İSTANBUL-ESMER SURLARI MİLLET BAHÇESİ PROJESİ’NİN 1’İNCİ ETABINDA SONA GELİNDİ

İstanbul Fatih Belediyesi, Yeşil Fatih Vizyonu hedefiyle akım ederek Karaca Surları Millet Bahçesi ve Topkapı Kaleiçi Meydanı üzere bir nice farklı projeler oluşturdu. Esmer Surları Budun Bahçesi’nin 1’inci etabını gazetecilerle keşfe çıkan Fatih Şehremini Mehmet Ergün Turan, ‘Topkapı’dan Mevlanakapı’ya büyüklüğünde olan bu alanımız ağız ağıza macerasız yapılarla gecekondularla doluydu. Bu alanı insanlarla savaş etmeden, ağız ağıza rızaya dayalı şekilde boşalttık ve projemize başladık. İnşallah 1 buçuk kamer sonraları ise cümle İstanbul ve Fatih’te oturan vatandaşlarımızla buluşacak’ dedi.

Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, belediyenin kısaca 3 buçuk yıldır sürdürdüğü Esmer Surları Budun Bahçesi Projesini ifham etmek üzere 17 Kasım’bile basınla bire bir araya geldi. 5 Etapta ele alınan 230 bin metrekare büyüklüğündeki İstanbul Esmer Surları Millet Bahçesi Projesi ile Topkapı- Yedikule yaklaşık 3 buçuk kilometrelik minval süresince selis gelgeç, çiftteker yolu ve yeşil düzlük üretilecek. Bu alanda İstanbul endemikleri ? tıbbi ve hoş kokulu nebatat konseptli tematik bahçe, velespit yolu, ateşsiz piknik alanı, macera oyun alanı, yavru oyun alanları, basketbol ve voleybol sahaları, kaykay pisti, çocuk kütüphanesi ve çocuk oyun atölyeleri, umum becerileri kursları vb. bir nice fonksiyon proje alanı içerisinde vadi takanak. mübayaa çalışmaları nefer mülkiyetinin ve gayrikanuni yapılaşmanın aşkın olduğu 1’inci ve 2’nci etapta yoğunlaşmıştır. 3 yıllık süreçte 1000 dirilik ile görüşülerek uyum tarafından kısaca 60 bin metrekare alan amme mülkiyetine geçmiştir. Sur dibinde yasa dışı kendisine yapılaşmış 266 bina, 317 sundurma ve 490 bağımsız göz temizlenmiştir. 1’inci etabı gazetecilerle keşfe çıkan Komutan Turan, bu alanın 60 bin metrekaresini 2022 içerisinde halkın hizmetine sunacaklarını belirtti.

‘FATİH’TEKİ GENIŞLIK BALABAN YEŞİL ALAN’

Başkan Turan, ‘Kişmiri Surları Kavim Bahçesi Projemizin 1’inci etabının ihalesi Mekân Kentçilik Bakanlığımız, Şişko Hane Dairemiz marifetiyle yapıldı. Amma bu alandaki bilcümle devletleştirme, proje çalışmalarını Fatih Belediyemiz yaptı. Kısaca 25 bin metrekare olan bu alanımız, inşallah 1 buçuk ay sonraları vatandaşımızla buluşacak. Bu düzlük, şu anda Fatih’te mevcut yeryüzü iri yeşil alandan bile iri. Gene bunun çabucak Mevlanakapı- Selinkapı arasında 2’nci etapta de çalışmalarımız bitmeme ediyor. Burada birlikte 3 ayrı bölgede çalışmamız var. İnşallah 2 ay sonra, 1 etabı 3 kamer sonradan ayrıksı adım açacağız. Hem İstanbullular amacıyla hem bile Fatihliler amacıyla çokça değişik tıpkısı bakış açısı, farklı bir yeşil alan ortaya koymuş olacağız’ şeklinde konuştu.

‘DONATI ODAKLI TAHAVVÜL FİKRİ İLE YOLA ÇIKILDI

Proje faaliyetlerini gerçekleştirirken ‘Donatı Odaklı Dönüşüm’ fikrinden yola çıktıklarını bile vurgulayan Komutan Ergün, ‘Temelde, ilçemizdeki yeşil düz oranıyla, park yeri, yavru parkı kadar kamusal alanların artırılmasını, tıpkısı devir ve kültür merkezi olan ilçemizin çarpık çurpuk yapılardan arındırılmasını amaçladık. Aşağılık bile üç yılın böylece, ilçemizdeki yeşil düzlük miktarında, rekor düzeyde artışın yaşanacağı adımları atmış bulunuyoruz. ‘Donatı Odaklı Dönüşüm’ yaklaşımının, ilçemize kazandıracağı sair avantajları şöyle sıralayabilirim:

‘Riskli yapı stoğunun kaldırılmış edilmesi, şehirlerin/Yerleşmelerin muvazeneli gelişmesine olanak sağlanması, yerleşme alanlarında yoğunluğun azaltılması ve sıhhileştirme imkanının artırılması, hemşehrilerimize, depreme alın tehlikesiz konutlarda ikamet etme imkanı sunulması, kentçilik ve yaşam standartlarının yükseltilmesine imkân sağlanması, yapılan işlerde, alınan kararlarda uzlaşmanın ana alınması, amme kaynaklarının uygun değer kamusal fayda üzere kullanılması, kıyamet sonrası amacıyla toplantı alanlarının artırılmasına ulama sağlanması, İstanbul’daki dört UNESCO Acun Mirası Alanından olan Kara Surlarının korunmasına ve destinasyonuna ulama sağlanması.’

‘BM SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA’ AMAÇLARINA UYGUN BİR PROJE YERINE SEÇİLDİ

Komutan Ergün sözlerine son kendisine şunları ekledi:

‘Çalışmaları sürmekte olan Esmer Surları Budun Bahçesi projemiz, İlçemizdeki yeşil alanların oranını müzayede ve İlçemizi henüz yaşanabilir bire bir noktaya transfer hedefimizin yeryüzü kararlı hamlelerinden birini entrika ediyor. söz konusu projemiz, ‘BM Sürdürülebilir Kalkınma’ amaçlarına akla yatkin ayrımsız proje yerine seçildi ve Marmara Belediyeler Birliği’nin, 3 dönem geçmiş yayımlanan ‘Sürdürülebilir Projeler’ kitabında düzlük aldı. ‘Belediyelere İlham Verecek 15 İyi Uygulama’ beyninde gösterildi.?

TOPKAPI KALEİÇİ MEYDANI

Esmer Surları Budun Bahçesi projesinin kuzeyde kelle etabı olan 5. aşama ise Kentsel Tasarım Proje Yarışması ile murahhas aynı yaklaşımla ele alındı. Günümüzde şişko taşım depolama alanı olarak kullanılan ve Bizans-Osmanlı dönemlerinde kente antre alanı yerine kocaman aynı yere eş olan Topkapı meydanının bölgenin çarkıt kullanımına ve uygulanan cazibe fonksiyonlarına makul namına kamusal düz olarak kente kazandırılması yarışmanın amacını oluşturmaktadır. Yarış projesi ile bölgenin dizayn potansiyeli değerlendirilecek, tarihi kimliği ortaya çıkarılacak, kamusal kullanma değeri arttırılacaktır. Bu proje ile Fatih’in kent hafızasına yaklaşık 20 bin metrekare kadar tıpkı düzlük kazandırılacak.

FATİH’TEKİ YEŞİL VİZYON PROJELERİ

‘Kişmiri Surları Ulus Bahçesi Projesi, Millet Bahçesi 2’nci Hamle Fikir Projesi, Ulus Bahçesi 13 SMÖ Yapı (Silivrikapı Mahallesi), Topkapı Kaleiçi Meydanı Kentsel Dizayn Projesi, Karagümrük Yön Parkı ve Hayat Merkezi, Sirkeci – Kazlıçeşme Raylı Cümle Eğreti Odaklı Yeni Evlat Ulaşım Projesi, Silivrikapı Fanço Ana Yavru Merkezi (Bala Köyü).’

Share: