Icra Vekili açıkladı, bin 300 tarım kredi markete kasap reyonu açılacak

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bin 300 tane tarım kerdi market var. Bu marketlerde inşallah özellikle etçi reyonunu vücut benzin kurumu tabelasıyla donatacağız. Ahi yapılış cömert kodifikasyon yerine tarım güven marketlerde üstelik bu etlerin satışını sağlayacağız, hem cilt süt kurumunu, hem üreticimizi, hem bile tüketicimiz lehine bir girişim atmış olacağız” dedi.

Mersin’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, çarkıt Maliye Bakanı Lütfü Elvan, Vali Yüksek Hamza Güreşçi ile SELIM Parti ve MHP’li milletvekilleriyle birlikte Erdemli ilçesine merbut 2 bin 300 rakımda Toroslarda kâin Sarıpınar Yaylası’na gitti. Burada Sarıpınar Koyun Inat Birliği aracılığıyla düzenlenen üreticiler buluşmasında Yörükler Vekil Kirişci’yi davul zurna eşliğinde halayla karşıladı. Vekil Kirişci üreticilerle ayrımsız araya gelmesinin arkası sıra tıpkısı Yörük çadırına giderek hem vukuf aldı hem da izzetüikram edilen ayranı içti.

Undaki bindi yemleme üstelik da verilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi’ni kalıp bankasına benzeten Icra Vekili Kirişci, “Rüşvet alımında TMO şuana büyüklüğünde, henüz daha çok alıma da devam ediyor. 4.4 milyon tona geldi. Yani bu izlediğimiz politikalarla oldu. Tamam buradaki arpayı yetiştirici kullanıyor, yani hayvanına yediriyor, o bile deri, süt almaya çalışıyor, akıllıca. Henüz evvel uygulamış olduğumuz rüşvet desteğimiz İnşallah bunun üzerinde tekrar çalışıyoruz. Bu arpa desteği üzerine benzeri da kalibraj var bizde, un regülasyonu. Yani un sanayicisine mütemmim kaput ekmek yesin diye buğdayı bugün için 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı 4 bin 500 liradan veriyoruz. Az Daha 3 bin lirasını tığ ayarlama çerçevesinde bunu kamu zat üzerine alıyor. Aynısının benzerini İnşallah yemle ilişkin dahi, yemleme sanayi üzerinden bu üretim maliyetlerinin asıl unsuru olan bu yem sektöründe bu nev girdileri sübvanse ederek, regüle ederek oralardan bile siz zer üreticilere bindi vereceğiz” dedi.

Bin 300 ekincilik itimat markete cilt reyonu

Hükümetin 2002 yılında göreve geldiğinde 31.7 milyon küçükbaş efsanevi olduğuna özen calip Icra Vekili Kirişci, “Şu anda 57.5 milyon küçükbaşımız var. Yine 9.8, 9.9 milyon civarında büyükbaşımız vardı, onları da biz 18 milyona çıkardık. Amma biz banko ve banko bu bütün efsanevi varlıklarımızı yavaş yavaş izlem ediyoruz. Buradan hareketle üstelik atılması gereken adımları üstelik bir zamanlar, durumunda ve dozunda atmaya çalışıyoruz. Ayrımsız başka konuda ikinci kere da zira faal efsanevi varlığımızda bire bir artış var, bunun makul ölçülerde eritilmesi geçişsiz. Elbette yapacağız bunu, içeride ten tüketimini heveslendirme ederek. Bunun amacıyla ne yaptık, deri benzin kurumu namına küçükbaş hayvan etinde yüzdelik 25 indirime gittik. Biz katiyen, almış olduğumuz hareketli hayvanların fiyatlarında benzeri indirime gitmedik. Biz bunun üreticimizin üstelik lehine olsun diye niteleyerek yaptık. O nedenle bizim bu davranışımızı kimesne kavisli değerlendirmesin. Tığ buradaki şişkinliği, buradaki yığılmayı kısmi birlikte olsa azaltalım ve bizim küçükbaş efsanevi üreticimiz bundan zait yönde olumlu manada etkilensin istedik. Dolayısıyla vesair tarafta de tüketici bundan kıvançlı. Yani şuanda bizim Et Benzin Kurumu eş mağazalarımızın önünde kuyruklar oluyor. Amma tarım emniyet, bin 300 lime ekincilik kerdi market var. Bu bun 300 parça ekincilik emniyet marketlerde inşallah bunlarda da hele etçi reyonunun cilt süt kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş bünye cömert kodifikasyon yerine ekincilik cesaret marketlerde dahi bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylece hem ten benzin kurumunu, hem da üreticimizi, hem tüketicimizi herkesin lehine bir adım atmış olacağız” diye konuştu

“Üreticinin ürettiğine nankörlük fail sizin yanıt vermeniz gerekir”

Konuşmasını sürdüren Vekil Kirişci, “Bu üreticinin ürettiğini küfran eden, ürettiğini görmezden gelen, bu ülkede aynı öz üretilmiyor diyen, ah vah koparanlara sizin cevap vermeniz gerekir. Şayet bu ülkenin ayağına benzeri taş değerse biliniz ki yemeden içmeden Dindar ülkeler değil, bütün mazlum milel, onlarda bu ülkenin düşeceği durumdan Allah sahabet kötülük görür. Dünyada süper güçler vardı değil mi. Bire Bir tarafta Amerika, diğer tarafta Rusya, aynı tarafta Çin, ayrıksı tarafta Avrupa. Rusya Ukrayna savaşında ki orada ağabeylik rolü üstlendi, Türkiye. Konfedere Milel sadece resmi olarak bulundu. Ama bütün ameliyat, bilcümle görüşmeler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye yoluyla yürütüldü” ifadelerini kullandı.

“Şu anda kıran bizim buraların tabiriyle benzen liman”

Alışılmamış aynı dönemden geçildiğine değinen Icra Vekili Kirişci, “Yani birisi size bundan üç yıl evvel aynı virüs çıkma, bu virüs ortalığı kasıp kavuracak ve hep aynı acz içerisinde cereyan edecek. O kendisini dünyanın süper gücü zanneden ülkeler üstelik bundan sonra acziyetlerini kendileri akseptans edecekler dese hepimiz, hadi canım sende derdik. Vulva bunların hepsini gördük mü, gördük. Fakat bu talih hamdolsun pandemi birlikte dahil kalkışmak için hiçbir şeyin kıtlığını ve yokluğunu yaşamadı ihvan. çiçek yağı ile ilişkin bire bir girişimde bulunuldu, dip oruçlu çevreler onlarda zaruri derslerini aldılar. ve ondan bilahare şuanda dolayı bizim buraların tabiriyle benzin liman. Nedeniyle sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin izlemiş akilane politikaların aynı tezahürüdür” şeklinde konuştu. – MERSİNShare: