İSTANBUL-GALATASARAYLI FUTBOLCULARIN FORMALARINI ÇALIP İKİNCİ UMUM UYGULAMASINDA SATAN, 6 ŞÜPHELİ HAKKINDA İDDİANAME

Sevda SARIKAYA–GALATASARAYLI futbolcular ve teknik heyetin kullandığı 2 bin 443 nüsha minval, çorap, şort gibi özel ürünleri çalıp, ikinci ahali uygulamasıyla sattıkları iddiasıyla 4’ü kulüpte  görevli, 6 münasebetsiz üzerine iddianame düzenlendi. Galatasaray Akademisi sorumlusu, güdücü, çamaşırlık çalışanı ile masörün da aralarında olduğu şüpheliler karşı, ‘Zincirleme şekilde bina ve eklentileri içerisinde himaye altına alınmış kayıt üzerine arakçılık’ suçundan 17 yıl 6 taban kadar mapushane cezası istendi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, sponsor firma yoluyla Galatasaray Spor Kulübü’ne, futbolcuların ve ustalık heyetin kullanımı için verilen özgün eskimemiş zaman forma, antrenman yeleği, şort çorap kabil ürünlerin kulüp bilgisi dışında ve meram alınmadan üçüncü eşhas marifetiyle genel ağ içinde satışa sunulduğu gerekçesiyle anket yapılarak, iddianame hazırlandı.

ÖZEL MAHSULAT ‘KELEPİR MARKETİ’ KULLANICI İSMİYLE SATILDI

İddianamede, soruşturmanın piyasada satışı yasak bu ürünlerin, ikinci ahali yük satışı yapılan bire bir internet platformunda pazarlandığının tespit edilmesi konusunda, Galatasaray Klübü yoluyla 2021 yılı Ilkgüz ayında yapılan cürüm duyurusuyla başladığı bildirildi. Galatasaray futbol A takımının ayak topu müsabakaları sayısı kadar sponsor firma aracılığıyla sağlanan ürünlerin, futbolcuların terlemesini geciktirmek kabil birçok özelliğe erbap olduğu belirtilen iddianamede, söz konusu ürünlerin öngörülen süreden önce tükendiğinin anlaşılması üstüne araştırı yapıldığı anlatıldı. Florya Dayanıklı Oktay Tesisleri’nde yapılan aramada ürünlerin ayrımsız kısmının bulunduğu fakat, tesiste bulunması müstelzim 2 bin 443 ürünün nahak şekilde kulüp dışına çıkarıldığı tayin edildi. Piyasada satışa verilen ürünlerden elan yüksek özelliklere topluluk olan ürünleri, Trendyol bünyesinde kayran düz ikinci halk as platformu ‘Dolap’ isimli uygulama üzerinden, kulüpte sürücü yerine çalışan Ahmet Âmâ ve kasılma çalışanlarıyla irtibatı olduğu tayin edilen Buğur Fatih Ünsal’ın ‘Kelepir Marketi’ kullanıcı ismiyle ürünleri satışa sunduğu tayin edildi.

ŞÜPHELİNİN EVİ GS MAGAZASI GİBİ ÇIKTI

Şüphelilere müteveccih eş anlı operasyonda Antalya’bile zihayat nahoş Buğra Fatih Ünsal’ın ikametinde 6 koli halinde toplamda 276 skor gelişmemiş, 50 adet ayrıntılı kollu gestalt, 16 koşa çorap ve 30 şortun ele geçirildiği, bu ürünlerden 44’ünün otantik ve piyasada temininin benzer sıfır ürünler olduğu, değerinin 25 bin 487 TL olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra şüphelilerin telefonlarında, ürünlere ilişkin haddinden fazla sayıda ışık olduğu bile kaydedildi.

Şüphelilerin Galatasaray Akademisi sorumlusu Gürsel Polat, taşıtçı Ahmet Görmez, çamaşırlık çalışanı Turgut Uyan ile masör Sedat Peker’in dahi

Şüphelilerden Buğur Fatih Ünsal ifadesinde, müşterileri arasında GS’li futbolcular bile olan berber Yılmaz Kederli isimli şüpheliden, onun eliyle tanıştığı Kulüpte yüksekokul sorumlusu kendisine çalışan Gürsel Çelik’tan ürünleri aldığını söyledi. Kendisinin koleksiyoner olduğunu söyleyen dalavereli Ünsal, İbrahim ve Yılmaz isimli düzenlilik görevlilerinden birlikte işaret satın aldığını anlattı.

Şüpheli Yılmayan Kederli ise, Buğur Fatih Ünsal’a 3-5 skor tişört sattığını, bunları da kendisine dalavereli Gürsel Çelik’ın getirdiğini, hırsızlık yapmadığını encam sürdü.

Kulüpte taşıtçı adına etkin münasebetsiz Ahmet Âmâ ise, Florya Kip Oktay Tesisleri’nde gelişigüzel görevliye kullanılması amacıyla birer mızıka halinde malzeme verildiğini, namına ilişkin olan bu ürünleri genel ağ zarfında satışa çıkardığını belirterek, kulübe ilişkin malzemeleri çıkarmadığını dile getirdi.

Çamaşırhanede etkin kaka Turgut Akla Yatkın ise, Buğur Fatih Ünsal’ı genel ağ üzerinden tanıdığını, hamiş rakip futbolcuların vermiş olduğu formaları namına sattığını, bunun dışında futbolcuların yırtık, yıpranmış formaları ve futbolcuları kendisine ihsan ettiklerini, bunları bile internet üzerinden satışa sunduğunu anlattı.

Kulüpte akademi sorumlusu olan yabansı Gürsel Çelik ise, zir yapıda oynayan çocukların kullandığı ve zaman sonu amacıyla bıraktığı biraz malzemeyi mal karşılığı Buğra Fatih Ünsal’a gönderdiğini söyledi.

Kulüpte masör yerine çalışan Sedat Peker ise suçlamaları kabul etmedi.

6 YIL 3 AYDAN 17 YIL 6 TABAN KADAR HAPİSLERİ IRADE EDİLDİ

İddianamede, Galatasaray futbolcuları ve heyet eliyle çıkacak olmasının bu ürünlerin, taraftar eliyle yavaş ilgisine neden olduğu, ürünlere hafif erişim sağlayıcı kişilerle, realizasyon eden kişilerin bire bir araya gelerek gayrikanuni aynı etraf oluşturdukları belirtildi. Şüpheliler, Gürsel Çelik, Turgut Akla Yatkın, Sedat Peker ve Yılmaz Kederli’ın ürünleri Buğra Fatih Ünsal’a sattıkları, böylece piyasaya en edildiği, Ahmet Gözsüz’ün de internette satışa sunduğu bildirildi. İddianamede şüphelilerin ‘Zincirleme şekilde bina ve eklentileri içerisinde sıyanet altına münfail yük karşı hırsızlık’ suçunu işledikleri gerekçesiyle, beherglas şüphelinin değişik 6 sene 3 aydan 17 sene 6 taban büyüklüğünde hapsi dilek edildi.

Share: