Iraklı oyuncu Enas Irade, yavaş fotoğrafını kullanan Economist dergisine dava açtı

Iraklı aktris ve sunucu Enas Taleb, Economist dergisinin “Fellah Dünyasında Kadınlar Bozukluk Erkeklerden Elan Şişmandır” başlıklı makalesinde tehlikeli olduğu benzeri fotoğrafı kullanması zımnında dava açtı.

İngiltere merkezli haftalık bilgi, arsıulusal ilgiler ve ekonomi dergisi Economist, yayınladığı “Gündüz Feneri Dünyasında Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Şişmandır” antetli makalesinde Iraklı oyuncu ve sunucu 42 yaşındaki Enas Taleb’in 9 kamer önceki Irak’taki Babylon Arsıulusal Festivali’nde fariğ bire bir fotoğrafını kullanması dolayısıyla Taleb yoluyla dava edildi.

Kilolu olduğu fotoğrafın demet dışında, izni olmadan kullanıldığını belirten Taleb, söz konusu fotoğrafın kullanılması ile özgürlüğünün ve mahremiyetinin ihlal edildiğini tabir etti. Taleb, Economist dergisi hakkında İngiltere’üstelik kanuncu prosedür başlattığını belirterek, söz konusu fotoğrafın fotoşop olduğunu tez etti.

Taleb, makaleyi “umumi adına Arap kadınlarına ve özelde Iraklı kadınlara taşlama” olarak nitelendirerek, Economist’in neden “Avrupa yahut ABD’üstelik değil dahi Fellah dünyasındaki büyük kadınlara sargı duyduğunu” sordu.

Economist’in makalesinde, Irak’ta kadınları evde tutan meskenet ve içtimai kısıtlamaların, Fellah kadınların erkeklerden daha çok dokunaklı olmasının nedenleri arasında olduğu savunulurken, Iraklı erkeklerin kadınlardaki ideal gövde kendisine Enas Taleb’i sıkça benzer gösterdiği öne sürüldü.

Makale, içtimai medyada şişman aksülamel çekti

Economist’in yayınladığı makale sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu. Toplumsal medya kullanıcıları, söz konusu makaleyi, “ırkçı”, “cinsiyetçi” olarak nitelendirerek, Zenci kadınlarını “utandırdığını” ifade etti.

Taleb, Irak’ın sunma ünlü aktrisleri ortada vadi alırken ve Instagram’da 9 milyon takipçisi bulunuyor. – LONDRA

Share: