İkincisi düzenlenecek olan Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, Türkiye sınırlarını aşıyor

Türk dünyasının atası Korkut Ağababa’nın muazzez hatırasına bağış edilen ve ilk kez sabık yıl Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul’de planlı Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin ikincisi Bursa’üstelik gerçekleştirilecek. Hars ve Turizm Bakanlığının çatısı altında Sinema Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Sinema Derneği işbirliğiyle Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜRKSOY, TRT, Türk Gelgel Yolları, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Telif Hakkı Hakları Genel Müdürlüğü ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen festival, bu sene 10 mutluluk ve yedi köy muhtarı kesim kalkmak için 17 coğrafyadan 52 filmi sinemaseverlerle buluşturacak.

TÜRK SİNEMASININ KALBİ BURSA’DAHI ATACAK

Festival kapsamında Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan’ın Firez Bakanları, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un davetlisi yerine festivalin dürü törenine katılacaklar. Bunun birlikte Türkiye’den ve misafir Türk Cumhuriyetlerinden binin üzerinde sinema fasıl temsilcisinin katılımıyla Türk sinemasının kalbi Bursa’dahi atacak.

“TURNA KUŞU BİZLERİ EŞ MİRASTA BULUŞTURUYOR”

Merinos Atatürk Kurultay ve Kültür Sarayı’ndeki tanıtım toplantısında mütekellim Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, festivalin Bursa’de yapılmasından ayrı tıpkı çalkantı duyduklarını belirterek, “Festivalin sembolü olan Turna kuşu bize tıpkı olmayı, gelişigüzel olmayı öğretiyor, baştan ve değişik coğrafyalarda vadi edinmiş olsak üstelik ortak firez mirasında buluşmamızı külah ediyor. İstanbul’dan sonradan tarihi anlamda İpek Yolu güzergâhının çokça balaban bir yerleşimi olan ve ‘2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti’ seçilen Bursa’mızın festivale ev sahipliği yapmasından iri bahtiyarlık duyuyoruz. Bursa, zer benzeri ticari kalıp olmasının birlikte, silüet oyunumuz Karagöz’ün üstelik şehri olması dolayısıyla, modern rapor dili olan sinemaya sanatsal benzeri köprü birlikte kuruyor” dedi.

“ÜLKELER ARASINDA CINS BİR SİNEMA EKOSİSTEMİ GERÇEKLEŞTIRMEK İSTİYORUZ”

Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali’nin “benzeri festivalden çok elan ilavesi” yaklaşımıyla hayata geçirildiğinin altını çizen Ahmet Misbah Demircan, şunları söyledi:

“Beyaz Perde, toplumların kültür aktarımlarında yer eşsiz araçlardan biri. Biz üstelik Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un önderliğinde, sinema aracılığıyla Türk dünyasını meydana getiren toplumlar arasındaki bütünleşmeyi sağlamayı hedefliyoruz. Tıpkısı zamanda Türk dünyası sinemasının kültürel ve düşünsel alt yapısının sinema profesyonellerinin birlikte tendürüst kuşakların ilgisine sunulmasına, Türk dünyasının kültürel kodlarını taşıyan sinema eserlerinin izleyiciyle buluşmasına, kültürel ve sanatsal iş birliği olanaklarının artırılmasına ve belli belirsiz ciddi olan beyaz perde yardımıyla kuma çağ, firez ve içtimai değerlerimizin zenginleşmesine ulama arz etmek istiyoruz. Ülkeler arasında eş yapımlarla nesep benzeri sinema ekosistemi gerçekleştirmek ve film dolaşımının önünü fethetmek dahi öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ne bahtiyar ki, Türk dünyasındaki sinema paydaşlarımız birlikte bizimle bir hedeflere yankılanmak istiyor. Daha ikincisini düzenlememize rağmen festivalimiz anca büyük aynı ilgiyle karşılandı kim, ati yıldan itibaren açık Türk dünyası coğrafyasını meydana getiren ülkelerde yapılmaya başlanacak. Sinema yoluyla ortak değerlerimize erbap çıkmanın gururunu yaşıyoruz.”

“TÜRKSOY’UN DOLAŞMA TOPLANTISINI BAKANIMIZIN FAMILYA SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Festivalin bu yıl 10 devlet ve yedi özerk toprak koyulmak amacıyla 17 coğrafyadan sinemanın kamu paydaşlarını ağırlayacağını belirten Demircan, şöyle devam etti:

“Türk dünyasının topluluk olduğu kuma firez ve medeniyet mirasını dikkate alarak, festivali bu sene huy temasıyla sinemaseverlerle buluşturacağız. Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Hars Bakanları Daimi Konseyi 39. Bölüm toplantısını bile Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un ocak sahipliğinde senkronik olarak Bursa’da gerçekleştireceğiz. Türk dünyası sinemasının ortak teşrikimesai zeminini bollatmak amacıyla düzenlediğimiz Türk Dünyası Beyaz Perde Zirvesi birlikte mefret etkinlerimizden birini oluşturacak. Festivalde yarışan filmlerin ödüllendirileceği geceyle dahi kapanışı gerçekleştireceğiz. Bütün halkımızı curcuna coşkusuna ortak olmaya çağırma ediyorum.”

“KARAGÖZ PANELİ, DIREKTÖR-SEYİRCİ BULUŞMALARIMIZ DAHI OLACAK”

Toplantıya katılan Festival Yönetmeni İhsan Misal üstelik Türk dünyası sinemasından konkur ve konkur dışı bölümleriyle 52 filmin sinemaseverlerle buluşacağını belirterek, “Kurmaca ve belgesel yarışma bölümleri, genel görünüm ve animasyonlarla serbest coğrafyamızın ortak kültürel değerlerini haiz arz ongun örneklerini izleyicilerle aynı araya getireceğiz. Antrparantez Karagöz’ün aksettiği gölge oyununun, seyirlik sanatın modern anlatımı olan beyaz perde diline dönüşümünün ontolojik özelliklerinin ele alınacağı açık oturum, ikisi arasındaki bağların sinemadaki arayışının örneklemesi olan filmlerden ası sergisi, film gösterimleri sonrası yönetmenlerle izleyici buluşması festivalimizi elan birlikte renkli hale getirecek” dedi.

“DEDE KORKUT’UN BURSA NÜSHASINI İLİM ALEMİNE DUYURACAĞIZ”

Toplantıda kısa tıpkı konuşma işleyen Bursa Valisi Yakup Canbolat ise “2022 Türk Dünyası Ekin Başkenti” kapsamında Korkut Dede Türk Dünyası Film Festivali’ne ev sahipliği yapmaktan iri haysiyet duyduklarını belirterek, “Bursa’mız festivale arz dolgunca şekilde sülale sahipliği ayırmak üzere seçkin cins donanıma ve imkâna sahiptir. Şehirlerin hası olan Bursa’dan Türk dünyasının sesini beyaz perde vasıtasıyla belirtmek üzere sabırsızlanıyoruz” dedi. Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı de bodur aynı müddet evvel Korkut Dede’nın Bursa nüshasının bulunduğunu hatırlatarak, ” Ata Korkut’un Bursa nüshasını mümasil zamanda tıpkı lansman programıyla teferruat alemine duyuracağız. Korkut Ağababa Türk Dünyası Film Festivali da Türk dünyasının kültürel ve sanatsal birikiminin gözler önüne serilmesi bakımından kocaman gördüğümüz projelerin başında geliyor. 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti seçilen Bursa’mızı bu unvana layık imtiyazlı etkinliklerle acun vitrinine çıkarmaya gayret edeceğiz” diyerek konuştu.

TÜRK DÜNYASI SİNEMA ZİRVESİ DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Festival kapsamında Türk Cumhuriyetleri’nden Bursa’ya gelen 200’e mümasil beyaz perde profesyoneli ile Türk sinemasının önde gelen isimleriyle benzeri araya ati. Bu Şahika Türk Dünyası’nın yanında kültürel mirasının kuma yapımlara dönüşebilmesi üzere gerekli zemini sunacak.

24 FİLM YARIŞACAK, ARALARINDA “BAĞLILIK HASAN” DAHI VAR

Curcuna kapsamında kurgulanmış film türünde 10, belgesel film türünde ise 14 film yarışacak. Bunun yanında 28 ayrı film birlikte konkur dışı yerine festival kapsamında beyaz perde severlerin beğenisine sunulacak.Kurgulanmış filmlerde Türkiye’den Bonkör Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Hasan’ filmi, dokümanter bölümünde ise İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türki Hafızası” filmleri yarışacak.

Festivalin kurgulanmış ve dokümanter film yarışma bölümlerinde katılacak yapımlar, delege ülkelerin mezun kurulları marifetiyle oluşturulan civar jüriler vasıtasıyla belirlendi. Buna göre, festivalin kurmaca film yarış kategorisinde, Azerbaycan’dan yönetmenliğini Vagif Mustafayev’in yaptığı “Maltalık Galiba Güzeldir”, Kazakistan’dan Begars Elubayev’in yönettiği “Issız Az”, Kırgız Cumhuriyeti’nden Taalaibek Kulmendeev’in yönettiği “Satılık Aile”, Özbekistan’dan Dilmurad Masaidov’un yönettiği “Kadının Kısmeti”, Türkmenistan’dan Aslan Eyeberdiyev’in yönettiği “İsterin”, İran’dan Behman ve Behram Arık kardeşlerin yönettikleri “Mesnet”, Tataristan’dan Yulia Zaharova’nın yönettiği “Tarlan”, Hakasya’dan Yury Kuroçka’nın yönettiği “Elsa’nın Beyaz Zehir Yolu” ve Tuva’dan Roland Oorzhak’ın yönettiği “Çelik Rüzgârlar” filmleri kayran alacak.

Festivalin belgesel film yarışması bölümünde ise İran’dan ” Tebriz’in İşgalinden Hatıralar”, Azerbaycan’dan “Forma”, Türkmenistan’dan “Dutarın Avazı”, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden “Göçün Hikâyesi Başmaklık”, Ukrayna’dan “Çevirmen”, Gagavuz Yeri’nden “Beşalma”, Kazakistan’dan ” Avrasya’nın Hükümranları”, Tataristan’dan “Tatarlar Yolda”, Düzlük Cumhuriyeti’nden “Ati Bizimdir”, Dağıstan’dan “Suliyeta”, Çuvaşistan’dan “Sakat Volga’nın Sırrı”, Özbekistan’dan “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık” ve Kırgızistan’dan “Kırgız’ın Alp Kızları” filmleri yarışacak. Değme iki yarışmada dereceye giren filmler, festival katılımcısı ülkelerden birer sinema sanatçısının yer alacağı Kurgulanmış ve Belgesel Film Yarışmaları Seçiciler Kurulu üyelerinin değerlendirmeleriyle belirlenecek. Ödüle müstahak tanıdık yapımlar, festivalin kapanış ve ihsan töreninde Seçici Kurullar eliyle zar edilecek.

Curcuna filmleri 1-5 Son Teşrin tarihleri beyninde Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Sarayı, Uçak Kültür Merkezi, Anatolium Aksata Merkezi Sinema Salonu ve Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde ücretsiz adına seyirciyle buluşacak. Festivalle ilgili ince bilgilere https://korkutatafilmfestivali.com/ adresinden vurmak tür.

Share: