Ilçebay Yenisoy’dan Salda Gölü’nde kirlilik iddialarına ilgili açıklama Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Yiğitlik Yenisoy, Salda Gölü kıyısında kirlilik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ilişik, “Kum belli bölgelerde aşama safhada beyaz zehir ve görsel aynı cennet adına görülmekte iken bazen yerlerde da kumun rengi uymazlık gösteriyor. Ancak bu banko benzeri insan yahut haricen aynı fiziki müdahaleyle meydana gelmiş aynı fenomen değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Belde Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde mevcut Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ilgili sâdır yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların esassız olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik tıpkısı kısmında içilebilir kalitede bir su yatağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ilgilendiren olduğunu tamlayan Yenisoy, “Natürel bire bir beğeni olayı adına değerlendirilen bu fenomen, vadi altı su kaynaklarının ve göl çevresindeki su kaynaklarının alandaki kâin ağaç popülasyonundan rüzgarla taşınan uzvi içeriği faziletkâr polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede seçkin işletme bulunmadığına dikkati çekerek, elan başlangıçta bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’bile 308 sayılı Antalya 2 nolu Tabiat Varlıklarını Siper Kesim Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu kanıt edilen mevkiden göle giriş yasak”

“Sultanpınarı” isimli su kaynağından Salda Gölü’ne 2 değişik noktadan tabii, temiz su akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Soluk kaynak su akışlarının doğru tabii bir sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu dolay halkı yoluyla yıllardır içmece suyu namına kullanılmaktadır. Ayrıca Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Tabiat Varlıklarını Dulda Umumi Müdürlüğü her ay mevkut olarak akarsu numunesi alınmakta ve su kalitesi strateji çalışmaları yapılmaktadır. Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne büyüklüğünde olduğu üzere bundan ahir süreçte bile Salda Gölü Himaye Projesi kapsamında tamlık tedbirlerin alınmasına inceden inceye devam edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle methal haram. Taharri alanları birlikte vakit kaybetmeden deniz hamamı adına tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu iddia edilen bölgeden doğrusu göle giriş yasak. Bu haberin temelsiz olduğu bir el elan ortaya çıkıyor. Bu mevkiden banko göle antre yasak.”

“Habitatın katıksız tıpkısı süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün dayanıklı ayrımsız huy harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında beyaz zehir kum yer almıyor. Kum belirli bölgelerde radde safhada beyaz ve görsel aynı cennet adına görülmekte iken ara sıra yerlerde dahi kumun rengi uymazlık gösteriyor. Fakat bu banko tıpkı âdem yahut haricen bir fiziksel müdahaleyle meydana mevrut tıpkısı görüngü değil. Habitatın tabii tıpkı süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye davet diyoruz, bizden ahir nesillere bile bildirme pir şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Erdem Yenisoy, antrparantez ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ilişik Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Koruma Şube Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.Share: