İnce’den Kılıçdaroğlu’na baş örtüsü eleştirisi

Yurt Partisi Umumi Başkanı Muharrem İnce Bartın ziyaretinde yaptığı basın açıklamasında CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hamur sorunlar hesabına başörtüsü kabil dağılmış sorunları gündeme getirmekle eleştirirken, “Erdoğan Kılıçdaroğlu’nun, Kılıçdaroğlu de Erdoğan’ın destekçisidir” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce tıpkı paradigma ziyarette bulunmak amacıyla Bartın’a geldi. İl Başkanı Mustafa Polat, Eşkâl İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve çokça sayıda partili eliyle karşılanan Umumi Komutan İnce şehir merkezinde esnaflarla ve vatandaşlarla bir araya gelerek dostane etti.

Parti binasında matbuat mensuplarına açıklamalarda mevcut İnce, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nu soy gündemler adına başörtüsü gibi çözülmüş sorunları gündeme getirmekle eleştirdi.

Türkiye’nin tepeden tırnağa problemler içerisinde olduğunu tabir ederek, “Isınmaktan geçinmeye, toptan ölçekli bire bir savaşa, azılı aynı kızdırma içerisindeyken ve 20 almanak bir nüfuz varken, dolar 19 liraya yaklaşıyor. Kaypak, şaşkın ve beceremeyen bire bir nüfuz var. Kül bunları konuşacağız, bir anda anne tehalüf partisi genel başkanı çıkıyor, ‘başörtüsü üzere diyor, kanun çıkaralım diyor’. Sanki, seçime andıran Erdoğan bunu gündeme getirecekmiş, bak kaybedersem yine başörtüsünü çıkartılar size’ diyecekmiş. Onun elinden bu silahı almış. Olur sonra hangi oldu? Erdoğan üstelik düz okudu. Haydi gel bunu kanun yetmez, anayasayla yapalım’ ya sen bunu adisyon edemiyor musun? Bak takiben hangi getirecek; laikliği çıkaralım diyecek. Bükülme kanunlarını çıkaralım diyecek. Bunları da kabul edersen türban takmak zorunlu olsun diyecek. Bu sefer bunu getirecek. Ortada hakeza benzeri sorun yok, dağılmış. Evvelden sıkıntılar yaşanmış anladık ama bugün çözgün bu sav. Cemiyet bunu kabul etmiş. Takan, takmayan birbirini kabul etmiş bundan sonra. Kimsenin zorladığı bulunmayan. Yani doları, mazotu, raftaki domatesi, benzen içemeyen çocukları, kahvaltı yapmadan okula revan üniversite öğrencileri, ancak bulamayan öğrencileri konuşacağın yerde bir anda başörtüsü. Topluluk ne yazık ki, hamur sorunları unuttu” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’nu Erdoğan’a bindi vermekle de eleştiren İnce, “Tıpkı kısmınızın bana çok kızacağını biliyorum ama bunu söylemeye mecburum. Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun destekçisidir, Kılıçdaroğlu da Erdoğan’ın destekçisidir. Kılıçdaroğlu, partide sıkıştığı ahit ya aynı özet gönderirler, ya önüne kurşun koyarlar, ya ağırlık atarlar, tıpkısı husus peki. Bir Lahzada parti tabanı ayağa kalkar, ‘Genel başkanımıza dokundurtmayız’, neymiş hapse atacaklar üzere. Kıs kıs gülerler öteki taraftan. Orada sancımak üzere uğraşır. Kılıçdaroğlu dahi Erdoğan’ı orada sancımak üzere uğraşıyor. Eş münteha zaten, okeye dönüyor görmüyor musun? Tamam insan. Dolar 20 liraya, süt 30 liraya yaklaşmış, budun geçinemiyor, ev yok. Bunları konuşacağın yerde genişlik gür bildiği alana türban konusuna, başörtüsü konusuna dalıyorsun. Yahu ekonomiyi, tencereyi, mutfağı konuşsana. Erdoğan’ın ekmeğine yağ sürüyorsun. Bak demincek başımıza neler gelecek gör. Laiklik ilkesini çıkaralım’ diyecek, hangi diyeceksin anayasa değişikliğinde. Bu danışıklı döğüşten bıktım ben. Bu bir danışıklı döğüştür, bu aynı ittifaktır. Hamidiye- Dersim ittifakıdır bu. Cumhuriyetin müessis değerleriyle dümen geçmektir, onların altını oymaktır, laikliği yok etmektir bu. Hamidiye-Dersim ittifakını anladınız siz. İkisi da dedesinden çalkantılı duydukları bilgilerle Atatürk’e, Cumhuriyet’e kafalarının kayırıcı tarafında tıpkısı hedef var. Bize böyle ayrımsız barışma gerekmez. Bize, Kamer Genç gibi Dersim değil, Tunceli diyen, Atatürk’e gidip Fatiha okuyan muhafazakarların ittifakı lazım.” ifadelerinde bulundu.

Kent merkezinde esnaf ziyaretlerinde birlikte bulunan İnce ile namına CHP’li olduğunu söyleyen yurttaş ortada üstelik enteresan tıpkısı diyalog yaşadı.

İnce, kendisine CHP’li olduğunu söyleyen vatandaşa karşı, “Buradan kessen CHP akar diyorsun da buradan kessen Tayyip akar diyenlere münasebet kızıyorsun sonraları. Evet, onlara kızma o antlaşma. Ego birlikte diyorum ki 42 yıl hizmet ettim. Benim CHP ile benzeri sorunum yok. CHP’lilerle sizlerle, siz benim dostumsunuz amma tepedekilerle sorunum var. Tepedekilerle sorunum var. Tabandakilerle benzeri sorunum namevcut.” Şeklinde yanıt verdi. – BARTIN

Share: