İngiltere’nin cenup, orta ve şark bölgelerinde kuraklık zar edildi

İngiliz hükümeti, İngiltere’nin cenup, itidalli ve maşrık bölgelerinde resmi kendisine kuraklık zar edildiğini duyurdu.

Ülkenin Yer, Besin ve Karye İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, son 50 yılın sunma yağışsız yazının yaşanıyor olması dolayısıyla İngiltere’nin yarısından fazlasının kuraklık statüsüne alınmasına değişmeyen verildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden sekizinde yağışsızlık yaşandığı belirtilirken bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Cenup Downs, Kent ve Cenup Londra, Herts and Kuzey Londra, Doğu Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Gün Batısı Midlands olduğu bildirildi.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su dağıtım şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı yerine aşina suyun kısıtlanmış kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin genişlik iri su ve atılan akarsu hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği nedeniyle gelecek haftalarda Londra’bile “hortum yasağını” (Belirli tıpkısı su şirketi marifetiyle su kıtlığı sırasında makbul hortum kullanımına ilgilendiren resmi bunama) infaz etmek zorunda kalabilecekleri üstüne uyarmıştı.

İngiltere’de içmece suyu sağlayıcı bir gayrı tedarikçi South East Water üstelik Kent ve Sussex’teki müşterileri amacıyla 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklanan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, susuzluk dolayısıyla talebin 25 yılın sunma faziletkâr seviyelerine ulaştığını açıklamış, düzlük altı suyu seviyeleri bu yıl ilk kez ortalamanın altına düşmüştü.

Londra’daki Thames Nehri’nin kaynağı, yağışların azalması ve orak ayı ayında ülkede yalın rekorunun kırılmasına kez açan ısıdam hava dalgasının etkisiyle susuzluk yaşanıyor.

Share: