İmamoğlu: Hoppadak “150 Günde 150 Proje” Kapsamında Tamam 24 Yeşil Alanı İstanbullularla Buluşturacağız

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Silivri Boğluca Yaşam Vadisi’ni hizmete açtı. Projenin açılışını MHP’li Silivri Belediye Reisi Yanardağ Yılmayan’la alay malay yapan İmamoğlu, “Orada yetişen çocukların daha bağımsız milletvekili, doğurucu ve yaratıcı olduklarını göreceksiniz. Doğayla buluştukları takdirde geleceğe de umutla bakan bireylere dönüşüyorlar. İstanbul’un her noktasında projelerimiz devam ediyor. Sadece ’10 Günde 150 Proje” açılışları döneminde kül 24 yeşil kayran projemizi İstanbullularla buluşturacağız” dedi.

İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında, Silivri Boğluca Hayat Vadisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Dört etaptan oluşan projenin yaklaşık 64 bin metrekarelik 1 ve 2’nci etapları İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Silivri Belediye Reisi Yanardağ Yılmayan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Konuşmasında altyapı ve su sorununu fora etmek amacıyla geçmiş Şile’de kocaman projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, doğudan batıya şehrin 39 ilçesine tıpkı hizmeti vermekte azimli olduklarını vurguladı. İmamoğlu şunları söyledi:

“HER YERE EŞİT HİZMET GETİRMEKTEN HAYSIYET DUYARIZ: Bizim üzere hizmetin; partisi, siyaseti, ayrımcılığı olmaz. Rastgele yere denk hizmeti götürmekten balaban onur duyarız. Partizanlığın ve kayırmacılığın milletimize olan zararı ve onlara verdiği huzursuzluğu, onlara verdiği keyifsizliği hepimiz yaşarız, biliriz bunu. Bunun o partisi, bu partisi üstelik gayrimümkün. Bunu sildiğimiz, attığımız an; inanın çokça henüz dörtköşe, çokça henüz adamakıllı günlere kavuşuruz.

BİR AVUÇ İNSANIN DEĞİL TOPLUMUN BAHTIYAR OLMASININ YAŞATTIĞI HAVA TARİFSİZ: Adil, yeşil, yaratıcı İstanbul vizyonuyla kente milyonlarca metrekare yeşil alan kazandırdık ‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında herhangi bir ahit kullanılmamış benzeri altyapı, istihsal fabrikaları evet da restorasyonu tamamladık. Moda İskelesi’nin ne büyüklüğünde bahtiyarlık verdiğini görüyorum. 100 yıl ilk yapılmış tıpkısı iskeleyi aslına uygun benzeri biçimde insanımıza kazandırmanın topluma verdiği varlık, milyonlarca paylaşım, milyonlarca teşekkür. Bunun özü ne biliyor musunuz? Biz kibar aynı milletiz. Asaletimiz, aslımıza olan düşkünlüğümüze ve ona gösterilen hürmete duyduğumuz saygıya dayalı bire bir asillik. Moda İskelesi’ni açılışından itibaren on binlerce insanın gelip gitmesi bilcümle birlikte buna belen. Bahsettiğiniz yapının tabanı inanın bu kadar değil. Amma oradaki anne mesele 20-25 beş yıldır oranın o kuruma, bu şahsa, o kişiye, incitici kullanımlara tabi edildikten bilahare; çekip alınarak vatandaşa ilişik bire bir zemine oturtulmasının etkisinden bahsediyorum. Onun üzere vatandaşın isteğine, maneviyatına, duygularına seslenme ettiğiniz ahit ayrımsız avuç insanın mutluluğu değil, milletimizin mutluluğuna göre hizmetlerinizi yönlendirdiğiniz ant o mutluluğun size verdiği huzuru, gururu tanım edemem.

24 YEŞİL ALAN İSTANBULLULARLA BULUŞTURACAĞIZ: İstanbul, kesinlikle yeşil benzeri şehir olmalı. Ayrımsız insanın kapısından çıktıktan sonra tıpkı parkla buluşması, tıpkısı yeşil alanla buluşması; çocukların orada özgürce oynayabilmeleri haddinden fazla amma çok bulunmaz.

Yeşil alanların insana kattığı huzuru İstanbul’un gelişigüzel sathına yaymakla yükümlüyüz. Orada yetişen torunlar daha mutlak, orada yetişen ayrıntılar elan yaratıcı, daha doğurucu; natür ile buluştukları taktirde geleceğe da umutla icra vekili bireylere dönüşüyor. İstanbul’un gelişigüzel noktasında projelerimiz devam ediyor. Çabucak bu proje açılışları döneminde tamlık 24 yeşil alan projemizi İstanbullularla buluşturacağız.

KURBAĞALARIN BİLE TECEZZI ETTİĞİ DEREDE ZAMAN BALIKLAR YÜZÜYOR Beylikdüzü Belediye Başkanlığı dönemimde 700 bin metrekarelik Yaşam Vadisi’ni şehre kazandırdık. Şehrin bir nice noktasında yeşil düzlük projeleri bitmeme ediyor. Sarıyer’üstelik temeli atılan Yaşam Vadisi’nin 100 bin metrekarelik bir numara etabı sene sonuna kadar ziyarete açılacak. Baltalimanı’nda işgalleri kaldırarak şehrin ortasında nazik bir yeşil düz el ettik. Atatürk Site Ormanı’nda senelerce sadık çevrim benzeri alan adına kaldı. Neden anca gizli? Bir milyon 200 yüz bin metrekarelik metroyla ulaşılabilen aynı alan. Lütfen ayrımsız dönem ziyarete gidin. Kadıköy’üstelik yıllarca esasen hayatımızı aksi etkilemiş Silivri’deki hemşerilerimin birlikte bildiği, üste Kars’tan Edirne’ye büyüklüğünde adı mahsus Kurbağalıdere. Kurbağaların birlikte metrukiyet ettiği Kurbağalı Dere’den bahsediyorum. Amma şimdi kurbağaların ayrıca balıkların et kafalı döndüğü Kurbağalıdere var.

CUMHURBAŞKANINA BAKANLARA BURADAN TEŞEKKÜRNAME ETMEYİ ILGIYLE İSTERİM. AMMA BANA BUNU YAŞATMADILAR: Silivri Belediyesi Cumhur İttifakı içerisinde kreş amacıyla saha tahsisi eden bir tane şehremaneti. İş birliği zımnında Silivri Şehremini Yanardağ Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Tahsis etti, tığ bile yaptık. Keşki herhangi bir şehremaneti bunu yapsa. İş birliğinden biz kaçmıyoruz kim. Bu iyicene bir molekül. Buralarda birbirimize teşekkürname edeceğiz. Bu vaadi işte birbirine olan dolgunca niyetli yaklaşımla yapamadığı evet üstelik geç kaldığı yerde biz yine desteğe hazırız. Yanardağ Bey Silivri’üstelik bakım ederken eksantrik Silivrililer var dahi tığ bakım ederken ayrıksı Silivriler mi var? İnsanımıza hizmet ediyoruz. İlçe şehremaneti başkanlığı yaptım. Benim yaşadığım sıkıntıları ego Volkan Satış’e çektirmem. Bu beyin, ülkemize yayılmalı. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu kürsüden teşekkür edebileceğimiz benzeri iş birliğimiz olsa keşke. Sayın Cumhurbaşkanına, bakanlara buradan teşekkürname etmeyi samimi isterim. Bana bunu yaşatmadılar, yaşatmıyorlar. Bari yaşatsalar.”

YANARDAĞ YILMAZ: İBB İLE İŞ BİRLİĞİNE BITMEME EDECEĞİZ

İBB ile hareket birliğiyle Boğluca Yaşam Vadisi’ni ilçeye kazandırdıklarını kaydeden Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmayan, “Belediye başkanları, domestik hizmet makamları siyasetin karıştırılmaması, siyasetten çıplak tutulması, siyasi mülahazalardan ırak tutulması müstelzim yerler.  Sizlerin vergileriyle yapılan hizmetler. Kreş yerlerinin tahsislerinde, vazıh dirim alanı merkezlerinin, tuvaletlerin ve birçok projede İstanbul Büyükşehir Belediyemizle iş birliği yaptık. İş birliği yapmaya devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.

TOPLAM 245 BİN AKTİF YEŞİL ALAN

İBB Umumi Kâtip Yardımcısı Arif Gürkan Alpay, projeyle ilişkin şu bilgileri verdi:

“Toplamda 2,5 kilometre uzunluğundaki vadinin 1,3 kilometrelik kısmını oluşturan 1 ve 2’nci etabını İstanbul Büyükşehir Belediyemiz 3 ve 4’üncü etabı Silivri Belediyesi üstlendi. Vadinin kül etapları tamamlandığında dere hattı süresince selis benzeri şekilde yürüyebileceği 245 bin metrekare çalışkan yeşil düzlük İstanbullulara kazandırılmış olacak. Silivri Boğluca Yaşam Vadisi 1’inci ve 2’nci etaplarında velespit yolu, yavru oyun alanları, habitat ve dinlenme alanları fonksiyonunun yanında binden fazla dikme ve 10 binden aşkın çalı dikimiyle zenginleştirilmiş bölge halkının dem alacağı tıpkı düz haline döndürüldü.”Share: