç veren bütün aynı anlayışın sahibisiniz. Cenab-ı Allah bizi size mahcup etmesin inşallah.” dedi.

Bakan Soylu, “Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin önümüzdeki 100 yılının altyapısını yaptı. Geçmiş 100 yılında başımıza mevrut felaketlerden âlem oluşan açığını kapatmaya çalıştı. İki hisse senedi yaptı yani. Deminden Cumhuriyetin birinci asrından sonraları, 2023’den sonra hem Türkiye’yi tutamayacaklar, hem etrafımızdaki coğrafyayı tutamayacaklar, dünyaya medeniyetimizi nakşeden bire bir talih olacağız.” diye konuştu.

Topluluk İttifakı’nın yalnız ayrımsız intihap ittifakı namına değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay bu ülkede doğrunun, hakkın ve hakkaniyetin savunucusu olan Ulusçu Akım Partisi Genel Başkanı Dr. Şevket Bahçeli’ye bile minnetlerimizi ve şükranlarımızı tabir ediyoruz. Topluluk İttifakı bilmenizi isterim ki 2023’birlikte gireceğimiz bir seçimin ittifakı değildir takkadak. O bir seçimdir, böyle bir antant olanaklı. Tığ tıpkı değerler ittifakıyız. Tığ, bize bırakılan tarihin emanetlerine cemaat çıkan bir anlayışın ittifakıyız. Bu memleketin geleceğine, gelecek nesillerine tüvana tıpkı Türkiye, büyük bir Türkiye, ayakları üstünde duran tıpkı Türkiye ve dünyadaki saldırılardan bir elan etkilenmeyecek tıpkısı Türkiye tasarruf etmek için ortaya koyan tıpkısı anlayışın temsilcileriyiz.”

Soylu, konuşmasının arkası sıra Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ve Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci’yi makamlarında ülfet etti.

Share: