“İlçeye mektepli gelsin” diye uray binasını yüksekokula tahsis ettiler

YASİN USTACI – Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde çığır yüksekokuluna tahsis edilen şehremaneti binasında 140 mektepli eğitim görüyor.

İlçede 2015 yılında kurulup ahir sene yatılı kesim okulu binasında açılan ve güdük müddet sonraları ülke merkezinde terbiye-öğretime bitmeme fail Çankırı Karatekin Üniversitesi Çerkeş Çığır Yüksekokulunun yeniden ilçede eğitim bilimi vermesi amacıyla Çerkeş Belediye Reisi Hasan Sopacı girişimlerde bulundu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğü ve Yükseköğretim Kurulu nezdindeki görüşmeler sonucu Sopacı, yüksekokul için makul bire bir meydan aramaya başladı.

Leyli toprak okulunun depreme çerden çöpten olması zımnında Uray Meclisi kararıyla yeryüzü makul içtima bulunan uray binası olduğu kararlaştırıldı. Şehremaneti binası önce eğitime akıllıca arkaç getirildi, arkası sıra yüksekokulun kullanması için 29 Mart 2022’üstelik Çankırı Karatekin Üniversitesine tahsis edildi.

Uray birimleri ilçenin farklı noktalarında belediyeye ilişkin yerlerde hizmet vermeye önceden, Çerkeş Belediye Başkanlığı makamı ile ara sıra birimler da ilçedeki tarihi Işıklar Konağı’na taşındı.

Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölümü ile Afiyet Hizmet Hizmetleri Bölümü kâin Çankırı Karatekin Üniversitesi Çerkeş Patika Yüksekokulu, Esenlik Bakım Hizmetleri Bölümü Evde Marazlı Bakımı ve Buğulanmış Hizmet Programları ile ilçede 140 öğrencisiyle eğitime başladı. İl merkezinde eğitimini sürdüren Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölümünün da gelecek yıl ilçede eğitim bilimi vermesi planlanıyor.

Öğrencilerin tahaffuz ihtiyaçları da belediyeye ilişik otel ve dairelerin yurtlara dönüştürülmesiyle giderildi.

Yüksekokul 6 yıl sonraları baştan Çerkeş’te

Çerkeş Belediye Reisi Hasan Sopacı, AA muhabirine, Çerkeş Meslek Yüksekokulunun 2016 yılında ilçede açıldığını belirterek, “Leyli mıntıka okulu alanında öğretime başlayan yüksekokulumuz, aşağılık FETÖ darbe girişimi sonucunda Çankırı merkeze makbuz ve eğitime merkezde bitmeme etti.” dedi.

Yatılı havza okulunun depreme çelimsiz olması dolayısıyla bakir aynı bina arayışına girdiklerini anlatan Sopacı, şöyle devam etti:

“Bunun neticesinde tığ üniversitenin bölümlerini ilçemize ilam etmek istiyoruz, halkımızdan de ağırbaşlı benzeri rehavet var. O yüzden dedik kim ‘Tığ uray binamızı versek buraya gelir misiniz?’ Önce hezel yapıyoruz sandılar. Hezel yapmadığımı söyledim. Serencam olarak aramızda aynı protokolle biz şehremaneti binamızı üniversitemize devrettik. Biz bu üniversite binamızı boşalttık, şu an eğreti namına aynı konakta belediye hizmetlerimizi bitmeme ettiriyoruz.”

“Yetişek burada olsun biz icabında çadırda hizmet veririz”

Şehremaneti olarak ilçenin değişik noktalarına dağıldıklarını fakat eğitime bindi için kendileri amacıyla iri bir olayı başardıklarını belirten Sopacı, “Şu zaman 140 öğrencimiz eğitim bilimi öğretime devam ediyor. Tığ uray adına şurası biliyoruz ki eğitim bilimi burada olsun tığ icabında çadırda uray hizmetlerini devam ettiririz. Benzeri kez net kararımız dahi düşüncemiz dahi buydu. Belediye sedir üyesi arkadaşlarımız, personelimiz bu konuda çokça yırtıkça ve çok kararlıydık. Tığ buradan ayrıldığımızda bir konağımız vardı restore ettiğimiz, oraya şehremaneti başkanlığı makamını aldık, hususi kalemi aldık, personel müdürlüğünü aldık. Bunun yanı sıra ümran, malumat işlerini ayrıksı yerlere dağıtarak şehremaneti hizmetlerini akıcı devam ettiriyoruz.” diye konuştu.

Çerkeş Çığır Yüksekokulunun ilçede yeniden eğitime başlamasının vatandaşların sunma nazik hayali olduğunu rapor eden Sopacı, bunu başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Share: