Ihlamur, fiyatına rağmen güz ve kış aylarının vazgeçilmezi

Ihlamur, fiyatına karşın bağ bozumu ve kış aylarının vazgeçilmezi

RİZE Kış aylarının vazgeçilmezi olan ıhlamur tüketicinin cebini yakmasına rağmen keyif için tercih edilmeye devam ediliyor.

Kış aylarında artık aranan ve enflüanza üzere salgın hastalıklarda yıllar süresince insanların kaynatıp sayrı olan kişilere içirilen ıhlamur, pandemi dönemi sonrası vatandaşlar aracılığıyla elan da tercih edilmeye başlandı. Geçen yıl Ihlamur çiçeğinin kilogram fiyatı 500 TL iken bu sene 600 TL’ye büyüklüğünde yükseldi.

“Ihlamur sorumak üzere tutkun olmanıza lüzum bulunmayan”

Ihlamur içmenin çabucak çor zamanı değil hastalıktan öncede bağışıklık sistemini geliştirmek üzere oylumlu olduğunun tamlayan aktar It Canlı Yağız, “Ben Rize’üstelik 40-45 yıllık aktarıcılık yapıyorum. İhlamur çiçeği ve ıhlamur yaprağı kalkmak amacıyla 2 şekilde satıyoruz. Pandemi döneminden çıktık. Hepimiz adamakıllı ağzımızı burnumuzu kapatıp korunuyorduk. Fakat demincek az buçuk gevşedik maskeleri çıkarınca gripler artmaya başladı. Serencam günlerde popüler ayrımsız bitki diyebiliriz ıhlamur. Ihlamur somurmak üzere hasta olmanıza ister namevcut. Ihlamur içtiğiniz anda sabah akşam sizi korur yani gribe cebin bağışıklığınız artar. Yalnız ıhlamurun bir iki aşina aynı özelliği bile var benim çokça sevdiğim sinir sistemlerine haddinden fazla iyi dirimlik. Doğrusu enflüanza olan pestil olan biraz de sinirden olur zımnında ıhlamur içmek ikisini ayrımsız arada alaşağı etmek açısından çok iyi olur” şeklinde konuştu.

“Ihlamur demincek bitkiler popülerleştikçe akademisyenler dahi çıktı araştırmaya başladı”

Ihlamura değişik bitkiler eklenerek içebileceğini belirten Kişmiri, Sulh Manço’nun ‘Nane Limon Kabuğu’ şarkısını eş vererek “Ihlamur deminden nebatat popülerleştikçe akademisyenler dahi daha çok araştırmaya başladı. Demin ıhlamura az buçuk tarçın atarsanız bu balgamı sökebilir bir avuç ıhlamuru 2 litre suya atarak yapabiliriz. bir tane havlıcan var bunu de atarsanız şita aylarında sizi henüz güçlü içerden dirençli tutabilir. bir tane zencefil atarsanız antibiyotik özelliği görülebilir. bir tane zerdeçal atarsanız ciğerleri grip hastalıkları sunma çokça ciğerleri rahatsız ettiği için akciğerlere faydalı mümkün. İçerisine ada çayı atarsanız boğazınıza dolgunca gelebilir antrparantez kuş burnu katarsanız C vitamini artabilir. Antrparantez içerine olmadıysa yoğurt çiçeği atarsanız içerinizde kâin zehri atabilir. Barş Manço’nun ‘Nane Sulu Zırtlak Kabuğu’ şarkısında geçtiği kabilinden içilebilir” ifadelerini kullandı.

“Ihlamuru isteyerek içiyorum”

7 yaşından bu zamana büyüklüğünde sadece hastalığında değil rastgele zaman ıhlamuru tükettiğini anlatım eden 16 yaşındaki Veysel Kalımlı Biçer ise “Ihlamur kış aylarını vazgeçilmezi olduğu üzere o yüzden çocukluğumun vazgeçilmezidir. Ihlamuru isteyerek içiyorum tadı hoşuma gidiyor, verdiği fayda hoşuma gidiyor, ıhlamuru seviyorum. Ihlamuru annem züğürt olduğumda benzeri haddinden fazla misil kaynatırdı ayrıca ben küçükken çokça hastalanırdım nerdeyse hiç iyileştiğimi bilmem amma ıhlamur içmeye başladıktan sonra azaldı. ve banko çok fayladalı ve herkese referans ettiğim benzeri bitki” şeklinde konuştu.

Share: