İSTAD Başkanı Karakoyunlu’dan Ermenistan’ın saldırılarıyla ilgilendiren izah Açıklaması

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) Başkanı Sefer Karakoyunlu, Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarıyla ilişik, “Bölgede barış ve istikrarın yolu Ermenistan’ın agresif tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Son Teşrin 2020 tarihinde imzalanan barış anlaşmasına harfiyen uymasından zarif.” değerlendirmesinde bulundu.

Karakoyunlu, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar ve sonrasında BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ifadeleriyle ilişik yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın agresif tutumu neticesinde gelişen olaylarda 77 Azerbaycan askerinin şehit olduğunu, Ermenistan marifetiyle bile yüzlerce zayi verildiğini hatırlattı.

Saldırıların Ermenistan yoluyla başlatıldığını, çizgi bölgesine mayın döşeyen ve taciz ateşinde bulunan Ermeni askerlerine cebin Azerbaycan ordusunun de misliyle yanıt verdiğini tamlayan Karakoyunlu, “Dünyanın ve bölgenin barışa ihtiyacı olan ayrımsız dönemde, Ermenistan’ın esasen provokatif eylemlerde bulunması kabul edilemez bir durumdur. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Ermenistan marifetiyle yapılan saldırıları görmezden gelerek, tersine Azerbaycan ve Türkiye’yi suçlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Karakoyunlu, açıklamasında şu görüşlere vadi verdi:

“28 yıl Azerbaycan topraklarının işgaline göz yuman Ermenistan yandaşlarını, Avrupa’da evvelden Türk Büyükelçilerine suikast düzenleyen günümüzde da Azerbaycan, Paris ve Londra Büyükelçiliğine saldırıda bulunan ASALA terör örgütünü, Türklere cebin çifte ölçün uygulayıcı insan hakları savunucularını kınıyoruz. Bölgede sulh ve istikrarın yolu Ermenistan’ın saldırgan tavırlarından vazgeçmesi ve 10 Son Teşrin 2020 tarihinde imzalanan sulh anlaşmasına harfiyen uymasından geçer.”

Share: