İngiltere Başbakanı Truss: “Hatalarım üzere defo dilerim, ancak ricat etmeyeceğim”

İngiltere Başbakanı Truss, geçtiğimiz kamer açıklayan idrak paketinin bozukluk olduğu iktisadi ve siyasi krizin peşi sıra yaptığı açıklamada, “Yük alarak yapılan hatalar amacıyla kusur diliyorum. Ancak bu ülkeye çalışmak üzere seçme olduğum amacıyla istifa etmeyeceğim” dedi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss, geçtiğimiz kamer açıklayan idrak paketi ve sonrasında çarkıt Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng’in görevden alınmasıyla yaşanan hesaplı ve siyasal krizin ardından İngiliz iz kuruluşu BBC’ye konuştu. Truss, incizap çağrıları yükselirken “Gravite alarak yapılan hatalar amacıyla bozukluk diliyorum. Fakat bu ülkeye harıldamak üzere berceste olduğum amacıyla ricat etmeyeceğim” dedi. Amacının enerji faturaları ve erdemli vergileri düşürerek insanlara havari olmaya çalıştığını tamlayan Truss “Haddinden Fazla tez ettik ve çokça encam gittik” ifadelerini kullandı.

Sadece ortada Başbakan olup olmadığı sorulan Truss, politikasını değiştirmesi gerektiğini bildiği amacıyla Bakir Maliye Bakanı yerine Jeremy Hunt’ı atadığını ifade ederek “Ulusal çıkarlara bakarak hareket etmemem benim amacıyla ağız ağıza sorumsuzluk olurdu. Akıllıcasına olan, politikayı değiştirmemizdi” şeklinde konuştu.

Öte yandan iki almanak enerji paketinin Hunt eliyle Nisan ayına kadar kısaltılması üzerine Truss “Korunmasız olanları önümüzdeki kışa kadar korumayı planlıyoruz. Bunu yekpare olarak kuşkusuz yapabileceğimizi arıyoruz” açıklamasında bulundu.

Truss’ın, Muhafazakar Fırka zarfında giderek güvenini kaybettiği ve milletvekillerinin aynı kamer ortamında verdiği sözden dönen Truss’ı istifaya çağırdığı aktarıldı.

İngiltere’de hükümet, bildirme efdal dirimlik grubundan alınan yüzde 45’lik rüşvet oranını yüzdelik 40’a düşüren maddeyi içeren bütçe düzenlemesi öneri etmişti. Açıklamanın arkası sıra sterlinin rekor seviyelere düşmesi ve alınan tepkiler üstüne hükümet geri aşama atmıştı. Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng, faziletli gelirlilerden alınacak idrak oranının yüzdelik 45’ten 40’a düşürülmesi maddesinin kavrayışsız çekildiğini açıklamıştı. Fakat bu karar da piyasaları yatıştırmaya yetmemiş ve Başvekil Liz Truss, geçtiğimiz hafta Cuma Namazı günü Kwarteng’i görevden almıştı. – LONDRA

Share: