İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Edirne Belediyesi’nin İklim Planını Hazırlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentlerin erke verimliliğini artırmak amacıyla “İklim Eylem Planı” kapsamında Edirne Belediyesi ile anlaştı. Bu ittifak çerçevesinde İBB, Edirne Belediyesi’nin “karbon atıl” hedefi doğrultusundaki iklim planını hazırlayacak.

İBB iştiraki İstanbul Erke KAZANÇ, evcil yönetimlere hazırladığı Sürdürülebilir Enerji ve İklim Gösteri Planı (SECAP) çalışmalarına bitmeme ediyor. Henüz geçmiş Büyükçekmece ve Dertli Belediyelerine yenilenebilir erke konularında danışmanlık hizmeti veren İstanbul Enerji, sonuç namına Edirne Belediyesi ile iş birliği yaptı.

Edirne Belediyesi Atatürk Ekin Merkezi’nde düzenlenen SECAP lansman programı, akademisyenler, patika odaları, ticaret endüstri odası üyeleri, mahalle muhtarları, gibi birçok gelgel ve kuruluşun katılımıyla yapıldı. Edirne Şehremini Recep Gürkan ve İstanbul Erke Genel Müdürü Yüksel Yalman, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Gösteri Planı kapsamında teşrikimesai protokolü imzaladı.

BİR DERECELİK ISI ARTIŞI DÜNYAYI DEĞİŞTİRİYOR

Erke ve iklim çalışmaları üstüne, evcil yönetimlerle hareket birliğinin önemine değinen İstanbul Enerji SAVUŞMAK Umumi Müdürü Yüksel Sert, “Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı çalışmalarımız bu açıdan çok balaban. Hele 2000’li yıllardan sonradan pozitif ayrımsız derecelik artışın üstelik dünyayı pekâlâ değiştirdiğini hepimiz görüyoruz. Sürdürülebilir İklim Gösteri Planı (SECAP) yerel yönetimlerin tartı alanlarından biri. Bu kapsamda akademisyenler danışmanlığında, ehlivukuf mühendis kadromuzla yerli yönetimlere müşavirlik yapıyoruz” dedi.

HEDEFİMİZ KARBON NÖTR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise İstanbul Erke ile birlikte başlatılan bu sürecin önemine özen çekerek, “Hedefimiz Karbon ruhsuz ayrımsız kent. Bu hedefe 2050 yılında ulaşmayı planlıyoruz. Karbon nötre ulaşamazsak, evlatlarımız, torunlarımız bizim yaşadığımız kabilinden bire bir dünyada yaşayamayacaklar. Kemiksiz olan bu” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul Erke ve Edirne Belediyesi hareket birliğinde 2050 Karbon Nötr hedefi doğrultusunda temiz erke çalışmaları gerçekleştirilecek.

Share: