İş Musahabe, yıpranmamış sezona “Hayatın İçinde Müzakere” sloganıyla başlıyor

Yıpranmamış sezona “Hayatın İçinde Nutuk” sloganıyla hazırlanan İş Konuşma, 27 Ilk Teşrin’üstelik orkestra şefi Patrick Hahn yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Olga Scheps’in gerçekleştireceği dinleti ile salonunun kapılarını seyircilerine açacak.

Beşiktaş’ta aynı otelde gerçekleştirilen yıpranmamış sezonun lansman toplantısında konuşan İş Sanat Umumi Müdürü Zuhal Üreten, 23 yıldır çalım namına ruh sürdürürken, kuruldukları günden beri sanata destek verdiklerini söyledi.

Üreten, bu yıl mevsim kavramının dışına çıktıklarını ve hep sene boyunca süren aktivitelerle sanatseverlerle mülaki olmak istediklerini belirterek, “Zira musahabe faaliyetlerinin ülkemizin geleceğini birleştirici gücü olduğunu düşünüyoruz. Bunun frekansını da sınırlarını da arttırmayı istek ediyoruz. Onun üzere de yaz dönemi süresince İş Çıkışı Konserleri evet da İstanbul dışında dinlence yörelerinde yürüttüğümüz faaliyetlerle sanatseverlerle tıpkısı arada koyulmak üzere hız gösterdik. YouTube kanalımızı faal tutmaya çalıştık. Ama gine da güz, okulların açılmasıyla alay malay yeni tıpkısı heyecanla inşallah sizlerin birlikte seveceğini düşündüğümüz yeni ayrımsız faaliyet yaptık.” dedi.

İş Sanat’ın konuşma yönetmeni Develik Turaç ise Kovid-19 salgınından çokça şey öğrendiklerini ve bir nice konuda sınama kazandıklarına meni ederek, “Bunlardan ayrımsız tanesi bile salonumuzun dışında aktiflik yapmaktı ve bunda ısrarlıyız. Yapmaya de devam edeceğiz. Geçen seneki Cuma Namazı İş Çıkışı ile başladığımız açık gelgel konserlerine bu sezon da bitmeme edeceğiz.” diyerek konuştu.

Turaç, konuşmasında antrparantez aktiflik mekanlarının antik şehir tiyatrolarından Atatürk Kültür Merkezi’ne İş Kuleleri Salonu’ndan Kibele Çeşmesi Heykeli’nin önüne, İş Bankası’nın galeri ve müzelerinden YouTube kanalına uzandığını, değişik zevklere seslenme eden zengin tıpkısı aktiflik programıyla sanatseverlerin karşısına çıkmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdi.

Cuma İş Çıkışı konserleri

İş Nutuk’ın alçak sargı gören ücretsiz Cuma Namazı İş Çıkışı konserleri, 23 Eylül’de popüler rock müziğin sevilen ismi Sair Fışkın ile başlayacak. Uzun Yüksel, Sufle, Sonic Boom kabilinden isimlerle bitmeme edecek ücretsiz konserler, cuma günleri İş Kuleleri Kibele Çeşmesi Heykeli Önü’nde saat 19.00’birlikte başlayacak.

Bakir sezonda İş Nutuk, ayrımsız zamanda “Ben Rum” antetli biricik şahsiyet seyir oyununu Patara ve Teos Antika Kentleri’nde peyrev ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Kader Kenter’in ruhlu performansıyla anılarda kayran edinen “Ego Rum”, yıllar sonraları Hilal Bingöl yoluyla yeniden sahneye taşındı. Küçük Asya’nun bayrı tarihini 16 eş karakter üzerinden anlatan, Güngör Dilmen’in kaleme aldığı oyunun direktör koltuğunda Tekebbür Yeltan oturuyor.

“Ben Anadolu”, 1 Ekim saat 19.00’dahi Patara Antika Kenti Meclis Binası’nda ve 8 Teşrinievvel saat 19.00’bile Teos Antik Kenti Piyes Binası’nda ücretsiz yerine sahnelenecek.

Kullanılmamış yılın başlangıcında “Viyana Ön Gösterim Konseri”

İş Hanek İş Kuleleri dinleti salonunun kapılarını 27 Ilk Teşrin saat 20.30’bile orkestra şefi Patrick Hahn yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Olga Scheps’in gerçekleştireceği açım konseri ile açacak.

ECHO Klasik ödülünün sahibi Olga Scheps’in Piyotr Ilyich Tchaikovsky’nin birinci piyano konçertosunu seslendireceği konser, Dmitri Shostakovich’in on numaralı senfonisi ile bitmeme edecek.

İş Konuşma eskimemiş yılı English Chamber Orchestra ile kutlayacak. 3 Ev 2023 saat 20.30’üstelik Atatürk Kültür Merkezi Opera Salonu’nda gerçekleşecek saz ve dansın tıpkı araya geldiği “Viyana Ön Gösterim Konseri”nde Johann Strauss valsleri ve polkalar seslendirilecek.

Dünyanın yer kocaman senfoni orkestraları ortada gösterilen Tiflis Senfoni Orkestrası, 7 Boşluk’ta saat 20.30’bile İş Kuleleri Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak. Bestekâr ve orkestra şefi Vakhtang Kakhidze yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası, flüt sanatçısı Şefika Kutluer’le birlikte Mozart’tan Tchaikovsky’e uzanan benzeri repertuvarla sahnede olacak.

Tallinn Görüş Orkestrası ve Venedik Barok Orkestrası, bu sezon İş Nutuk’a konuk olacak

Grammy ödülllü Estonyalı orkestra şefi Tonu Kaljuste yönetimindeki Tallinn Kaynak Orkestrası bile 8 Şubat 2023 saat 20.30’de İş Kuleleri Salonu’nda dinleyicilerle aynı araya ati.

Yaşayan sunma koskocaman bestecilerden biri kendisine gösterilen Arvo Part’ın eserlerini seslendirecek orkestra, kuruldukları yıl bestecinin “Te Deum” antetli eserini kaydettikleri uzunçalar ile klasik saz dünyasında koca tıpkısı düzlük edindi. Orkestranın kurucusu şef Tonu Kaljuste ise Arvo Part’ın “Adam’s Lament” kaydı ile 2014’te Grammy Ödülü’nün sahibi oldu.

İş Konuşma bu zaman İtalya’nın en çarkıt topluluklarından biri olan dünyaca adlı Venedik Barok Orkestrası’nı birlikte sahnesinde ağırlayacak.

Barok dönemin eserlerini otantik barok enstrümanları ile seslendiren Venedik Barok Orkestrası’nın mayıs ayındaki konserinin solisti ise çellist Mario Brunello olacak. 1986 yılında Tchaikovsky Yarışması’nı kazanan Brunello, Royal Filarmoni, New York Filarmoni, La Scala Filarmoni gibi ilkin görünmek için birçok prestijli orkestra ile konserler verdi.

Valery Gergiyev, Cladio Abbado, Zubin Mehta gibi dönemin adlı şefleriyle çalışan sanatkâr, 9 Mayıs 2023 akşamı 20.30’de İş Kuleleri Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak.

“İskandinav cazının babası” olarak tanımlanan Norveçli artist Jan Garbarek, ismini haiz topluluğu Jan Garbarek Quartet ile 27 Nisan 2023’te saat 20.30’dahi İş Laf’a konuk olacak.

Türkiye’birlikte canlı tıpkı hayran kitlesine ehil olan Norveçli progresif caz topluluğu Jaga Jazzist, 25 Familya 2023’te 20.30’de İş Kuleleri Salonu’nda tayf takanak.

İş Nutuk’ın “Rüya ve Dayanışma” sezonunda ilk defa Almagest ismiyle benzeri araya mevrut Sabri Tuluğ Tırpan, Uğraş Erdoğan, Gösteri Pelit ve Yanardağ Öktem yıpranmamış konserlerinde şaşırtı konuklar ağırlayacak. Almagest Quintet konseri, 1 Mart’ta saat 20.30’birlikte İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleştirilecek.

“Simply Sinatra” konseri teşrinisani ayında sahnelenecek

İş Tekellüm, Londra prodüksiyonlu “Simply Sinatra” konserini teşrinisani ayında İş Kuleleri Salonu’nda seyircilerin beğenisine sunacak. London Concert Orkestra’nın sahne alacağı konserde, solistler Matt Ford ve Katie Birtill’n seslendireceği Sinatra şarkılarına dans eşlik edecek.

Caz müzikçi Renaud Garcia-Fons’ın Serkan Halili ve Su Türkan ile tıpkı araya gelerek oluşturduğu “Tellerin Nefesi” projesi, 22 Gücük Ay 2023’te saat 20.30’birlikte İş Kuleleri Salonu’nda düzenlenecek.

Salvatore Adamo etraflı tıpkı aradan sonra seyircisiyle İş Kuleleri Salonu’nda buluşacak. “Seçme Yerde Kar Var”, “Karlar Düşer” ve “Yandaki Kızı” şarkılarının orijinallerinin sahibi Adamo konseri bile ati yıl gücük ay ayında İş Kuleleri Salonu’nda yapılacak.

Nükhet Arınmış, “Nünü Caz Söylüyor”la İş Danışma’ta

Türk pop müziğinin sevilen ismi Nükhet Duru, 16 Son Teşrin akşamı “Nünü Caz Söylüyor” isimli özel konseriyle İş Kuleleri Salonu’nda sevenleriyle buluşacak.

Sıra dışı sesi ve yorumlarıyla degaje bire bir hayran kitlesine erbap Cem Adrian, İş Hanek amacıyla hazırladığı hususi projede tamamı Türk sanat müziğinden oluşan benzeri repertuvarla seyircinin karşısında olacak. Bu proje üzere sahnede yerini matlup Türk tekellüm müziği topluluğu ile ilk defa tıpkı araya gelecek Adrian bu konseri, 20 Aralık saat 20.30’bile İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Türk halk müziği sanatçısı Feryal Öney, Ayfer Vardar ve Elif Buse Doğan ise 7 Mart 2023’te sat 20.30’dahi İş Kuleleri Salonu’nda “Avrat Ozanlar” başlıklı konserde ayrımsız araya ati.

“Mavi Boncuk”, “Feride”, “Intizar Bu Şarkıların Gözü Görme Engelli Olsun” kadar sayımsız üzüntü, uzunçalar ve filme imza atan idareci artist Emel Sayın ise 12 April 2023 saat 20.30’bile özel ayrımsız proje ile sevenleriyle İş Kuleleri Salonu’nda buluşacak.

Tango, gökçe yazın ve temsil İş Görüşme’ta

İş Musahabe’ta gelecek yıl mayıs ayında Acun Tango Şampiyonu German Cornejo ve Tango After Dark topluluğu eylem gerçekleştirecek

Mehmet Birkiye ve Atilla Birkiye’nin sahneye hazırladığı dinletiler bu sezonda üstelik seyircisiyle İş Kuleleri Salonu’nda ücretsiz buluşurken, aynı zamanda İş Danışma’ın YouTube kanalından da yayınlanacak. 7 Teşrinisani’dahi Behçet Necatigil şiirleriyle başlayacak dinletiler, Ümit Yaşar Oğuzcan, İlhan Sağlam, Sabahattin Mualla, Tarık Dursun ve Cemal Süreya ile devam edecek.

Müzik ve tiyatroyu ayrımsız sahnede birleştiren İş Tekellüm’ın yavru oyunlarında bu zaman “Robot Pinokyo”, 20 Son Teşrin saat 15.00’te sahnelenecek. Müzikal oyunda kollar iyiyi, kötüyü ve arkadaşlığı öğrenen Robot Pinokyo’nun düzenli büyüme macerasına şahit olacak.

Benzersiz Kopan’ın baştan kaleme aldığı, Titrek Pamir’in yönettiği müzikli oyunda anlatıcı rolünü Aslı Tandoğan üstlenirken, Pinokyo karakterine Anıl Altınöz maltalık veriyor.

İş Konuşma YouTube kanalı

“Evde Musahabe Zamanı” ile başlayan İş Musahabe devre içi yayınları bu zaman bile İş Danışma’ın YouTube kanalında bitmeme edecek. Kıraat tiyatrosu, yazın dinletileri ve devre içine hususi programları ile İş Görüşme YouTube kanalı seyircili konserlerden yayınlayacağı, dinleti videolarını bile seyircisi ile buluşturacak.

Ekin musahabe dünyasının yüzü sıcak isimlerinin sunma sevdikleri müzik, kitap, filmlerin konuşulduğu Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunduğu “Hayatımın Listesi” ikinci sezonu ile kasım ayında YouTube kanalında seyircisinin karşısında olacak.

Sergiler

İş Nutuk Kibele Konuşma Galerisi yeni sezonuna görsel sanatların değişik dallarındaki üretim eden Mustafa Pilevneli ile başlıyor. 60 yılı fazla tekellüm hayatı boyunca ürettiği semirtilmiş boya, akrilik tuval resminin yanı sıra suluboya ve renkli kazıma resim çalışmalarıyla yetinmeyip bugüne kadar sırça, mozaik, vitray, seramik, ahşap, beton ve alüminyum kadar materyallerle sayısız mimari aplikasyon üreten Pilevneli’nin “Mavilerde 60 Yıl” başlıklı sergisi, 22 Eylül’birlikte açılacak.

Ressam Nevhiz Tanyeli’nin sakat asrı aşan müzakere hayatına dair izler haiz “Varlığımın Acayip Şarkısı” antetli sergisi üstelik İş Musahabe Ankara Konuşma Galerisi’nde görüşme edilebilir.

Share: