İmamoğlu: 6’lı Masa’nın çalışmalarının neferi olacağız (2)

KEŞAP VE ESPİYE BELEDİYELERİNİ ZİYARET ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Giresun Atatürk Meydanı’ndaki miting programının peşi sıra Keşap ve Espiye ilçelerinde vatandaşlarla tıpkısı araya geldi. Vatandaşlarla foto çektiren İmamoğlu, peşi sıra Tirebolu Belediyesi’ni müzakere etti. İlçede yapılan çalışmalar hakkında vukuf düz İmamoğlu, elan sonradan Tirebolu Kayran Aranjman Projesi’nin açılışına katıldı. Burada mütekellim İmamoğlu, namına sunulan 2 sene 7 ay mahbes cezasına tepki göstererek “Bu fehamet saldırısıdır. Yaptığımız savaşım mesabe mücadelesidir. Verilen kararlar, duruşma kararları, soruşturmalar, terör soruşturmaları işte bütün bunlar siyasal kararlardır. O mahkemeden o kararların çıkması amacıyla yaptıkları organizasyonları yegâne biricik biliyoruz. Yalnız yerli mahkemeyi değil, mahkemenin içindeki kadroları, savcısından hakimine nasıl sorumluluk altına aldıklarını biliyoruz. Orada doğruluk olamaz. Orada yargı, karar olmaktan yarar. Sizden olmayanlara hangi yazık ki gösterişli bir silaha dönüşür. O yüzden mahkemeden balkon olsa birlikte o karar yanlıştır. O kararı reddediyoruz. O kararı milletimiz reddediyor. Hiçbir vicdan akseptans etmiyor” dedi.

‘SİYASET ALÇAK ALTINDA MİLLETİ BİRBİRİNE DÜŞMAN EDİYORLAR’Politika adı altında milletin birbirine antagonist edildiğini ifade eden İmamoğlu, “Türkiye soylu erki uçurumun kenarındayken bu topraklar birlikte adalet ve huzur kalmadığı ve hepimizin kemaliafiyet bereketi kaçtı. Kime sorsam dertli ve şikayetçi. Amma bunların yegâne derdi var; aman koltuğum elimden gitmesin. Aman bu düzenim bozulmasın. Bu akort bir apaz insanın düzeni. Bu düzende millete bolluk namevcut. Bu düzende senin evladına liyakatine göre hisse senedi imkanı namevcut. Bu ülkede eğitimden yüzdelik 75’i şikayetçiyken, bu aynı avuç insanın derdi evlatlarımızın bol eğitim alması değil ve asla birlikte olmayacak. O bakımdan biz sizin o kararlılığınızla bu tıpkı avuç insanın ayrıcalı düzenini bozacağız. Bire Bir kişiyi evine göndeririz, 86 milyon insanımızı mutlu ederiz. Bu kadar olağan. Zira bu milletin eşitsizliğe tahammülü kalmadı. Siyaset adı altında milleti birbirine antagonist ediyorlar. Hukuksuzluk Giresun’daysa karşısında duracağız. İstanbul’daysa karşısında duracağız. Mardin’deyse orada da karşısında duracağız. Diyarbakır’daysa orada bile karşısında duracağız. Benim hukuksuzluktan, adaletsizlikten bir tane ayrımsız vatandaşımın dahi canı yanmayacak. Bu yurt adaletsizliğe, hukuksuzluğa cebin hep yalman durmuştur, özgürlüğünden asla ödünleme vermemiştir. Rastgele yerde söylüyorum; ‘hangi ölçüsüz bana zincir vuracakmış şaşarım.’ Hepimiz mutlak doğduk, müstakil yaşayacağız. Hürriyetimizden katiyen vazgeçmeyeceğiz. Onun için bu mevki bir kişinin dinamik değil, 86 milyon insanın dinamik olduğu bire bir ülke olacak. Bu ülkenin Meclis’i da kıvrak olacak. Bu ülkenin hükümeti dahi hararetli olacak. Yargısı dahi dinç olacak yerli yönetimleri birlikte kıvrak olacak. Kurumların büyüdüğü, büyütüldüğü benzeri Türkiye var edeceğiz. Vatandaşımızın hakları, özgürlükleri, maddi imkanları ve fırsatları genişleyecek. Çocuklarımız bahtiyar olacak. Çocuklarımız eğitimde karşılık olacak. Vatandaşın sözün konusunda on paralık kimse bayram söyleyemeyecek. Ayrımsız talih ancak böyle güçlenir. Onun üzere hepimiz bu eksiklikleri yok etmek zorundayız” diye niteleyerek konuştu.İmamoğlu, konuşmasının arkası sıra protokol ile birlikte açılış kurdelesini kesti. ‘SİZE YEDİRİLECEK BELEDİYE BAŞKANI YOK’

İmamoğlu ile gelişigüzel ziyaretlerde mevcut CHP Yerli Yönetimlerden Sorumlu Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun bile, İstanbul’un Ataşehir Belediyesi’hangi müteveccih yürütülen iki değişik ihaleye ara bozuculuk kurca soruşturması kapsamında aralarında üç belediye başbuğ yardımcısının da bulunduğu 28 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin açıklamada bulundu. Torun, “İçişleri Bakanına buradan sesleniyorum; bu adaletsizliğe imdi ‘dur’ deyin. Bakın yüz kere yaptınız bunları. Akıbet alamadınız. Seçkin defasında söylediğiniz sözler gerçeğe aykırı daha çok. Hiçbiri ispatlanamadı. Amma daim buradan benzeri algı yaratarak, yani sanki CHP’li belediyelerde bir menfilik varmış üzere göstermeye çalışıyorsunuz. Vatandaşımız herhangi bir şeyin farkında. Belediyelerimizin ne koşullarda çalıştığını, vatandaşımıza elbette bakım ettiğini biliyoruz. Onlar bakım ettikçe siz elbette kim bunu hazmedemiyorsunuz. Hazımsızsınız ama size yedirilecek belediye başkanı birlikte bulunmayan, diz çökecek belediye reisi üstelik bulunmayan. Hangi yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Gidiyorsunuz, bu panikle dahi belediyelerimize saldırıyorsunuz. Haksız hukuksuz amal yapıyorsunuz. Amma ve katiyen başaramayacaksınız. Bunun cevabını yapılacak önce seçimde sandıkta milletimiz verecek ve bu haksızlığa hukuksuzluğa ‘dur’ diyecek” dedi.

Mustafa KIRLAK/GİRESUN,

Share: