Iğdır haberleri… Iğdır’da Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına müteveccih saldırıları kınandı

Iğdır’da Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıları kınandı

IĞDIR – Iğdır-Azerbaycan Açacak, Gündüz ve Kültür Birliğini Yaşatma Tutma Derneği ve Iğdır Azerbaycan Evi derneği eliyle düzenlenen basın bildirisinde bir nice vatandaş tıpkısı araya gelerek Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına yönelik saldırıları kınandı.

27 Ilkgüz- 10 Teşrinisani 2020 tarihleri beyninde Ermeni silahlı kuvvetlerinin Azerbaycan topraklarına düzenlediği füze saldırılarında savunmasız insanların hayatlarını kaybetmesine tepkiler bitmeme ediyor. Suçluların adalet önüne çıkarılmasını talip Iğdır-Azerbaycan Anahtar, Devir ve Firez Birliğini Yaşatma Tutma Derneği ve Iğdır Azerbaycan Evi derneği başkanı Ziya Zakir Enerjik, ” Ermenistan’ın yer iddiaları ve Azerbaycan’a karşı 1988 Yılında başlayan askeri saldırıları 1992-1994 Bir Numara Karabağ Savaşı ile sona ermişti. Ermenilerin yandaşlarının desteği ile işgal ettikleri Azerbaycan topraklarında, 1 milyon Azerbaycan Türkü evlerini terk etmek zorunda kaldı, on binlerce Azerbaycanlı öldürüldü, 20. yüzyılın bildirme hunriz suçlarından biri olan Hocalı soykırımı işlendi. Azerbaycan’ın yüzlerce kent, mekân ve köyü yok edildi, işgal altındaki topraklar mayınlandı. Hangi efsus ki, nazik güçler ve uluslararası kuruluşlar, Azerbaycan topraklarının işgalini durdurması amacıyla Ermenistan’a çetin tıpkı sıklet uygulamadı. Azerbaycan Cumhuriyeti tahminî 30 yıldır barış süreci ve mütareke anlaşmasına bağlı kalarak sorunu barışsever benzeri şekilde çözmeye çalışırken, Ermenistan işgal altındaki Azerbaycan topraklarından derhal gabi çekilmesine ilişkin 822, 853, 874 ve 884 sayılı BM kararlarını uygulamayı reddetti. Azerbaycan topraklarının işgalinin beraberinde Ermeni provokasyonlarına karşılık adına 27 Ilkgüz 2020’de başlayan ve 44 zaman süren İkinci Karabağ Savaşı ile sona erdi. Azerbaycan Devleti nehiy altındaki toprakları özgürleştirerek askeri ve politik yollarla BM kararlarını uygulamıştır.

Savaş sırasında, arsıulusal ünsiyet norm ve ilkelerini, 1949 Cenevre Sözleşmeleri ve Munzam Protokollerinin hükümlerini kırıcı tıpkısı şekilde ihlal eden Ermeni silahlı kuvvetleri, Naftalan, Barda, Tartar, Mingeçevir’i bombaladı.

Çatışma bölgesi ve alnaç hattı, ikinci büyük kent olan Azerbaycan, Gence, ayrıca Yevlah, Goranboy, Aghjabadi, Beylagan, Gabala, Abşeron ve Khizi ilçeleri, sivil iskân yerleri olan: bölük binaları, hastaneler, tababet merkezleri, okullar, anaokulları, yönetimsel azamet kurumlarının binaları, ekincilik arazileri, korkulu topçu, balistik füze, fosfor ve zıpzıp bombası üzere muhtelif silahlar kullanarak fek etmişlerdir. Dolayısıyla insanlığa alın kavga suçları işlemişlerdir.

27 Ilkgüz – 10 Teşrinisani 2020 tarihleri arasında Ermenistan’ın askeri saldırganlığı sonucunda 12’si çocuk ve 27’si kadın gelmek için 93 sivil öldürüldü,

454 yurttaş yaralandı, konutlar, tarihi, kültürel ve dini yerler bozma edildi. Araçlar zarar gördü. Siviller yaralandı. Enfrastrüktür yavaş hasar gördü. Ermeni silahlı kuvvetlerinin bu saldırıları düzenlemedeki asıl amacı henüz aşkın insanı mıhlamak olduğundan, hele geceleri sivil nüfusun yavaş namına yaşadığı il ve ilçe bölgeleri meram alındı. Hep bunlara karşın, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin askeri-politik liderliği, arsıulusal ülfet normlarına ve hümanizm ilkelerine vabeste kalarak, sivil nüfusu tasavvur almadı ve hoppadak işgal altındaki Azerbaycan topraklarında çarpışma operasyonlarına devam etti.

Ne yazık ki, İkinci Karabağ Savaşı sırasında sivil halka karşı suç işlemekten kabahatli kâin Ermenilerin tespit edilmesi ve cezalandırılması konusunda dünya toplumu ve uluslararası kuruluşlara defaatle davet yapılmasına rağmen, Ermenistan’ın askeri-siyasal liderlerinin barışa ve insanlığa alın yürüttüğü eylemler Uluslararası insancıl ülfet normlarını bati ihlal ederek çok sayıda çekişme suçuna katılanlar, elan arsıulusal tıpkı yasalı değerlendirmeden geçmedi.

Bu suçların işlenmesinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen, arsıulusal kuruluşlar tamlanan gerçekleri özlemek amacıyla temas adım atmamıştır.

Acun Azerbaycan Türkleri, bu gerçekleri tıpkı defa elan BM, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve kurumlarının yanı sıra diğer izinli arsıulusal ve lehçe kuruluşların dikkatine sunarlar ve gelecekte eş suçları göğüslemek için bu tür suçları kesin yerine belirtirler.

Ermenistan, uluslararası toplum çekişme suçlarına gerektiği üzere yanıt vermeli ve bu suçların failleri adalete doğrulama edilmelidir. Mütenevvi zamanlarda etnik gerekçelerle işlenen hazar ve insanlığa alın suçların sorumlularının hak önüne çıkarılması üzere müstacel kanuncu önlemler alınması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Share: