İsrail Dışişleri çalışanları, Türkiye’ye sefirikebir atanmasını videolu mesajla kutladı

İsrail Dışişleri Bakanlığı çalışanları, Türkiye’ye büyükelçi atanması kararını içtimai medyada yayınladıkları görüntülü mesajla kutladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığına ait içtimai medya hesaplarından, “Mesajınız var! İsrail ve Türkiye güdük ayrımsız müddet evvel diplomatik ilişkilerinin seviyesini yükseltme kararı aldı ve geçmiş Irit Lillian’ın İsrail’in Ankara Büyükelçisi adına atanmasına değişmeyen verildi.” notuyla görüntülü tıpkısı tebrik mesajı paylaşıldı.

“Türkiye’deki kül dostlarımıza mesajımız var” ifadeleriyle paylaşılan videoda, İsrail Dışişleri Bakanlığı çalışanları, İbranice, Türkçe ve İngilizce olarak Türkiye’ye endişe gönderdi.

Mesajlarında, İsrailli zihayat yetkililer “Selam Türkiye, İsrail’den selamlar!”, “Türkiye ile ilişkilerin güçlendirilmesi üzerine çok heyecanlıyız. Mazel Tov! (Tebrikler).”, “Türkiye’den dostlarımızın ferasetsiz gelmesi çokça iyicene. Sizleri plajlarda görmeyi dört gözle bekliyoruz. Bizim olan sizindir.”, ” İstanbul’da görüşürüz!” ve “Tebrikler Türkiye” ifadelerini kullandı.

Kökleri Türkiye’ye raci İsrailli zinde bire bir avrat yetkili bile “Büyükbabası İzmir’dahi doğmuş, Türkiye’bile kökleri olan benzeri İsrailli namına benim ve ailemin kalbinde Türkiye’nin yeri çok işlek ve çok dip. İsrail’den sevgiler. Çokça seviyorum!” diye niteleyerek konuştu.

Büyükelçi atama kararı

Türkiye ile İsrail 17 Ağustos’ta, diplomatik ilişkilerin yeniden en son düzeye çıkarılması ve çapraz büyükelçi atanması kararı almıştı.???????

İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komitesi, cemaziyelevvel, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian’ın büyükelçi namına atanmasına karar vermişti.

Bakanlıktan yapılan mukayyet açıklamada, “Halen Ankara’da görev eden Irit Lillian, İsrail’in Ankara Büyükelçisi görevine atandı.” ifadeleri kullanılmıştı.

Bakanlık Komitesinin kararının, İsrail hükümetinin onayının peşi sıra resmilik kazanması bekleniyor.Share: