Icra Vekili Ersoy stardı verdi, festival başladı

– Icra Vekili Ersoy stardı verdi, curcuna başladı

Diyarbakır terörle değil, curcuna ile anılmaya başladı

DİYARBAKIR – Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Diyarbakır Sur Ekin Yolu Festivali startı verilerek, sokak sokak curcuna etkinlikleri başladı.

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uğur Hars Yolu Festivalinin stardını verdi. Fotoğraf maraton etkinliğinde konuşan Vekil Ersoy, festivalin 5 ilde gerçekleştiğini açıkladı. Vekil Ersoy, “Bu ekin yolu festivalleri, Beyoğlu Hars Yolu Festivali’yle başladı. Sonrasında nezaret kendisine bunu Anadolu’ya yayma kararı aldık. 5 ilimize çıkarttık sayıyı. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, Hükûmet Merkezi Hars Yolu Festivali’yle devam etmişti. Bu yıl Çanakkale’yle başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Saz Festivali izledi. Acilen 1 Ekim’dahi Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivalleri başladı. Ama demin Doğu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Uğur Kültür Yolu Festivali’yle beraberiz. Bunun startını birlikte bugün bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu sene 5, ama önümüzdeki sene diyar sayısını 10’a çıkarıyoruz. 5 pasaj daha ilave şehrimiz geliyor. Şu ana büyüklüğünde 3 tanesi kesinleşti. Önümüzdeki nisan ayında Adana Karnavalının portakal çiçeği karnavalını festivalimize alıyoruz. İzmir’de Efes Kültür Yolu Festivali’ne gene nisan ayında yapıyoruz. Orada biliyorsunuz Alsancak inhisar fabrikası var, o fabrikanın yenileme ve renovasyon çalışmaları mart sonuna kadar tamamlıyoruz. Etkinlik alanlarımızı oluşturmuş oluyoruz. Tekrar eylül ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu firez yolu festivali halinde himayemize alıyoruz. Gaziantep Firez Yolu Festivali namına eylül ayında onu dahi katmış oluyoruz. 2 parça daha şehrimizi katacağız. Tıpkı tanesi belli Akdeniz Bölgesi, benzeri tanesi Trabzon olacak. Zira önceliğimiz nedir, 7 bölgeye festivalleri yaymak. Sonrasında büyükşehirlerimize aksettirmek ve öyle yavaş yavaş Anadolu’ya yaymak. Bu sene 5 çıktık. Önümüzdeki yıl on ile çıkacağız. Gelişigüzel sene bu sayıyı arttırarak bütün illere kazanmış olacağız. Şimdi ego bu festivallerin sunu coşkulu bölümlerinden birini sizin fotoğraf maratonu uyguluyorum. Zira işık maraton, hem kendisi çok güzelce fotoğraflar üretip sosyal iletişim araçları üzerinden yayılmasını sağlıyor. Hem de kendileri çokça sunturlu fotoğraflar veriyorlar. Dışarıdan da ön halkı sizi çok pir fotoğraflıyor. Yani gerçekte şehrin süsleri oluyorsunuz. Aktif süsleri oluyorsunuz. O açıdan da biz haddinden fazla ehemmiyet veriyoruz foto maratona” dedi.

Icra Vekili Ersoy festivalin önce haset Siyah Beyaz Zehir Diyarbakır Fotoğraf Sergisi, Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergi, İç Kermen Arkeoloji Müzesi, Türkiye Jokey Kulübü Gösterici Sergisi, İç Kale Saint George Kilisesi, Yoldaş Anadol Uyanış Dreams Sayısal Enstalasyon, İç Kermen Saint George Kilisesi, Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Eserler Sergisi, İç Kale İslami Eserler ve Tematik Ekspozisyon Binası, FotoMaraton Diyarbakır Açılışı, İç Kermen Meydanı küçümseme yürüyüşü Inhina Erbil Teknikler ve Elvan Sergisi, Muannit Itır Âlem Gün Gözlemleri Etkinliği, Gâvur Itır Terası, esnaf ziyareti, Türkiye Barı Asar Kurumu Diyarbakır Uleması ve Eserleri Sergisi, Celil Cami-Mesudiye Medresesi Fatih Çıtlak ile Okuma Dersleri -Talih Gösterisi, 4 Ayaklı Minare’ye ziyaretlerde bulundu. Bakan Ersoy’un curcuna dahilinde akşam ezanı saatlerinde düzenlenecek konsere katılması bekleniyor.

Share: