Icra Vekili Yardımcısı Gizligider: Ekilmeyen alanlar için kanuni düzenleme getiriyoruz

TARIM ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bundan sonra üretime daha fazla önem vereceklerini belirterek, “Ekilmeyen tek bire bir metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilişkin aynı yasal aranjman getireceğiz inşallah” dedi.

Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, değişik ziyaretlerde gezmek ve ara sıra programlara katılmak üzere sabah saatlerinde Çankırı’ya geldi. İlk olarak Çankırı Valiliği’ni ziyaret fail Nazır Yardımcısı Gizligider, Vali Abdullah Ayaz’dan kentteki icraat için bilgelik aldı. Gizligider, vilayet ziyaretinin arkası sıra Martir Mehmet Ağababa Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi’ni ziyaret etti. Gizligider henüz bilahare Çankırı İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen ve kadınların hesaplı kalkınmada etkin cila almaları amacıyla desteklenmelerini amaçlayan ‘Kız Kardeşim’ programına katıldı.

Burada mütekellim Gizligider, kadının toplumdaki önemine aksan yaparak, “Kadınlar insan, tığ insanoğluyuz. Bizler biraz beceriksizlik, az buçuk bakıma kadın, az buçuk yardıma kadın varlıklarız. Sizler olmazsanız bizim format haddinden fazla gür değil. Sizlerin elinizin değdiği rastgele madde ayrı tıpkı artağanlık, ayrı aynı mahsul, ayrı bire bir yağmur” dedi.’EKİLMEYEN ALANLAR İÇİN YASAL ARANJMAN GETİRİYORUZ’Pandeminin ve toptan krizin, tarımın önemini benzeri kez ortaya koyduğunu ifade fail Gizligider, üretime elan çok önem vereceklerini belirterek, “Ekilmeyen yegâne tıpkı metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilgili benzeri yasalı düzenleme getireceğiz inşallah. ve böylelikle değme sebeple boşalan alanlar için diyeceğiz kim; ‘Sana 2 yıl süre. Bu tarlayı ektin ektin, ekmedin ego izzet olarak bunu kiralıyorum. Bunun parasını üstelik hesabına yatıracağım.’ Bunu üstelik son aşama şeffaf, elektronik ortamda yapacağız. Ilk buradan başlayacağız. Bilahare diyeceğiz ki, bire bir yayın ekerken ilgi etmemiz gereken amal var. Sunu özellikle su. Toprağın özelliği, iklimin özelliği. Geldiğimiz noktada yaşadığımız sıkıntılara son yüklemek istiyoruz. Diyeceğiz ki; ‘Sen burada şu ürünleri ekebilirsin. Bunları yaparsan destek var. Arkandayız. Ama öbür soy eksantrik benzeri yola girersen ben bunun sana teminatını veremem.’ Bu şekliyle hem iz desenimizi planlayacağız hem üstelik çiftçimizin Cenabıhak izin verirse aynı henüz kötülük etmesi yönünde tıpkı ihtimali ortadan kaldıracağız” diye niteleyerek konuştu.’ARTIK ÇİFTÇİMİZ UYMAZLIK ETMEYECEK’Bakanlık olarak yıpranmamış aynı aplikasyon henüz yaptıklarını kaydeden Gizligider, “Kullanılmamış bire bir uygulama kendisine şu anda Konya’üstelik bu sene itibariyle aplikasyon yapıyoruz. ‘Gelir Siper Sigortası’ dedik biz buna. Seçkin şeye rağmen öngörülemeyen faklı şeyler kabil. Zira bilinen tarımsal faaliyet, dış etkenlere son mertebe belirgin aynı neşelilik. Şayet anca tıpkı cümbüş olursa sağlık esirgeme sigortası devreye girecek, ayırt ödemesi girecek, Cenabıhak’ın izniyle çiftçimizin bundan sonra beis etmesiyle ilişkin benzeri iş Türkiye’dahi kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra programa katılan kursiyerlere katılma belgeleri verildi.

Share: